Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Pierwsze opaski bezpieczeństwa dla rzeszowskich seniorów

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W Rzeszowie rozdano pierwsze opaski bezpieczeństwa dla seniorów. - Jako miasto bardzo chcemy wspierać rzeszowskich seniorów. Jedną z takich form wsparcia są właśnie opaski bezpieczeństwa, które dziś przekazaliśmy – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Program „Korpus Wsparcia Seniorów” w Rzeszowie jest realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Mogą z niego korzystać osoby, które mają 65 lat i więcej. W ramach tego programu seniorzy otrzymują opaski bezpieczeństwa. Pierwsze tego typu urządzenia zostały wręczone rzeszowianom w piątek podczas spotkania w ratuszu. Jak działają takie opaski? - Mają one dwie szczególne funkcje, które w naszym codziennym życiu wydają się być niezbędne. Jedną z  nich jest detektor upadku. W momencie, kiedy taka opaska jest na ręce i doszło do jakiegoś zdarzenia, upadku to urządzenie wyśle sygnał do operatora systemu, który będzie wiedział, że doszło do jakiejś wyjątkowej sytuacji i uruchomi pomoc – tłumaczyła Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor MOPS w Rzeszowie. – Druga z istotnych funkcji to tzw. detektor noszenia. Jeśli operator obsługujący system zauważy, że opaska jest przez dłuży czas nieużywana i istnieje prawdopodobieństwo, że mogło dojść do czegoś niewłaściwego, skontaktuje się z MOPS i innymi służbami, które sprawdzą co się stało – mówiła dyrektorka MOPS.
Reklama
- Ważne podkreślenia jest to, że inspiracja dotycząc wprowadzenia w Rzeszowie takich opasek wyszła od samego środowiska seniorów. Z takim pomysłem przyszedł do mnie pan Stanisław Jerzak – powiedziała wiceprezydent Krystyna Stachowska. Pan Stanisław był pierwszą osobą, która w piątek urządzenie otrzymała.

Kolejne opaski (w sumie rozdysponowanych będzie 80 tego typu urządzeń) będą dostarczane rzeszowskim seniorom w tym tygodniu. Zajmą się tym pracownicy rzeszowskiego MOPS. Seniorzy którzy je otrzymają przejdą krótkie szkolenie. Będą je przeprowadzali pracownicy firmy SIDLY sp. z o. o., z którą Miasto Rzeszów podpisało umowę na realizację zadania. Szkolenia będą zawsze odbywać się w obecności pracownika MOPS. 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Świetlica dla uchodźców z Ukrainy w WSIiZ kontynuuje działalność

RZESZÓW. W tym tygodniu dzieci oraz ich opiekunowie z Ukrainy również będą mogli skorzystać z oferty przygotowanej przez Wyższa Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach świetlicy „Przyjdź i odpocznij”.

Rzeszów

Apteka całodobowa na dworcu PKP zawiesza działalność

RZESZÓW. Od poniedziałku (14.03) nieczynna będzie apteka całodobowa na Placu Dworcowym 1 w Rzeszowie.

Rzeszów

W Rzeszowie powstało nowe centrum monitoringu

RZESZÓW. Przy ulicy Hanasiewicza w Rzeszowie uruchomiono Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu Miasta. Pracownicy centrum mają dostęp do obrazu z ponad tysiąca kamer.

Rzeszów

Powstaną kolejne parki dla psów w Rzeszowie

RZESZÓW. Nowe psie parki w Rzeszowie mają powstać w rejonie ulic Ornej i  Romana Krogulskiego na osiedlu Staromieście oraz przy ul. Lewakowskiego na osiedlu Krakowska Południe.

Rzeszów

Rusza pierwszy etap budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

RZESZÓW. W przyszłym tygodniu rozpocznie się pierwszy etap budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. 

Rzeszów

W WSPiA powstało Centrum Wolontariatu PCK

RZESZÓW. Od wtorku, 8 marca 2022 r. w budynku Collegium Securitatis WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przy ul. Cegielnianej 14 działa Centrum Wolontariatu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Rzeszów

Rok Ignacego Łukasiewicza. Ponad 40 wydarzeń w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto przygotowało szereg wydarzeń w związku z obchodami „Roku Ignacego Łukasiewicza”. Będą to m.in. wystawy, warsztaty i gra miejska poświęcona tej wybitnej postaci.

Rzeszów

Filie RDK przyjmujące dary będą zamknięte w niedziele

RZESZÓW. Wszystkie filie RDK, do których można przynosić dary dla uchodźców nie będą czynne w niedziele.

Reklama