Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Odsłonięto tabliczkę z nazwą ulicy im. Wrzesława Romańczuka

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W środę odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy z nazwą ul. Wrzesława Romańczuka – lekarza, naukowca, społecznika. Ulica znajduje się w rejonie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. przy ul. Lwowskiej i łączy ulice Niemierskiego i Armii Krajowej.  

Podczas lutowej sesji Rady Miasta Rzeszowa, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą nadania imienia Wrzesława Romańczuka odcinkowi ulicy na osiedlu Mieszka I. Chodzi o drogę biegnącą od ul. Jana Niemierskiego w kierunku północnym, a następnie zachodnim do al. Armii Krajowej.

Z wnioskiem w tej sprawie zwróciła się Rada Osiedla Mieszka I. W styczniu pozytywnie zaopiniowała go Komisja Porządku Publicznego i Współpracy z Samorządami Osiedlowymi Rady Miasta Rzeszowa.
We środę, 23 marca 2022 r. odbyło się oficjalne odsłonięcie tablicy z nazwą nowej ulicy. W uroczystości wziął udział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, przedstawiciele środowiska medycznego, radni oraz liczne grono przyjaciół znanego lekarza, byłego dyrektora szpitala przy ul. Lwowskiej. - Miałem okazje, jako młody chłopak, poznać osobiście profesora i uczyć się od niego tego, czym jest zaangażowanie w walkę o zdrowie, o rozwój społeczny, o rozwój całego regionu. Rok, w którym nadano ulicy imię Wrzesława Romańczuka jest dla Rzeszowa szczególny - po raz pierwszy mury Uniwersytetu Rzeszowskiego opuścił rocznik kierunku lekarskiego - mówił prezydent Konrad Fijołek.
Reklama
Sylwetkę Wrzesława Romańczuka przedstawił podczas uroczystości Janusz Pawlak, znany dziennikarz, autor książki „Doktor Wrzesiek”. - Poznałem Wrzesława  w czasie studiów. Przez ponad 30 lat widziałem jego starania, dzieliłem sukcesy i porażki. Za własne pieniądze odbył szereg wyjazdów, zrealizował staże kliniczne w Londynie, Szwecji, we Włoszech czy Stanach Zjednoczonych. Nazywaliśmy go rzeszowskim Owsiakiem. Wrzesław, podobnie jak Jurek Owsiak, wierzył w sens społecznych zbiórek pieniędzy na zakup sprzętu medycznego. Doskonalił ciągle swoje umiejętności i wiedzę: kolejne stopnie specjalizacji, doktorat, habilitacja. Spał tylko parę godzin! Uważał, że szkoda czasu na sen. Służbowe e – maile potrafił wysyłać nad ranem – wspominał Janusz Pawlak.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

"Trzeźwy poranek". Weekendowa akcja policji na terenie Rzeszowa i powiatu

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ujawnili 13 kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko, pomimo tego, że wcześniej pili alkohol. Rekordzista miał ponad 3 promile.

Rzeszów

Protest rolników. Utrudnienia w Rzeszowie i na drogach Podkarpacia

RZESZÓW / PODKARPACIE. W piątek, 9 lutego odbędzie się wielki protest rolników w całym kraju organizowany przez NSZZ RI „Solidarność”. W związku z tym w stolicy Podkarpacia jak i na drogach całego...

Rzeszów

Latem znów polecimy z Jasionki prosto do Gdańska

RZESZÓW/JASIONKA. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku Polskie Linie Lotnicze LOT do letniej siatki połączeń dodały bezpośrednie połączenie z Jasionki do Gdańska.

Rzeszów

Co słychać na budowie nowej drogi na osiedlu Kotuli?

RZESZÓW. Jesienią ma być gotowa droga, która połączy ulice Wołyńską i Słoneczny Stok. Zadanie o wartości ponad 14,5 mln zł realizuje firma Strabag.

Rzeszów

Budowa hali I LO idzie zgodnie z planem. Kończy się montaż szklanych fasad

RZESZÓW. Nowy budynek jest już w stanie surowym zamkniętym.

Rzeszów

Najlepszy styczeń w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW / JASIONKA. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył w pierwszym miesiącu nowego roku prawie 62 tysiące pasażerów. To wynik 7 procent lepszy od ubiegłorocznego, dotąd rekordowego.

Rzeszów

Ponad 10 tys. zł zebrano na leczenie i rehabilitację 4-letniej Julii z Rzeszowa

RZESZÓW. Rzeszowski Dom Kultury zakończył tegoroczną akcję pomocy pod hasłem "Styczeń z Kolędą". W tym roku zbierano na leczenie operacyjne kręgosłupa oraz rehabilitację 4-letniej Julii, mieszkanki Rzeszowa. Udało się zebrać ponad 10...

Rzeszów

Odkrycie archeologiczne na budowie Wisłokostrady

RZESZÓW. Podczas prac przy budowie Wisłokostrady, archeolodzy natrafili m.in. na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Znaleziono również przedmioty z innych epok.

Reklama