Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

PGE Energia Ciepła rozpoczęła negocjacje ws. odbioru odpadów. Ucierpią portfele mieszkańców?

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Rozpoczynają się negocjacje podmiotów, które w 2020 roku będą mogły dostarczać odpady niesegregowane do spalarni PGE. Wszystko wskazuje na to, że ratusz musi przebić każdą pojawiającą się ofertę, przez co aktualna kwota, jaką miasto płaci za tonę, przestanie obowiązywać.

PGE Energia Ciepła przystąpiła do II etapu postępowania na dostawę odpadów komunalnych do Instalacja Termicznego Przekształcania z Odzyskiem Energii (ITPOE) przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie. Spalarnia przyjmie 35 100 ton odpadów z terenu województwa podkarpackiego. Mówimy o odpadach o kodzie 20 03 01. Są to odpady komunalne niesegregowane. Dodajmy, że spalarnia jest w stanie przyjąć rocznie ok. 100 tys. ton odpadów. 

Na dzień dzisiejszy jedno jest pewne, ITPOE nie przyjmie wszystkich odpadów jakie wytwarzane są w Rzeszowie i nie chodzi tylko o ww. ograniczenie do 35 tys. ton lecz wymóg PGE, że podana liczba ma być suma dostarczaną do spalarni przez trzy podmioty. Zdaniem spółki ma to pomóc „zabezpieczyć niezakłócone funkcjonowanie ITPOE”.

„Przykładamy dużą wagę do współpracy z lokalnymi interesariuszami, dlatego po analizie ofert, postanowiliśmy, że co najmniej 50 proc. rocznego wolumenu odpadów o kodzie 20 03 01 wykorzystywanego przez ITPOE będzie zagwarantowane firmom odbierającym odpady z terenu województwa podkarpackiego. Pozwoli to zrównoważyć cele biznesowe z potrzebami lokalnych społeczności” – wyjaśnia Grzegorz Gilewicz, Dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.

Decyzja o ogłoszeniu postępowania jest wynikiem wejścia w życie w dniu 6 września 2019 roku Ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku „o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw”. Ustawa znosi tzw. regionalizację (status regionalnej instalacji do przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych) poprzez uchylenie art. 9l. Celem nowelizacji ustawy jest zwiększenie konkurencyjności na rynku odpadów i zapewnienie gminom możliwości ich przekazywania do instalacji położonych na obszarze całego kraju.
Reklama
Zgodnie ze strategią obraną przez PGE Energia Ciepła oferenci zostaną zaproszeni do negocjacji, a potem do złożenia ofert z ceną ostateczną. Aktualnie miasto za dostarczenie do ITPOE tony odpadów płaci kwotę 302,40 zł i wszystko wskazuje na to, że cena może ulec zmianie. W tym miejscu ponownie należało by się odnieść do listu intencyjnego jaki 26 lipca podpisali przedstawiciele Gminy Miasta Rzeszowa oraz PGE Górnictwa i Energetyki Konwencjonalnej S.A, w którym padły zapewnienia, że odpady na bramie nie będą wyższe od średniej opłaty w analogicznych instalacjach termicznego przetwarzanie w regionie. W dniu dzisiejszym PGE nie ma zamiaru dotrzymywać poprzednio złożonych obietnic.

„Odnosząc się do poruszanej przez przedstawicieli Gminy Miasto Rzeszów kwestii zapisów listu intencyjnego należy z całą stanowczością wyjaśnić, że przywołany list intencyjny stanowił jedynie pisemną wstępną deklarację dotyczącą zawarcia wieloletniej umowy na dostawy odpadów o kodzie 20 03 01 do planowanej wówczas ITPOE. Zważywszy, że Gmina Miasto Rzeszów nie zobowiązała się do zapewnienia minimalnej ilości odpadów dostarczanych do instalacji, pomimo prowadzonych w tym zakresie negocjacji oraz nie doszło do zawarcia wieloletniej umowy na dostawę odpadów do ITPOE, treść listu intencyjnego nie kreuje po naszej stronie żadnych zobowiązań” – informowała Agnieszka Dietrich z biura prasowego PGE Energia Ciepła S.A.

Jeszcze początkiem tego miesiąca w ratuszu odbyła się konferencja prasowa poruszająca ww. kwestie. Szczegóły znajdują się TUTAJ.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Poranna kolizja trzech samochodów w Rzeszowie

RZESZÓW. Dziś rano, na skrzyżowaniu ulicy Cichej i Granicznej w Rzeszowie doszło do kolizji trzech samochodów. 

Rzeszów

Lewy brzeg Wisłoka wyłącznie pod zieleń i rekreację

RZESZÓW. 32 hektary obejmie plan zagospodarowania przestrzennego „Dolina Wisłoka”. Zakłada on przeznaczenie na tereny zielone i rekreacyjne działek nad rzeką pomiędzy mostem Załęskim a rejonem firmy Sanofi.   

Rzeszów

22-latek ukradł volkswagena, 4 godziny później był już w rękach policji

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło na ul. Kopernika w Rzeszowie. Sprawca przyznał się do czynu i dobrowolnie poddał się karze.

Rzeszów

Otwarcie sezonu w Game Over Cycles. Mnóstwo atrakcji, nie tylko dla motocyklistów

RZESZÓW. W programie wydarzenia m.in. jazdy demo, foodtrucki, pokazy tatuażu i lakierowania oraz konkursy z nagrodami...

Rzeszów

Tour de WSIiZ - rajd rowerowy szlakiem Green Velo połączony z EkoPiknikiem

RZESZÓW. Rajd wystartuje 13 maja 2023 roku. Na zawodników czeka blisko 20-kilometrowa trasa.

Rzeszów

W Krasnem odnaleziono niewybuchy z czasów II wojny światowej

RZESZÓW. W trakcie prac polowych, mieszkaniec Krasnego natrafił na niewybuchy z czasów II wojny światowej. Niebezpiecznym znaleziskiem zajęli się saperzy z Rzeszowa.

Rzeszów

Nad Wisłokiem powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa

RZESZÓW. Ścieżka o długości jednego kilometra i szerokości czterech metrów, będzie biegła od mostu Lwowskiego w kierunku północnym.

Rzeszów

Kolejne kontrole taksówek "na aplikację" w Rzeszowie. Sprawdzono blisko 50 pojazdów

RZESZÓW. Sprawdzano m.in. uprawnienia kierowców, ich trzeźwość oraz stan techniczny pojazdów. Ujawniono 16 wykroczeń.

Reklama