Rzeszów - Czwartek, 07.11.2024
Reklama

Oko na Miasto. Ostatni w tym sezonie spacer miejski z przewodnikiem

Dodano: /

Kopiec Konfederatów Barskich / fot. Archiwum RESinet.pl
Kopiec Konfederatów Barskich / fot. Archiwum RESinet.pl

„Pobitno - wieś, miejsce bitwy, rzeszowskie osiedle” – pod takim tytułem odbędzie się ostatnia w tym roku przechadzka po Rzeszowie z przewodnikiem. Po wschodniej części miasta oprowadzał będzie Adam Napiórkowski.

„Oko na miasto - spacery dziejami miasta” to projekt finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 - 2027. W ramach wydarzenia, raz lub dwa razy w miesiącu, w stolicy Podkarpacia odbywają się bezpłatne miejskie spacery z udziałem przewodnika, dzięki któremu możemy spojrzeć na znane nam miejsca z zupełnie innej perspektywy.

Ostatni w tym roku spacer pt. „Pobitno - wieś, miejsce bitwy, rzeszowskie osiedle” zaplanowano na 26 października 2024 r. Zbiórka o godz. 12:00 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 2 na ul. Lwowskiej 17. Przechadzka zakończy się przy bramie cmentarza Pobitno. Spacerowiczów oprowadzi Adam Napiórkowski.

Reklama

„Podczas spaceru oddalimy się trochę od centrum miasta i zajrzymy do jego wschodniej części. Wzgórze pobicińskie to miejsce urokliwe, poprzecinane wąwozami z ciekawym widokiem na miasto, Wisłok oraz Pradolinę Podkarpacką. Pobitno została lokowane w roku 1380, pierwotnie sąsiadowało z Rzeszowem, a od 1951 roku jest jego częścią. Pobitno to też miejsce bitwy pomiędzy wojskami konfederacji barskiej a moskalami z 1769 roku” – czytamy na stronie spaceru.

Adam Napiórkowski - historyk, regionalista, organizator licznych imprez sportowych i kulturalnych. Przez ponad 20 lat pracował w radach osiedla a przez dwie kadencje był Przewodniczącym Rady Osiedla Pobitno. Prezes stowarzyszenia „Dzielnica”. Współautor niewielkich publikacji o Pobitnie i Rzeszowskim Szlaku Konfederatów Barskich. W 2019 roku wygrał Wielki Test Wiedzy o Rzeszowie. Redaguje portal dzielnica.rzeszow.pl oraz pobicińskiego facebooka.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Miasto otwiera specjalny punkt dla uchodźców z Ukrainy. Będą mogli otrzymać m.in. numer PESEL

RZESZÓW. Od 16 marca zacznie działać specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy będą mogli załatwić różnego rodzaju formalności, w tym m.in. otrzymać nr PESEL czy zameldować się.

Rzeszów

Świetlica dla uchodźców z Ukrainy w WSIiZ kontynuuje działalność

RZESZÓW. W tym tygodniu dzieci oraz ich opiekunowie z Ukrainy również będą mogli skorzystać z oferty przygotowanej przez Wyższa Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach świetlicy „Przyjdź i odpocznij”.

Rzeszów

Apteka całodobowa na dworcu PKP zawiesza działalność

RZESZÓW. Od poniedziałku (14.03) nieczynna będzie apteka całodobowa na Placu Dworcowym 1 w Rzeszowie.

Rzeszów

W Rzeszowie powstało nowe centrum monitoringu

RZESZÓW. Przy ulicy Hanasiewicza w Rzeszowie uruchomiono Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu Miasta. Pracownicy centrum mają dostęp do obrazu z ponad tysiąca kamer.

Rzeszów

Powstaną kolejne parki dla psów w Rzeszowie

RZESZÓW. Nowe psie parki w Rzeszowie mają powstać w rejonie ulic Ornej i  Romana Krogulskiego na osiedlu Staromieście oraz przy ul. Lewakowskiego na osiedlu Krakowska Południe.

Rzeszów

Rusza pierwszy etap budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

RZESZÓW. W przyszłym tygodniu rozpocznie się pierwszy etap budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. 

Rzeszów

W WSPiA powstało Centrum Wolontariatu PCK

RZESZÓW. Od wtorku, 8 marca 2022 r. w budynku Collegium Securitatis WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przy ul. Cegielnianej 14 działa Centrum Wolontariatu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Rzeszów

Rok Ignacego Łukasiewicza. Ponad 40 wydarzeń w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto przygotowało szereg wydarzeń w związku z obchodami „Roku Ignacego Łukasiewicza”. Będą to m.in. wystawy, warsztaty i gra miejska poświęcona tej wybitnej postaci.

Reklama