Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Policjanci z Rzeszowa pomogli w zlikwidowaniu kanału przewozowego tzw. „kropelek gwałtu”

Dodano:

fot. Centralne Biuro Śledcze Policji
fot. Centralne Biuro Śledcze Policji
RZESZÓW, POLSKA. Zlikwidowanie kanału przewozowego narkotyku, przejęcie 1,2 tony GBL, tj. prawie 2,5 miliona działek i zatrzymanie dwóch podejrzanych, to efekt wielu miesięcy pracy policjantów CBŚP współpracujących z KAS i Prokuraturą Okręgową w Łodzi oraz ze służbami innych krajów. Podejrzani mogli przemycić 335 ton narkotyku, wartego ponad 21 mln euro. Sprawa ta spowodowała delegalizację środka GBL na Litwie.

Wszystko zaczęło się, gdy policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji w Rzeszowie ustalili, że przez Polskę przebiega szlak tranzytowy bardzo niebezpiecznej substancji psychoaktywnej GBL zwanej potocznie ,,kropelkami gwałtu" lub ,,pigułką gwałtu". GBL to narkotyk, który ma m.in. działanie wywołujące stany śpiączkowe, krótkotrwałą amnezję i utratę świadomości. Jego przedawkowanie oraz połączenie z alkoholem może grozić nawet śmiercią.

Już z pierwszych ustaleń policjantów CBŚP wynikało, że substancja była przemycana z Chin na Litwę, a następnie przez Polskę do krajów Europy Zachodniej i Południowej oraz Wielkiej Brytanii. Wszystko wskazywało na to, że w sprawę jest zamieszanych kilka osób, a wśród nich obywatele Polski, Holandii i Litwy. Podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej pełniącymi służbę w Mobilnych Referatach Realizacji Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zabezpieczono 1,2 tony GBL znajdującej się w przesyłkach kurierskich, co daje prawie 2,5 miliona działek handlowych narkotyku. Funkcjonariusze KAS, w celu sprawnej kontroli wytypowanych przesyłek wykorzystali psa służbowego Roxy, specjalnie wyszkolonego do wykrywania substancji odurzających.
Reklama
Z ustaleń śledztwa wynika, że pod szyldem legalnie prowadzonej działalności, podejrzani mogli przesłać ponad 335 ton narkotyku, o czarnorynkowej wartości ponad 21 mln euro. Przesyłki poprzez firmy kurierskie, trafiały do państw europejskich, a stamtąd także do Polski, a nawet krajów Ameryki Północnej i Azji. Podczas działań policjanci CBŚP zatrzymali dwie osoby, a dwie kolejne stawiły się do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, gdzie przedstawiono im łącznie 20 zarzutów z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji,wspieranych przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z woj. podkarpackiego zlikwidowano kanał przewozu narkotyku GBL z Litwy do Europy, a także dalszy obrót nim. Na bazie prowadzonej sprawy zorganizowano spotkanie w Europolu z funkcjonariuszami Policji Litewskiej oraz za pośrednictwem CBŚP, zorganizowano Konferencję Europolu w Krakowie z przedstawicielami Policji krajów Unii Europejskiej na temat zagrożeń substancją GBL. Spotkania te miały również wpływ na delegalizację środka GBL na Litwie i wciągnięcie go na listę narkotyków ściganych na podstawie przepisów karnych, a także podjęto działania w kierunku monitorowania obrotu tym środkiem w krajach Unii Europejskiej.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie/Centralne Biuro Śledcze Policji
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

ZTM wymienia biletomaty w 20 autobusach

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie rozpoczął wymianę czytników w kilkudziesięciu biletomatach znajdujących się w autobusach.

Rzeszów

Miasto przyznało stypendia najzdolniejszym młodym artystom

RZESZÓW. 48 młodych artystów otrzymało stypendia Prezydenta Miasta Rzeszowa w zakresie twórczości artystycznej. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze Maska.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. W czwartek, 22 czerwca 2023 r., odbędzie się spotkanie prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami osiedli Pobitno, Załęże i Wilkowyja.

Rzeszów

Sacheon nowym miastem partnerskim Rzeszowa

RZESZÓW. Od piątku (16 czerwca) Rzeszów ma nowe miasto partnerskie - Sacheon z Korei Południowej. Podpisaniu umowy partnerskiej towarzyszyła konferencja dla przedsiębiorców „Doing Business with South Korea”.

Rzeszów

Zakończono przebudowę przejazdu przez tory na ul. Myśliwskiej

RZESZÓW. Od piątku (16.06) od godz. 18:00 kierowcy będą mogli już korzystać z przebudowanego przejazdu przez tory na ul. Myśliwskiej w Rzeszowie. Inwestycję udało się zakończyć szybciej niż pierwotnie zakładano.

Rzeszów

Zderzenie dwóch renault w Dynowie. Jedna osoba trafiła do szpitala

RZESZÓW. Do wypadku doszło wczoraj tuż przed godz. 20:00. 

Rzeszów

Nowe lokalizacje przystanków na osiedlu Matysówka. Zmiany tras linii nr 5 i 18

RZESZÓW. Od soboty (17.06) w związku z zorganizowaniem nowej pętli autobusowej przy ul. Pienińskiej na osiedlu Matysówka oraz ustanowieniu dodatkowych przystanków zmianie ulegną trasy linii nr 5 i 18.

Rzeszów

Rozbudowa skrzyżowania ulic Lwowskiej i Mieszka I na finiszu. Utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Wykonawca inwestycji rozpoczyna układnie asfaltowej nawierzchni. W związku z tymi pracami w środę i czwartek (14 i 15.05) mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

Reklama