Rzeszów - Poniedziałek, 18.11.2024
Reklama

Podpisano umowę na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

Dodano:

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK
PODKARPACIE. Dojazd pociągiem z Rzeszowa na lotnisko w Jasionce, dodatkowe i dostępniejsze przystanki, to najważniejsze efekty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za blisko 300 mln zł  netto. Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej zapewni sprawniejsze podróże wokół stolicy Podkarpacia oraz wygodne połączenie z komunikacją lotniczą. Współfinansowanie projektu w ramach POIiŚ.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dzisiaj umowę z wykonawcą na zaprojektowanie i budowę linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej w ramach projektu ,,Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej”. Dzięki inwestycji, zwiększy się częstotliwość kursowania pociągów na trasach w aglomeracji rzeszowskiej ze stolicy województwa do Dębicy, Przeworska; Kolbuszowej, Strzyżowa n/Wisłokiem oraz do Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka.

- Krajowy Program Kolejowy znacząco wspiera rozwój kolei w aglomeracjach. Przykładem jest Podmiejska Kolej Aglomeracyjna w Rzeszowie, która otworzy atrakcyjne możliwości podróży. Nowe przystanki i dodatkowe połączenia pozwalają ograniczać wykluczenie komunikacyjne, co istotnie poprawia warunki życia mieszkańców. Budujemy kolej bezpieczną, komfortową i bardziej punktualną  - powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

- To ogromny skok cywilizacyjny dla naszego regionu. Niezmiernie cieszę się, że Podmiejska Kolej Aglomeracyjna nabiera kształtów, i już wkrótce pozwoli znacznej części mieszkańców istotnie obniżyć czas dojazdu do stolicy województwa. Ta wielka inwestycja wpłynie także na podniesienie rangi portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, jako istotnego hubu komunikacyjnego w tej części kraju – powiedziała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

- Dzisiejszy dzień to kolejny ważny krok w realizacji tego wielkiego projektu. Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna to zupełnie nowa forma podróżowania, jakiej w naszym województwie jeszcze nie było. Nasze wspólne przedsięwzięcie zupełnie zmieni sposób myślenia o przemieszczaniu się, podróżowaniu do pracy i nie tylko. Dla wielu mieszkańców, Rzeszów będzie jeszcze bliższy, a droga do stolicy województwa szybsza i bardziej komfortowa – powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Z kolei Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka powiedział: Nowa inwestycja będzie służyć pasażerom korzystającym z usług podrzeszowskiego lotniska. Termin oddania linii kolejowej do użytku – czyli koniec 2023 roku – zbiegnie się z czasem, w którym według ekspertów ruch pasażerski powróci do stanu sprzed pandemii, a być może jeszcze bardziej się zdynamizuje. Ta jedna z najważniejszych inwestycji transportowych w regionie ma również duże znaczenie dla naszych sąsiadów, czyli całego biznesowego serca regionu, jakim stała się Jasionka. Mamy tu rozwijającą się strefę ekonomiczną, duże inwestycje czy centrum kongresowe G2A Arena.  Szybkie, tanie i, co dla nas istotne, ekologiczne środki transportu z Rzeszowa do Jasionki są jednym z fundamentów strategii rozwoju regionu i naszego lotniska.

Szybką koleją na lotnisko

Podróżni zyskają możliwość szybkiego dojazdu pociągiem do Portu Lotniczego. Przejazd z Rzeszowa Głównego do nowej stacji Port Lotniczy zajmie około 14 minut. To o ponad połowę krócej niż ponad półgodzinna podróż autobusem czy samochodem. Szybki dojazd zapewni budowa 5 km linii z Rzeszowa do lotniska. Zaplanowana w ramach projektu stacja Port Lotniczy spełni oczekiwania pasażerów. Również na trasie dostęp do kolei zwiększy nowy przystanek Park Technologiczny. Kolej będzie atrakcyjnym środkiem komunikacji dla osób pracujących w tej okolicy. W ramach zadania wybudowane będą także 4 przejazdy kolejowo-drogowe, wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia.
 
Reklama
- Kolej z Rzeszowa do lotniska, podróże w atrakcyjnym czasie, dodatkowy dostęp do pociągów, to zakładane efekty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. związane z budową Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Podpisanie tej umowy pokazuje, że mimo pandemii nie przerywamy realizacji Krajowego Programu Kolejowego i zakończymy ważne społecznie projekty -  powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

15 dodatkowych przystanków i krótkie podróże

Oprócz dwóch przystanków, które powstaną na nowej linii do lotniska, będą także dodatkowe przystanki na trasach wylotowych z Rzeszowa.

Na linii ze stolicy województwa do Kolbuszowej dodatkowy dostęp do kolei zapewni Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Osiedle Niwa, Kolbuszowa Górna. Mieszkańcy zyskają dogodny dostęp do kolei na przystanku Zaczernie oraz na stacji Kolbuszowa, gdyż zaplanowano  tam dodatkowe perony, a przebudowa stacji zapewni możliwość większej liczby połączeń.

Nowe przystanki w Rzeszowie

Na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa podróżni zyskają nowe przystanki. W mieście będą dwa Rzeszów Galeria i Rzeszów Os. Dąbrowskiego. Na trasie jeszcze cztery nowe, Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa i Glinik Charzewski. Perony będą dostępne dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się oraz wyposażone w tablice informacyjne i system oznakowania dotykowego. Zainstalowane zostaną stojaki rowerowe. Planowana jest także przebudowa przejazdów kolejowo – drogowych.

Również na trasie z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska lepszy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni. W Sędziszowie Małopolskim zaplanowany jest dodatkowy przystanek Sędziszów Małopolski Wschodni.

W ramach projektu przewidziano budowę 4 mijanek, które zwiększą możliwości podróży na dwóch trasach z Rzeszowa do Kolbuszowej i do Strzyżowa. Nowe odcinki torów umożliwią krzyżowanie się pociągów na jednotorowych liniach, co zapewni lepszą przepustowość i sprawniejszy ruch. Efektem będzie rozkład jazdy pociągów lepiej dostosowany do potrzeb pasażerów.

Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej realizowana jest w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej” za 299 593 zł netto Współfinansowanie to to środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi 209,6 mln zł. Czas realizacji 32 miesiące od podpisania umowy. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie.
 
 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rośnie nowy most w Rzeszowie. Zakończono ważne prace [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trzy dni trwały prace przy instalacji belek w przęsłach nowego mostu Załęskiego. Do ich montażu wykorzystany został specjalny dźwig.

Rzeszów

Przy ul. Sikorskiego powstaje nowy LIDL [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa budowa nowego marketu sieci LIDL w Rzeszowie. Otwarcie jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Wystartowały loty z Jasionki do Mediolanu. Od września trzy rejsy do Rzymu

RZESZÓW/JASIONKA. Wizz Air uruchomił nowe połącznie z Jasionki. Od wczoraj różowo-fioletowe samoloty latają do Mediolanu. Jest to drugi włoski kierunek z podrzeszowskiego lotniska.

Rzeszów

Nowe inwestycje na lotnisku w Jasionce. Ruszył przetarg

RZESZÓW/JASIONKA. Ogłoszono przetarg na pierwszą z dwóch strategicznych inwestycji o przeznaczeniu cywilno-wojskowym, czyli budowę drugiego etapu równoległej drogi kołowania oraz pierwszy etap przebudowy drogi startowej w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka. Prace mają być...

Rzeszów

Kolizja w Głogowie Małopolskim. Sprawca miał 2 promile i zakaz prowadzenia pojazdów

GŁOGÓW MAŁOPOLSKI. 39-letni motocyklista doprowadził do kolizji i uciekł z miejsca zdarzenia. Jak się później okazało, był pod wpływem alkoholu, nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi i miał zakaz prowadzenia pojazdów....

Rzeszów

Fotorelacja z otwarcia przebudowanej ul. Grunwaldzkiej

W niedzielę, 8 września odbyło się oficjalne otwarcie przebudowanej ulicy Grunwaldzkiej. Z tej okazji miasto przygotowało szereg atrakcji dla mieszkańców. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.

Rzeszów

Trwa przebudowa chodników w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Trwają prace związane z przebudową chodnika przy ul. Matejki i Słowackiego. Inwestycję realizuje firma OBO Polska, odpowiedzialna za remont ul. Grunwaldzkiej.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. Po wakacyjnej przerwie, wracają spotkania Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami miasta w ramach cyklu #RzeszówToMy. Podczas spotkań poruszane będą tematy zrealizowanych inwestycji, bieżących sprawy dotyczących osiedli oraz planów na przyszłość.

Reklama