Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Póki co miasto nie dopłaci do zbiorników na deszczówkę

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Projekt uchwały radnych Prawa i Sprawiedliwości został skierowany do komisji. Oznacza to, że radni chcą projekt dotacji do zbiorników na deszczówkę nieco zmodyfikować.

Wg. projektu uchwały program skierowany jest do osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych oraz przedsiębiorców, a maksymalna wartość przyznanego dofinansowania może zostać przyznana w wysokości 50% poniesionych kosztów, które nie wynoszą więcej niż 5 tys. zł.

Zgodnie z brzmieniem projektu mieszkańcy mogą ubiegać się o dotacje na zakup, montaż oraz modernizację urządzeń wchodzących w skład systemu deszczowego do gromadzenia i wykorzystania wód deszczowych.

„Wspieranie rozwiązań umożliwiających zatrzymywanie wody deszczowej w miejscu jej powstawania pozwoli nie tylko na racjonalne wykorzystanie zgromadzonej wody deszczowej do podlewania trawnika, ogrodu czy mycia samochodów, ale również uniemożliwi jej szybki spływ, który może być przyczyną podtopień” – czytamy w projekcie uchwały.

Projekt „pod publiczkę”

Projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, podczas wtorkowej sesji, przedstawił szef ich klubu, radny Marcin Fijołek tłumacząc, że: „jego celem jest troska i dbałość o gospodarkę wodno-deszczową w mieście”. Ponadto jako argument za wprowadzeniem takich dotacji był wniosek radnego, że takie rozwiązanie w przyszłości pozwoli ograniczyć występowanie podtopień.

Po wypowiedzi radnego Marcina Fijołka, głos na Sali sesyjnej zabrał Andrzej Gutkowski, zastępca prezydenta Rzeszowa, który uważał, że wprowadzenie powyższych dotacji jest jedynie przerzuceniem odpowiedzialności z Wód Polskich na miasto.

„Wydaje mi się, że projekt dzisiejszej uchwały jest przerzucaniem odpowiedzialności z Wód Polskich na miasto” – wyjaśniał Gutkowski. Z kolei prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc projekt uchwały potraktował jedynie jako element prowadzonej polityki: „Ja widzę temat inaczej. Brakuje wam tematów do konferencji na Rynku”. Obydwaj zaprezentowali krytyczne podejście wobec projektu.
Reklama
Podobne stanowisko prezentował Tomasz Kamiński, radny z Rozwoju Rzeszowa: „To nie jest zadanie własne samorządu. W imieniu klubu wnioskuje o odrzucenie tego projektu uchwały, bo jest to uchwała pod publiczkę. Jest to nakładanie kolejnego podatku na Rzeszowskiego podatnika. Zwróćcie się do marszałka niech zainicjuje program, zwróćcie się do Wód Polskich niech przekażą środki”.

Propozycje zmian i skierowanie do komisji

W obronie dotacji na pojemniki z deszczówką staną Robert Kultys, radny PiS. Mówił o zbiornikach montowanych pod ziemią, korzyściach oraz kosztach związanych z instalacją: „To są zbiorniki, które zakopuje się pod ziemią. Z tego są same korzyści, i nie tylko dla pojedynczej osoby. Po pierwsze: zostaje zmniejszony przepływ powierzchniowy wód deszczowych, ponadto jeżeli ktoś w okresie letnim podlewa trawniki lub płucze samochód, to przecież nie zużywa wody. Czyja to jest korzyść?! Korzyść dla miasta”.

Z wnioskiem o szczegółowe dopracowanie projektu uchwały wyszła radna Platformy Obywatelskiej, Jolanta Kaźmierczak. Radna uważa, że należałoby doprecyzować takie kwestie jak: zakres wsparcia, grupę docelową, wskaźniki osiągnięcia celu, koszty oraz terminy składania wniosków. Ponadto radna PO uważała, że o wsparcie finansowe projektu powinien udzielić Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Wypowiedź Jolanty Kaźmierczak potraktowano jako wniosek o skierowanie tematu do komisji. Po głosowaniu, przy stosunku głosów 15 do 7, projektu uchwały został skierowany do Komisji Gospodarki Komunalnej. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dodatek węglowy. Gdzie w Rzeszowie złożysz wniosek?

RZESZÓW.Od środy w Rzeszowie działa punkt, w którym przyjmowane są wnioski o wypłatę dodatku węglowego.

Rzeszów

Prace na ul. Matysowskiej wydłużone o jeden dzień

RZESZÓW. W czwartek na ul. Matysowskiej w Rzeszowie kontynuowane będą prace przy układaniu nawierzchni. W związku z tym nadal obowiązywać będzie zmieniony rozkład jazdy autobusów komunikacji publicznej.

Rzeszów

Rzeszów to MY. Oto kolejne pomysły mieszkańców na mikroinnowacje w mieście

RZESZÓW. Ogrody deszczowe, zielona wiata rowerowa i altana edukacyjna – to trzy mikroinnowacje zgłoszone przez mieszkańców Rzeszowa, które wybrano do realizacji w ramach kolejnej edycji programu „Rzeszów to MY”.

Rzeszów

Kolejna akcja znakowania rowerów w Rzeszowie

RZESZÓW. Najbliższa akcja znakowania rowerów odbędzie się 17 sierpnia. 

Rzeszów

W dniach 16 i 17 sierpnia zamknięte odcinki ul. Matysowskiej

RZESZÓW. Zaplanowany pierwotnie na 11 i 12 sierpnia ostatni etap prac przy rozbudowie ulicy Matysowskiej, został przesunięty na 16 i 17sierpnia.

Rzeszów

Święto Wojska Polskiego i piknik wojskowy w Rzeszowie

RZESZÓW. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i poczęstunku żołnierską grochówką na uczestników pikniku czekać będzie wiele atrakcji.

Rzeszów

W sobotę motoryzacyjne święto na Podpromiu i zbiórka charytatywna

RZESZÓW. 13 sierpnia na parkingu Podpromie odbędzie się piknik motoryzacyjny Super Car Weekend połączony ze zbiórką charytatywną

Reklama