Rzeszów - Niedziela, 27.04.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska ma nową serwerownię za ponad 13 mln zł

Dodano:

fot. Arkadiusz Surowiec / Politechnika Rzeszowska
fot. Arkadiusz Surowiec / Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. 3 stycznia, Minister Przemysław Czarnek odwiedził Politechnikę Rzeszowską, gdzie m.in. obejrzał nową serwerownię, która powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczelnia otrzymała środki na inwestycję pn. "Budowa Serwerowni" w wysokości 11 200 000 zł. Całkowita wartość tej inwestycji to 13 174 000 zł.

Oddanie do użytku nowej serwerowni pozwoliło na rozwój infrastruktury teleinformatycznej Politechniki Rzeszowskiej umożliwiającej prace zaawansowanych platform edukacyjnych z uwzględnieniem możliwości prowadzenia zdalnych procesów dydaktycznych w skali całej uczelni, co nie jest bez znaczenia także w czasie trwania pandemii. Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik podkreślił, że otrzymane środki wzmocniły infrastrukturę informatyczną uczelni: "Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli znacząco zwiększyć jakość i niezawodność usług świadczonych przez Politechnikę Rzeszowską, zarówno dla naszych studentów, jak i dla pracowników. Dotyczy to głównie zdalnego i hybrydowego nauczania oraz systemów dziedzinowych stosowanych na naszej uczelni. Nowa platforma umożliwi także poszerzenie zakresu prowadzonych badań i projektów w obszarze deep learning oraz cyberbezpieczeństwa".

W ramach inwestycji zrealizowano następujące prace: zasilanie energetyczne z rozdzielni głównej budynku V, zakup i instalację, dostawę i montaż klimatyzacji precyzyjnej wraz z instalacją hydrauliczną, montaż szaf serwerowych i chłodniczych, uruchomienie systemu dystrybucji i monitoringu zasilania szaf, wykonanie wentylacji mechanicznej, wewnętrznej sieci LAN serwerowni, systemu detekcji pożaru (SAP) i suchego gaszenia pożaru gazem, monitoringu wizyjnego, kontroli dostępu i telewizji dozorowej oraz systemu sygnalizacji włamania i napadu, wykonanie monitoringu środowiskowego i zarządzania infrastrukturą serwerowni. Przewidziano również zakup i wykonanie instalację: zapór sieciowych, przełączników agregujących, platformy serwerowej systemu wirtualizacji na potrzeby systemów edukacyjnych, dokumentowania procesów dydaktycznych, przetwarzania danych w aplikacjach dziedzinowych uczelni oraz platformy serwerowej.
Reklama
Nowa serwerownia pozwoli na rozwój infrastruktury teleinformatycznej umożliwiający pracę zaawansowanych platform edukacyjnych, z uwzględnieniem możliwości prowadzenia zdalnych procesów dydaktycznych dla całej uczelni. Możliwe będzie przetwarzanie dużych ilości danych strumieniowo i wydobywanie z nich wiedzy przez zastosowanie zaawansowanych metod sztucznej inteligencji, w tym algorytmów uczenia głębokiego. Infrastruktura będzie stanowić fundament pozwalający na realizację kształcenia i badań koncentrujących się na wizji Przemysłu 4.0, Internetu Rzeczy oraz nowych dyscyplin nauki. Nowa serwerownia umożliwi również tworzenie zaawansowanego technologicznie repozytorium ważnych i cennych cykli wykładowych oraz seminariów naukowych pozwalających na przyspieszony rozwój procesów dydaktycznych, naukowych środowiska akademickiego i otoczenia biznesowego. Zakup nowego sprzętu pozwoli natomiast nadążyć za współczesną technologią i stosowanymi zabezpieczeniami.

Podczas wizyty na uczelni minister Przemysław Czarnek spotkał się także ze Studenckim Kołem Naukowym Formuła Student „PRz Racing Team”, które jest beneficjentem programu MEiN "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje". Szef MEiN rozmawiał z przedstawicielami koła o ich działalności, m.in. o nagrodzonym projekcie "Analiza układu napędowego oraz hamującego jako potencjalny system wykonawczy bolidu Formuła Student".

 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Darmowe bilety dla dzieci i młodzieży. Co zrobić, aby przedłużyć ulgę?

RZESZÓW. Aby starać się ponownie o prawo do ulgi należy przedstawić te same dokumenty co w poprzednim roku.

Rzeszów

Zamknięcie przejazdu pod wiaduktem na ul. Batorego. Informacje dla kierowców i pieszych

RZESZÓW. W poniedziałek, od godz. 10.00 rozpocznie się rozbiórka wiaduktu przy ul. Batorego w Rzeszowie.

Rzeszów

Linia nr 50 nie zostanie przywrócona. Powodem są problemy na jednym z remontowanych odcinków

RZESZÓW. W związku z przeciągającymi się pracami na jednym z odcinków, mieszkańcy Zalesiu muszą uzbroić się w cierpliwość.

Rzeszów

Co dalej z wiaduktem łączącym ul. Hoffmanowej z ul. Wyspiańskiego?

RZESZÓW. Pojawiła się koncepcja zakładająca przejazd od ul. Pułaskiego.

Rzeszów

2 września zamykają przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego. Sprawdź zmiany w komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od 2 września przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego będzie niedostępny dla kierowców. 

Rzeszów

Trzy firmy chcą dostarczyć dla Rzeszowa 40 autobusów. Jest szansa na podpisanie umowy

RZESZÓW. Jest jedna oferta, która odpowiada wymaganiom finansowym ratusza.

Rzeszów

Teren w rejonie ul. Lawendowej i ul. Daliowej uratowany przed zabudową

RZESZÓW. Zagospodarowanie przewiduje tereny zielone i tak też pozostanie.

Reklama