Rzeszów - Sobota, 12.04.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska i PWSTE w Jarosławiu rozpoczynają współpracę

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu w sprawie wspólnego kształcenia studentów, współpracy dydaktycznej, naukowej i rozwojowej.

Porozumienie podpisali prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. W uroczystości wziął udział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który odwiedził w czwartek Politechnikę Rzeszowską.

Podpisana umowa zakłada m.in. współpracę przy opracowywaniu programów studiów pierwszego stopnia na kierunkach prowadzonych zarówno na Politechnice Rzeszowskiej jak i Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Dotyczy to m.in. kierunków: automatyka i elektronika praktyczna, budownictwo, informatyka, logistyka i spedycja. W ramach umowy kandydaci na pierwszy rok studiów, którzy ze względu na wyczerpaną liczbę miejsc nie zostali przyjęci na Politechnikę Rzeszowską mogą podjąć studia na PWST-E w Jarosławiu. Z kolei absolwenci studiów pierwszego stopnia na PWSTE mogą kontynuować studia na Politechnice Rzeszowskiej.

„Nasze porozumienie dotyczy prowadzenia i wsparcia wspólnych kierunków studiów o profilu technicznym. Będą realizowane te kierunki studiów, które w planie ma uczelnia w Jarosławiu, i które wkomponowują się w to, co my robimy na Politechnice. Nasza uczelnia gwarantuje wsparcie kadrowe i możliwość przyjścia na studia magisterskie osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia w Jarosławiu” – mówił prof. Markowski.
Reklama
Porozumienie obejmuje również współpracę przy tworzeniu nowych kierunków studiów w PWSTE w Jarosławiu, takich jak mechatronika, mechanika i budowa maszyn, geodezja i kartografia.

„Dla nas jest to wielka szansa na to, żebyśmy mogli rozwijać się i jeszcze lepiej kształcić na poziomie licencjackim i inżynierskim. Chcemy otwierać nowe kierunki i dzięki tej współpracy będziemy mogli to robić sprawniej. Będę zachęcał inne uczelnie, abyśmy tworzyli taką sieć współpracy” – mówił rektor Rejman.

Minister podkreślił, że polskie uczelnie dobrze kształcą, zwłaszcza na potrzeby gospodarki. Powinny one współpracować ze sobą i konkurować ze światem. Minister Gowin zaznaczył, że Politechnika Rzeszowska dzięki planom rozwojowym może być w jeszcze większym stopniu kołem zamachowym rozwoju całego regionu.

„Jestem przekonany, że uczelnia w Jarosławiu z tej współpracy wyniesie bardzo wiele korzyści. Dla Politechniki Rzeszowskiej jest to natomiast szansa, aby Ci młodzi mieszkańcy Podkarpacia i całej Polski, którzy nie mają możliwości podjęcia studiów licencjackich w Rzeszowie z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w stosunku do chętnych wykształcili się w Jarosławiu i następnie dobrze przygotowani przy udziale kadry PRz będą trafiać na studia magisterskie na PRz” – mówił minister Jarosław Gowin.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dotacje na usunięcie azbestu w Rzeszowie. Rusza nowy nabór wniosków

RZESZÓW. Od 3 marca 2025 r. będzie można składać wnioski o uzyskanie dotacji na usunięcie azbestu z budynków oraz odbiór odpadów azbestowych zalegających na posesjach.

Rzeszów

1 marca rusza nowa linia MPK

RZESZÓW. 1 marca 2025 r. uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 60. Na razie na okres próbny.

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Rzeszów

Rusza bezpośrednie połączenie kolejowe Rzeszowa z Bieszczadami

RZESZÓW. W sobotę, 22 lutego z dworca kolejowego w Rzeszowie, wyruszy pierwszy, bezpośredni pociąg do Ustrzyk Dolnych.

Rzeszów

Zatrucie czadem w Budach Głogowskich. Cztery osoby, w tym troje dzieci w szpitalu

BUDY GŁOGOWSKIE. Troje dzieci i jedna osoba dorosła trafiły do szpitala z objawami zatrucia czadem. Strażacy apelują o regularne przeglądy urządzeń grzewczych i stosowanie czujników tlenku węgla.

Rzeszów

Pierwsze w tym roku spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami

RZESZÓW. Wracają spotkania Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami. Pierwsze z nich odbędzie z przedstawicielami osiedli: Dąbrowskiego, Piastów i Grota Roweckiego.

Rzeszów

Tak będzie wyglądało Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Ratusz udostępnił wizualizacje nowego stadionu, który powstanie przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie.

Reklama