Rzeszów - Środa, 25.12.2024
Reklama

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Rzeszowa. Będzie blisko 500 artystów [TRASA]

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Orszak Trzech Króli powraca na ulice Rzeszowa. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę. Będzie w nim uczestniczyło blisko 500 artystów, a w organizację wydarzenia zaangażowanych jest prawie 2 tysiące osób.

- Ogromnie się cieszę, że po trzech latach przerwy od nowa rusza to wyjątkowe wydarzeni w Rzeszowie, jakim jest Orszak Trzech Króli” -  mówiła podczas dzisiejszej konferencji prasowej Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.  - Mam nadzieję, że tysiące rzeszowian wyjdą na ulice i wezmą udział w Orszaku – dodała Krystyna Stachowska.

Tradycyjnie Orszak rozpocznie się na parkingu przy hali Podpromie, gdzie o godz. 11:40 odbędzie się zbiórka wszystkich orszaków. Następnie odbędzie się prezentacja trzech króli. O godz. 12:00 zaplanowano modlitwę Anioł Pański pod przewodnictwem ks. Biskupa ordynariusza Jana Wątroby. Potem Orszak zostanie wyprowadzony na ulice Rzeszowa.

- Następnie u zbiegu ulic Kilara i Lenartowicza scena 1 – „Niegościnna Gospoda”. Potem na ul. Szopena przy zamku scena 2 – „Pastuszkowie w polu” i przy Radiu Rzeszów na al. Lubomirskich scena 3 – „Anioł Boży”. Scena 4 – „Dwór Heroda” zostanie odegrana przy kościele św. Krzyża na ul. 3 Maja, kolejna – „Walka dobra ze złem” przy NBP. Orszak zakończy się na Placu Farnym, gdzie pod sceną będziemy wspólnie świętować – mówi Nina Kitlińska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, które w tym roku jest organizatorem wydarzenia.


Trasa Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie (2024 r.), źródło: Orszak Trzech Króli Rzeszów

Autorem scenariusza Orszaku jest Agnieszka Przywara. - Hasło ogólnopolskie to w tym roku „W jasełkach leży!”, ale w naszym rzeszowskim Orszaku zawsze mieliśmy swoje hasła, lokalne i wierszowane. I tak będzie tym razem. Główne brzmi „Niech każdy się dowie, Orszak znów w Rzeszowie”. Nawiązujemy w tym roku do pierwszych Jasełek i św. Franciszka, a także do tradycji staropolskiej i średniowiecznej. Postaci występujące to przede wszystkim rodzice uczniów rzeszowskich szkół i przedszkoli. W tym roku będą delikatne zmiany w scenariuszu, aby nieco urozmaicić wydarzenie, ale wciąż chcemy być wierni Ewangelii – wylicza Agnieszka Przywara
 
Reklama
Krystyna Łobos, rzecznik Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie zwraca uwagę, że tegoroczne wydarzenie, będzie wyjątkowe, ponieważ odbędzie się w osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka.

- 24 grudnia 1223 roku Święty Franciszek, za zgodą Papieża Honoriusza III, w skalnej grocie na wysokości 750 m n.p.m. w posiadłości Jana Wetliny w Greccio, zbudował żywą szopkę. Złożył w żłobie wyrzeźbioną figurę Dzieciątka, umieścił obok żywe zwierzęta, wołu i osła, zaprosił miejscową ludność, aby w roli pasterzy zbliżali się do żłóbka i w ten obrazowy sposób zapoznawali się ze scenami ewangelicznymi opowiadającymi o narodzeniu Jezusa. Szopka ukazana podczas Mszy świętej w noc Bożego Narodzenia miała uświadomić wiernym przyjście Zbawiciela na ziemię i obecność Jezusa podczas każdej Eucharystii. W tym roku Orszak Trzech Króli odbędzie się w ponad 800 miejscowościach w Polsce oraz w kilku poza jej granicami. Wyruszy w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie i w Zambii w Lusace i w mieście Mansa – wylicza Krystyna Łobos.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Parku zdrowia na os. Kmity powstanie droga rowerowa oraz plac postojowy

RZESZÓW. Na inwestycje w budżecie miasta na 2019 rok zarezerwowano na ten cel 467 tys. zł.

Rzeszów

PKP PLK otrzymało dofinansowanie na przebudowę stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę na dofinansowanie dwóch projektów.

Reklama