Rzeszów - Czwartek, 07.11.2024
Reklama

Oko na Miasto. Ostatni w tym sezonie spacer miejski z przewodnikiem

Dodano: /

Kopiec Konfederatów Barskich / fot. Archiwum RESinet.pl
Kopiec Konfederatów Barskich / fot. Archiwum RESinet.pl

„Pobitno - wieś, miejsce bitwy, rzeszowskie osiedle” – pod takim tytułem odbędzie się ostatnia w tym roku przechadzka po Rzeszowie z przewodnikiem. Po wschodniej części miasta oprowadzał będzie Adam Napiórkowski.

„Oko na miasto - spacery dziejami miasta” to projekt finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 - 2027. W ramach wydarzenia, raz lub dwa razy w miesiącu, w stolicy Podkarpacia odbywają się bezpłatne miejskie spacery z udziałem przewodnika, dzięki któremu możemy spojrzeć na znane nam miejsca z zupełnie innej perspektywy.

Ostatni w tym roku spacer pt. „Pobitno - wieś, miejsce bitwy, rzeszowskie osiedle” zaplanowano na 26 października 2024 r. Zbiórka o godz. 12:00 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 2 na ul. Lwowskiej 17. Przechadzka zakończy się przy bramie cmentarza Pobitno. Spacerowiczów oprowadzi Adam Napiórkowski.

Reklama

„Podczas spaceru oddalimy się trochę od centrum miasta i zajrzymy do jego wschodniej części. Wzgórze pobicińskie to miejsce urokliwe, poprzecinane wąwozami z ciekawym widokiem na miasto, Wisłok oraz Pradolinę Podkarpacką. Pobitno została lokowane w roku 1380, pierwotnie sąsiadowało z Rzeszowem, a od 1951 roku jest jego częścią. Pobitno to też miejsce bitwy pomiędzy wojskami konfederacji barskiej a moskalami z 1769 roku” – czytamy na stronie spaceru.

Adam Napiórkowski - historyk, regionalista, organizator licznych imprez sportowych i kulturalnych. Przez ponad 20 lat pracował w radach osiedla a przez dwie kadencje był Przewodniczącym Rady Osiedla Pobitno. Prezes stowarzyszenia „Dzielnica”. Współautor niewielkich publikacji o Pobitnie i Rzeszowskim Szlaku Konfederatów Barskich. W 2019 roku wygrał Wielki Test Wiedzy o Rzeszowie. Redaguje portal dzielnica.rzeszow.pl oraz pobicińskiego facebooka.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie pomnik upamiętniający Józefa Szajnę

RZESZÓW. Przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie stanie pomnik upamiętniający prof. Józefa Szajnę - wybitnego rzeszowskiego artysty, reżysera, scenografa oraz autora scenariuszy.

Rzeszów

Program wsparcia niepełnosprawnych dzieci. W Rzeszowie rusza nabór wniosków

RZESZÓW. Miasto przystąpiło do realizacji programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa w formie pobytu dziennego” – edycja 2022.

Rzeszów

Wenecja i Burgas - nowe wakacyjne kierunki z lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Do 13 państw polecimy w tym sezonie letnim z podrzeszowskiego lotniska. Nowością będą wakacyjne połączenia LOT do Wenecji i Wizz Air do Burgas.

Rzeszów

Ogródek Jordanowski w centrum Rzeszowa czeka rewitalizacja

RZESZÓW. Będą nowe atrakcje dla dzieci, rośliny, miejsca wypoczynku oraz biblioteczka plenerowa.

Rzeszów

Wiosną ruszy rozbudowa ulicy Warszawskiej

RZESZÓW. Blisko kilometrowy odcinek ul. Warszawskiej zostanie rozbudowany do czterech pasów ruchu. Inwestycja ma rozpocząć się wiosną.

Rzeszów

„Przyjdź i odpocznij”. Rusza czwarty tydzień świetlicy dla uchodźców z Ukrainy w WSIiZ

RZESZÓW. We wtorek, 29 marca 2022 r. rozpocznie się czwarty tydzień działalności bezpłatnej świetlicy dla uchodźców z Ukrainy w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rzeszów

Skrzyżowanie al. Witosa z ul. Solarza zostanie przebudowane

RZESZÓW. Wkrótce ruszy przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy skrzyżowania al. Witosa z ul. Solarza. Przebudowane zostaną również wloty ul. Lewakowskiego i ul. Rataja w ul. Solarza.

Rzeszów

Zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy – od poniedziałku zmiany. Nowe godziny pracy infolinii

RZESZÓW. Od poniedziałku, 28 marca 2022 r. filie Rzeszowskiego Domu Kultury, w których można było oddać dary dla uchodźców, przestają pełnić taką funkcję. Dary będzie mozna przynosić do Centrum Pomocy Ukrainie.

Reklama