Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Policjanci z Rzeszowa pomogli w zlikwidowaniu kanału przewozowego tzw. „kropelek gwałtu”

Dodano:

fot. Centralne Biuro Śledcze Policji
fot. Centralne Biuro Śledcze Policji
RZESZÓW, POLSKA. Zlikwidowanie kanału przewozowego narkotyku, przejęcie 1,2 tony GBL, tj. prawie 2,5 miliona działek i zatrzymanie dwóch podejrzanych, to efekt wielu miesięcy pracy policjantów CBŚP współpracujących z KAS i Prokuraturą Okręgową w Łodzi oraz ze służbami innych krajów. Podejrzani mogli przemycić 335 ton narkotyku, wartego ponad 21 mln euro. Sprawa ta spowodowała delegalizację środka GBL na Litwie.

Wszystko zaczęło się, gdy policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji w Rzeszowie ustalili, że przez Polskę przebiega szlak tranzytowy bardzo niebezpiecznej substancji psychoaktywnej GBL zwanej potocznie ,,kropelkami gwałtu" lub ,,pigułką gwałtu". GBL to narkotyk, który ma m.in. działanie wywołujące stany śpiączkowe, krótkotrwałą amnezję i utratę świadomości. Jego przedawkowanie oraz połączenie z alkoholem może grozić nawet śmiercią.

Już z pierwszych ustaleń policjantów CBŚP wynikało, że substancja była przemycana z Chin na Litwę, a następnie przez Polskę do krajów Europy Zachodniej i Południowej oraz Wielkiej Brytanii. Wszystko wskazywało na to, że w sprawę jest zamieszanych kilka osób, a wśród nich obywatele Polski, Holandii i Litwy. Podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej pełniącymi służbę w Mobilnych Referatach Realizacji Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zabezpieczono 1,2 tony GBL znajdującej się w przesyłkach kurierskich, co daje prawie 2,5 miliona działek handlowych narkotyku. Funkcjonariusze KAS, w celu sprawnej kontroli wytypowanych przesyłek wykorzystali psa służbowego Roxy, specjalnie wyszkolonego do wykrywania substancji odurzających.
Reklama
Z ustaleń śledztwa wynika, że pod szyldem legalnie prowadzonej działalności, podejrzani mogli przesłać ponad 335 ton narkotyku, o czarnorynkowej wartości ponad 21 mln euro. Przesyłki poprzez firmy kurierskie, trafiały do państw europejskich, a stamtąd także do Polski, a nawet krajów Ameryki Północnej i Azji. Podczas działań policjanci CBŚP zatrzymali dwie osoby, a dwie kolejne stawiły się do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, gdzie przedstawiono im łącznie 20 zarzutów z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji,wspieranych przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z woj. podkarpackiego zlikwidowano kanał przewozu narkotyku GBL z Litwy do Europy, a także dalszy obrót nim. Na bazie prowadzonej sprawy zorganizowano spotkanie w Europolu z funkcjonariuszami Policji Litewskiej oraz za pośrednictwem CBŚP, zorganizowano Konferencję Europolu w Krakowie z przedstawicielami Policji krajów Unii Europejskiej na temat zagrożeń substancją GBL. Spotkania te miały również wpływ na delegalizację środka GBL na Litwie i wciągnięcie go na listę narkotyków ściganych na podstawie przepisów karnych, a także podjęto działania w kierunku monitorowania obrotu tym środkiem w krajach Unii Europejskiej.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie/Centralne Biuro Śledcze Policji
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rekordowy ruch pasażerski w Jasionce. Wakacyjną ofertę uzupełnią loty do Rijeki

RZESZÓW/JASIONKA. Podrzeszowskie lotnisko odnotowuje kolejne rekordy. W wakacje będzie obsługiwać aż 23 kierunki. Nowością będzie chorwacka Rijeka.

Rzeszów

W czwartek utrudnienia w ruchu. Ulicami miasta przejdzie korowód studentów

RZESZÓW. Korowód wyruszy około godz. 18.50 z Rynku w kierunku akademików przy ul. Cichej.

Rzeszów

W sobotę rusza sezon kąpielowy w Rzeszowie

RZESZÓW. Od 11 czerwca czynne będą zarówno baseny otwarte ROSiR przy ul. Pułaskiego, jak i kąpielisko Żwirownia przy ul. Kwiatkowskiego.

Rzeszów

Ponad 740 tys. zł na wydarzenia kulturalne w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto dofinansuje kolejne wydarzenia kulturalne w Rzeszowie. Ponad 742 tysięcy złotych trafi do 31 fundacji i stowarzyszeń, które je zorganizują.  

Rzeszów

Zakończyła się rozbudowa ulicy Morgowej

RZESZÓW. We wtorek rozpoczęło się malowanie oznakowań na jezdni. Trwa już odbiór przebudowanego odcinka, który został już udostępniony kierowcom.

Rzeszów

"Rzeszów to MY". Trwa nabór pomysłów na miejskie innowacje

RZESZÓW. Trwa nabór pomysłów do trzeciej edycji programu „Rzeszów to MY” na miejskie innowacje w obszarze poprawy jakości życia mieszkańców Rzeszowa. Projekty można zgłaszać do 15 czerwca.

Rzeszów

Inwestycja drogowa na osiedlu Miłocin. Podpisanie umowy z wykonawcą

RZESZÓW. Firma Strabag wybuduje ok. 800-metrowy odcinek ulicy Parkowej na osiedlu Miłocin. Umowa na realizację inwestycji zostanie podpisana jeszcze w tym tygodniu.

Reklama