Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Pierwszy w Rzeszowie ekologiczny mural już gotowy

Dodano:

Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Eko-mural ozdobił ścianę Szkoły Podstawowej nr 11 im. Gen. Stanisława Maczka na rzeszowskim Nowym Mieście. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa spotkał się z autorką projektu – Aleksandrą Dankiewicz.

Dlaczego ten mural jest ekologiczny? – Został wykonany farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia, neutralizującymi je. Tego typu murale znajdują się w wielu miastach Europy, m.in. w Londynie, Rzymie. Cieszę się, że mamy już taki mural w naszym mieście. Szczególnie cieszę się z tego, że w konkursie na projekt tego muralu o tematyce ekologicznej wzięło udział mnóstwo dzieci – uczniów szkoły na Nowym Mieście. To pokazuje, że w naszym najmłodszym pokoleniu świadomość ekologiczna jest już duża. Ogromnie cieszę się także z tego, że zwycięski projekt jest tak ciekawy – mówi Konrad Fijołek, prezydent  Rzeszowa. W czwartek po południu prezydent Rzeszowa spotkał się z Olą Dankiewicz, uczennicą ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 11, autorką zwycięskiego projektu, jej rodzicami, dyrekcją szkoły oraz artystą, który projekt Oli przeniósł na ścianę – Michałem Czerko.

- Do konkursu na projekt ekologicznego muralu zgłoszono ponad 80 prac. Komisja wybrała dziesięć z nich, które zaprezentowane zostały w internecie. I tam odbyło się głosowanie. Najwięcej głosów zdobyła praca Oli – mówi Agnieszka Świtalska, dyrektor SP 11 w Rzeszowie.
Reklama
Skąd pomysł na ekologiczny mural w Rzeszowie? W ramach zeszłorocznej edycji programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator (RSUA)  realizowanego przez Urban Lab Rzeszów mieszkańcy mogli zgłosić swoje pomysły na mikroinnowacje w obszarze poprawy jakości życia w mieście w trzech dziedzinach. Pierwsza z nich to nowoczesna i przyjazna przestrzeń miejska, druga to rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście, trzecia to zieleń w mieście.

Rzeszowianie zgłosili  16 projektów, spośród których do realizacji zostały wybrane trzy. Pierwszy z nich to mural ekologiczny, który już został wykonany. Kolejne, które są już przygotowywane to ławka solarna, która pojawi się w Parku Jedności Polonii z Macierzą (przy al. Cieplińskiego) i trzmielowisko, które powstanie w sąsiedztwie wiszącej kładki, która łączy nadrzeczne Bulwary z os. Nowe Miasto.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pogrzeb Tadeusza Ferenca. Utrudnienia w ruchu, telebimy i specjalne autobusy dla mieszkańców

RZESZÓW. Uroczystości pogrzebowe Tadeusza Ferenca odbędą się w najbliższy piątek, 2 września 2022 r.

Rzeszów

Zielone światło dla budowy nowoczesnego punktu zbiórki odpadów

RZESZÓW. Na osiedlu Zwięczyca ma powstać trzeci w mieście Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Miasto chce wyposażyć go w ścieżkę edukacyjną oraz punkt renowacji mebli.

Rzeszów

Kopiec Konfederatów Barskich z planem zagospodarowania przestrzennego

RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji rzeszowscy radni jednomyślnie przyjęli projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Kopca Konfederatów Barskich. Plan obejmuje teren o powierzchni ponad 37 ha.

Rzeszów

W środę znakowanie rowerów

RZESZÓW. W środę, 31 sierpnia 2022 r. Straż Miejska w Rzeszowie przeprowadzi kolejną akcję znakowania rowerów.

Rzeszów

W piątek, 2 września pogrzeb Tadeusza Ferenca

RZESZÓW. Tadeusz Ferenc spocznie na cmentarzu komunalnym Wilkowyja. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek, 2 września 2022 r.

Rzeszów

Żałoba po śmierci Tadeusza Ferenca. Od poniedziałku księga kondolencyjna w ratuszu

RZESZÓW. W najbliższych dniach odbędą się również uroczystości pożegnalne.

Rzeszów

Zmarł Tadeusz Ferenc. Miał 82 lata

RZESZÓW. Były prezydent zmarł w sobotę w szpitalu w Rzeszowie po długiej chorobie.

Rzeszów

Wiemy, kto wykona koncepcję przebudowy skrzyżowania ul. Langiewicza z linią kolejową

RZESZÓW. Koncepcja da odpowiedź, czy powinien tam powstać wiadukt czy tunel.

Reklama