Rzeszów - Czwartek, 16.01.2025
Reklama

Pięknieje zabytkowa kamienica w centrum Rzeszowa [ZDJĘCIA]

Dodano: /

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Blisko 120-letnia kamienica przy ul. Piłsudskiego w Rzeszowie odzyskuje swój dawny blask. Właściciel budynku, firma DevelopRes prowadzi tam kompleksowe prace renowacyjne.

Kamienicę przy ul. Piłsudskiego 5 wzniesiono w 1905 roku w stylu neoklasycystycznym. Początkowo właścicielami kamienicy były osoby prywatne, natomiast po II wojnie światowej kamienica przeszła na własność Skarbu Państwa. Ostatni remont obiektu był przeprowadzony w latach 80-tych.

W 2019 roku ratusz zdecydował się na sprzedaż budynku. Kamienica nie tylko wymagała odnowienia, jeżeli chodzi o warstwę zewnętrzną, ale również i wewnętrzną, ponieważ kryje ona na swoich ścianach wiele malowideł sprzed II wojny światowej. Koszt jej remontu przewyższał możliwości finansowe miasta.

W 2020 r. budynek przy ul. Piłsudskiego 5 został użyczony na czas nieokreślony na rzecz spółki DevelopRes. - Przejęcie budynku przez DevelopRes stworzyło możliwość gruntownej renowacji, obejmującej zarówno prace techniczne, jak i konserwatorskie. Dzięki temu ul. Piłsudskiego 5 nie tylko odzyskuje dawną estetykę, ale także staje się świadectwem współpracy współczesnych deweloperów z instytucjami ochrony zabytków – podkreśla Marcela Mianowska-Łuniewska, specjalistka ds. marketingu w firmie DevelopRes.

W krótkim czasie po przejęciu kamienicy, nowy właściciel rozpoczął prace przy jej odnowieniu, uwzględniające proces konserwatorski, renowacyjny i technologiczny. Punktem wyjścia do wykonywania powyższych zabiegów był „program prac konserwatorskich” uzgodniony z Urzędem Ochrony Zabytków delegatura w Rzeszowie.

- Po dokonaniu przeglądu stanu technicznego tynków i sztukaterii oraz szczegółowej ich kwalifikacji powierzchnie płaskie oraz detale architektoniczne oczyszczono z nawarstwień tynków i malowań naniesionych w trakcie remontów w poprzednich latach. Następnie usunięto wadliwe uzupełnienia i zatarcia oraz osłabione tynki. Odspojone sztukaterie podklejono do podłoża, a brakujące detale zrekonstruowano. Po impregnacji, elewacja została pomalowana na kolory uzgodnione w trakcie komisji konserwatorskich. Dzięki powyższym zabiegom wszystkie elementy wystroju architektonicznego kamienicy uzyskały nowy blask – wyjaśnia Marcela Mianowska-Łuniewska.

Prace przy elewacji poprzedziła wymiana konstrukcji dachu, pokrycia z blachy oraz wszystkich obróbek blacharskich.

Reklama

Firma DevelopRes zleciła również kompleksowe badania konserwatorskie, które doprowadziły do odkrycia polichromii – malowideł ściennych przedstawiających drewniane boazerie z motywami roślinnymi, girlandy, rozety i ramowe zdobienia. Polichromie obecnie przechodzą gruntowną, czasochłonną i niezwykle skrupulatną renowację, mającą na celu przywrócenie ich dawnej świetności, z jednoczesnym uwzględnieniem stosowanych pierwotnie technik i kolorów, a także odpowiednim odwzorowywaniem kolejności nakładania warstw farby.

W budynku przy ul. Piłsudskiego 5 wymieniono także stolarkę okienną, która była w bardzo złym stanie. - Nowe okna są drewniane, skrzynkowe, rozwierne, czteroskrzydłowe, ze stylizowanymi okuciami – wylicza przedstawicielka DevelopRes.

Renowacji została również poddana brama wejściowa, prowadząca do przelotowej sieni.

Przez kilka ostatnich miesięcy, w czasie wykonywania prac konserwatorskich i renowacyjnych elewacji, frontową fasadę kamienicy zasłaniało rusztowanie. Pod koniec października rusztowanie zostało zdemontowane. - Efekt po rozbiórce rusztowania spowodował duże zainteresowanie kamienicą wśród mieszkańców Rzeszowa - zaznacza Marcela Mianowska-Łuniewska.

Na ten moment nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie zakończą się wszystkie prace przy renowacji kamienicy przy ul. Piłsudskiego 5. Firma DevelopRes nie ujawnia również swoich zamiarów wobec tego obiektu.

Na fotografiach poniżej możecie zobaczyć m.in. zdjęcia detali przed i po renowacji. Z kolei w naszym dziale FOTO znajdziecie więcej zdjęć kamienicy z zewnątrz.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kongres 590. List intencyjny ws. drugiej linii technologicznej w rzeszowskiej spalarni śmieci

RZESZÓW. Planowany projekt zwiększy wydajność rzeszowskiej spalarni ze 100 tys. do 180 tys. ton rocznie.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie najnowocześniejsza w Europie baza obsługi technicznej samolotów

RZESZÓW. Od 2022 roku w bazie będą serwisowane samoloty wąsko i szerokokadłubowe z całego świata.

Rzeszów

Muzeum Dobranocek z szansą na ogólnopolską nagrodę

RZESZÓW. Na Muzeum Dobranocek możemy głosować do 10 października.

Rzeszów

„Nóż komandosa” dla policjanta z Rzeszowa

RZESZÓW. W zawodach, które odbyły się 5 października br. wzięło udział kilkuset mundurowych z różnych formacji z całego kraju oraz z zagranicy.

Rzeszów

Jesienna obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych [HARMONOGRAM]

RZESZÓW. Miasto opublikowało harmonogram jesiennej obwoźnej zbiórki odpadów niebezpiecznych z gospodarstw domowych organizowanej wspólnie z MPGK-Rzeszów Sp. Z o.o.  

Rzeszów

W 24 godziny stworzą prototyp gry. W październiku kolejna edycja Game Jam Rzeszów

Już za niespełna miesiąc programiści, młodzi twórcy gier, informatycy, graficy i ludzie związani z branżą, będą mieli okazję zmierzyć swoje siły podczas kolejnej edycji Game Jam Rzeszów 2019.

Rzeszów

Kongres 590. Poruszono temat PKA i nowego ośrodka badawczo-rozwojowego

RZESZÓW. Jak zapowiedziano podczas Kongresu 590 linia kolejowa do Jasionki zostanie zmodernizowana do prędkości 120 km/h. 

Reklama