Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Politechnika Rzeszowska ma nowego rektora

Dodano:

Na zdj. Dr. hab. inż. Piotr Koszelnik, fot. materiały prasowe
Na zdj. Dr. hab. inż. Piotr Koszelnik, fot. materiały prasowe
RZESZÓW. 17 kwietnia 2020 wybrano nowego rektora Politechniki Rzeszowskiej na kadencję 2020-2024. Został nim dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz. Głosowanie przeprowadzono zdalnie.

4 kandydatów wzięło udział w wyborach na funkcję Rektora Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w wyborach na kadencję 2020-2024: prof. dr. hab. inż. Grzegorz Budzik, dr hab. inż. Piotr Koszelnik, dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz oraz prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp. Głosami 54 elektorów (ze 100 uprawnionych)  w pierwsze turze wybrano dra hab. inż. Piotra Koszelnika, prof. PRz.

W związku z tym, że rektorem PRz może być osoba która do dnia rozpoczęcia kadencji nie ukończyła 67. roku życia, obecny rektor prof. Tadeusz Markowski nie mógł ubiegać się o przedłużenie kadencji, gdyż ma on aktualnie 72 lata.

Dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz urodził się w 8 listopada 1972 r. w Przemyślu. W 1996 roku ukończył kierunek technologia chemiczna na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej. Pracę naukową rozpoczął już na III roku studiów w ramach działalności Studenckiego Koła Naukowego Chemików. Obecnie keruje Zakładem Inżynierii i Chemii Środowiska na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej.

W Politechnice Rzeszowskiej pełnił wiele funkcji. Od 2012 do 2019 roku (przez dwie kadencje) był dziekanem Wydziału Budownictwa Inżynierii Środowiska i Architektury, był i jest członkiem Senatu i komisji senackich, wydziałowych, rekrutacyjnych itp.
Reklama
Zainteresowania naukowe dra hab. inż. Piotra Koszelnika, prof. PRz  dotyczą zagadnień ochrony środowiska wodnego przed zanieczyszczeniami antropogenicznymi w tym zanieczyszczeniami nowej generacji (emerging pollutants). Jego praca doktorska oraz habilitacyjna dotyczyły problematyki ochrony przed eutrofizacją wód zbiorników zaporowych, w tym zbiornika Solina.

Do osiągnięć naukowych zalicza znaczący dorobek publikacyjny poparty licznymi cytowaniami w uznanych bazach. Jest również zaangażowany w rozwój i kształcenie kadry na różnych poziomach.

Dr. hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz wypromował 134 magistrów i inżynierów. Przez 13 lat był opiekunem Studenckiego Koła Naukowego. Ta działalność w ramach m. in. obozów naukowych nad Soliną czy w TPN zaowocowała licznymi publikacjami ze studentami, ale największym sukcesem w tym zakresie jest fakt, że kilku członków wspomnianego koła jest obecnie pracownikami Politechniki Rzeszowskiej.

Jest żonaty i ma jednego syna. Jest kibicem sportowym, namiętnym czytelnikiem książek: podróżniczych, reportaży, biografii oraz wybranych autorów kryminałów. Relaksuje się
na łonie przyrody i słuchając spokojnej muzyki.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tadeusz Ferenc finalistą europejskiego konkursu innowacji

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został finalistą europejskiego Konkursu Innowacje w Polityce.

Rzeszów

Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna w Rzeszowie świętowała 60-lecie

RZESZÓW. Początkowo była to poradnia psychologiczna, która obejmowała swoim działaniem szkoły średnie ogólnokształcące i zawodowe.

Rzeszów

Długość obwodnicy południowej sięgnie 5,7 km długości. 47 obiektów pójdzie pod rozbiórkę

RZESZÓW. Ratusz preferuje rozwiązanie z wykorzystaniem wyspy pośrodku zbiornika rzeki Wisłoki  oraz budową dwóch mostów.

Rzeszów

Nowy kierunek w ofercie lotów czarterowych z lotniska w Jasionce

RZESZÓW. 29 czerwca br. z portu lotniczego w Jasionce wystartuje samolot Airbus A320 w inauguracyjnym rejsie do tureckiego Bodrum.

Rzeszów

Centrum Krwiodawstwa w Rzeszowie potrzebuje krwi

RZESZÓW. Zgodnie ze stanem na dzień 14 czerwca br. cztery grupy krwi wymagają pilnego uzupełnienia.

Rzeszów

II Triathlon Rzeszów już w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W niedziele w Rzeszowie odbędzie się II Triathlon Rzeszów oraz wręczenie Sztandaru.

Rzeszów

18 i 19 czerwca przeprowadzą w Rzeszowie odkomarzanie

RZESZÓW. Całkowita powierzchnia przeznaczona do dezynsekcji wynosi 108,78 ha.

Reklama