Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna. Wykonawcę linii kolejowej na lotnisko poznamy w grudniu

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Zdaniem wicemarszałek województwa podkarpackiego Podmiejską Koleją Aglomeracyjną pojedziemy już w 2022 roku. Jeszcze w tym roku poznamy wykonawcę projektu oraz robót.

Po podpisaniu przez Urząd Marszałkowski umów z samorządami województwa, które są zaangażowane w powstanie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, przyszedł czas na przejście do zasadniczej części realizacji inwestycji. Pod dokumentami wyrażającymi udział w projekcie podpisali się reprezentanci 16 gmin z terenu Podkarpacia.

”Już w 2022 roku pojedziemy nowymi pociągami nowa trasą, która połączy samorządy wokół stolicy regionu . W sumie powstanie 20 przystanków kolejowych. To stworzy nowe możliwości podróżowania, odkorkuje w znacznym stopniu Rzeszów i będzie miało wpływ na jakość powietrza w mieście, na jakość podróżowania” – mówiła podczas podpisywania umów Ewa Draus, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Przetarg dotyczy zaprojektowania i wykonania wszelkich niezbędnych robót dla zadania pn. „Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej realizowanego w ramach projektu Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej”. Dodajmy, że przetarg jest prowadzony przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Linia kolejowa na lotnisko w Jasionce

Jedną z najważniejszych inwestycji, w związku z budową PLK, będzie stworzenie linii kolejowej kursującej z Rzeszowa do Jasionki. Projektowana linia kolejowa do lotniska Rzeszów - Jasionka stanowić będzie odgałęzienie istniejącej linii kolejowej nr 71 Ocice- Rzeszów Główny. Miejsce włączenia projektowanej linii kolejowej do linii nr 71 zaplanowano w ok. 59 km linii. Trasa nowej linii będzie przebiegać częściowo w granicach terenów kolejowych linii nr 71 i nieistniejącej bocznicy kolejowej, oraz poza terenami kolejowymi.

Linia prowadzana będzie przez tereny leśne i rolne, nieopodal budynków mieszkalnych oraz terenów lekko uprzemysłowionych (hale magazynowe, małe hale produkcyjne). Wzdłuż drogi wojewódzkiej 869 (prowadzącej do lotniska) zlokalizowany jest Park Naukowo Technologiczny oraz strefa biurowa która wykonawca musi uwzględnić w planowanej inwestycji poprzez budowę przystanku osobowego.
Reklama
Pozostałe punkty przetargu

Kolejne prace obejmą przebudowę linii kolejowej nr 71 na odcinku st. Kolbuszowa – st. Rzeszów Główny obejmującą dobudowę infrastruktury przystankowej, dobudowę torów mijankowych wraz z dostosowaniem i przebudową istniejących urządzeń srk z wyłączeniem robót związanych z przebudowa urządzeń przejazdowych.

Dodatkowo, realizacja projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej” wiąże się z dobudową infrastruktury przystankowej na linii kolejowej nr 91 na odcinku st. Dębica - st. Rzeszów Główny z wyłączeniem robót na stacji Trzciana oraz przebudową linii kolejowej nr 106 w zakresie stacji Rzeszów Staroniwa obejmująca przebudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz powiazanie ich z urządzeniami nowobudowanego zaplecza technicznego, realizowanego przez Urząd Maszkowski w ramach odrębnego zadania oraz budowę nowego przystanku osobowego Rzeszów Oś. Dąbrowskiego.

Przedmiotem zamówienia jest także zaprojektowanie oraz budowa/przebudowa torów stacyjnych, torów dodatkowych tzw. mijanek na liniach jedno oraz dwu torowych oraz przebudowa istniejących peronów.

Całkowita wartość realizowanego przedsięwzięcia to ponad 300 mln zł, z czego 85% tej sumy pochodzi z dofinansowania (208 mln zł) w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Podmiejska Kolej Aglomeracyjna to projekt realizowany również we współpracy z PKP PLK S.A. Wykonawców zainteresowanych inwestycją poznamy 2 grudnia po otwarciu ofert.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie odsłonięto mural upamiętniający rodzinę Ulmów [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Malowidło powstało na ścianie kamienicy przy ul. Gałęzowskiego 6. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow.

Rzeszów

Budowa RCK zbliża się do końca. Od 2 października przejezdna ul. Grottgera i nowe rondo [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Całość miejskiej części Rzeszowskigo Centrum Komunikacyjnego będzie gotowa 28 listopada.

Rzeszów

Przy ul. Hoffmanowej powstanie nowy budynek BSH. 100 nowych miejsc pracy

RZESZÓW. Firma Strabag wybuduje warty prawie 24 mln zł nowy budynek spółki BSH, producenta AGD marek Bosch i Siemens. Będzie to siedziba Centrum Badań i Rozwoju małego AGD w Rzeszowie.

Rzeszów

PCN "Łukasiewicz" nagrodzone w konkursie “Budowa Roku 2022”

RZESZÓW. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie otrzymał nagrodę I stopnia w XXXIII edycji Konkursu Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa „Budowa Rok 2022”. Organizowany od 33 lat konkurs, promuje najciekawsze w danym...

Rzeszów

Wracał z Rzeszowa do Łańcuta mając ponad 3,6 promila

RZESZÓW. 35-letni kierowca BMW podczas powrotu samochodem z Rzeszowa do Łańcuta dwukrotnie uszkodził swój pojazd. Okazało się, że miał ponad 3,6 promila alkoholu.
 

Rzeszów

Rzeszów ma konstytucję przestrzenną. "Dokument innowacyjny na skalę kraju"

RZESZOW. Podczas wtorkowej sesji, miejscy radni uchwalili nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta. To dokument, na bazie którego będą teraz powstawać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. 

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami osiedli Drabinianka i Biała

Spotkania w ramach cyklu „RzeszówToMy" dotyczą m.in. inwestycji na osiedlach jakie udało się zrealizować, placów miasta dotyczących danego osiedla oraz tematów bieżących.

Rzeszów

Budowa przejazdów dla rowerzystów. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Budowa obejmuje m.in. przebudowę istniejących sygnalizacji świetlnych, budowę przejazdów rowerowych, przebudowę istniejących chodników oraz dostosowanie oznakowania drogowego do wprowadzonych zmian w zakresie infrastruktury drogowej.

Reklama