Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Odmulanie zalewu na Wisłoku idzie sprawnie. Będzie nowy park

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Już ponad 200 tysięcy metrów sześciennych mułu udało się wydobyć z rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Prace zaawansowane są w 50-ciu procentach.

Aktualnie wykonawca - firma Transpol Lider z Inowrocławia  - prowadzi odmulanie na długości 1100 metrów od zapory, w górę rzeki. Do pracy zaangażowano potężne zaplecze techniczne.

- Mamy tu koparki czerpakowe, pogłębiarki, koparki pływające, refuler a także taśmociągi i rurociągi, którymi muł jest transportowany na brzeg. Do tej pory udało nam się wydobyć z dna 200 tys. metrów sześciennych urobku, który jest sukcesywnie wywożony – mówi Zenon Poliński, prezes zarządu Transpol Lider.

Jak szacuje wykonawca pierwszy etap prac wymaga wydobycia z dna zalewu łącznie 460 tysięcy metrów sześciennych mułu. Około 230 tysięcy zostanie wydobytych w okresie do końca marca, a następnie po przerwie spowodowanej okresem lęgowym ptaków. Prace mają być wznowione jesienią, po 15 listopada, ale niewykluczone, że okres przerwy uda się skrócić do 15 sierpnia. Po zakończeniu tego etapu robót zalew będzie miał w najgłębszych miejscach około 5,5 metra głębokości. Przed rozpoczęciem odmulania głębokość wody wynosiła tu średnio zaledwie 50-70 cm.
Reklama
- Jestem pod wrażeniem sprawności i profesjonalizmu działania wykonawcy prac. Cieszę się, że zalew tak szybko jest oczyszczany, bo w przyszłości to będzie jedno z najważniejszych miejsc wypoczynku i rekreacji w mieście. Planujemy między innymi budowę parku na prawym brzegu zbiornika. Chciałbym także, aby powstało tu centrum sportów wodnych – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który w środę spotkał się na placu robót z wykonawcą.

W kolejnych etapach rzeka będzie odmulana na wcześniejszym odcinku, bliżej Lisiej Góry.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich

RZESZÓW. Poruszone podczas spotkań tematy będą dotyczyć m.in. wojny, dezinformacji, kryminalistyki i kryminologii, praw człowieka, ekonomii czy psychologii. 

Rzeszów

CM Medyk otworzyło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. Centrum Medyczne Medyk uruchomiło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy. Obiekt funkcjonuje na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W związku ze zmianą czasu, w nocy z 26 na 27 marca 2022 r. zmianie ulegną godziny jazdy dwóch nocnych linii autobusów miejskich.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej powstanie mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska ogłosiła konkurs na projekt muralu inspirowanego osiągnięciami Ignacego Łukasiewicza – patrona uczelni. Prace można nadsyłać do 22 kwietnia 2022 r.

Rzeszów

Na Uniwersytecie Rzeszowskim powstały pokoje wyciszeń

RZESZÓW. Pomieszczenia te służą do wewnętrznego wyciszenia się i uspokojenia. 

Rzeszów

Jest umowa na rozbudowę rzeszowskiego łącznika autostrady A4

RZESZOW. Władze Powiatu Rzeszowskiego podpisały z firmą STRABAG umowę na I etap rozbudowy rzeszowskiego łącznika autostrady A4. Prace rozpoczną się już tej wiosny. Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2023 roku.

Rzeszów

VI Podkarpackie Targi Edukacyjnie ponownie w Rzeszowie

RZESZÓW. Hasło tegorocznej edycji Podkarpackich Targów Edukacyjnych brzmi „Ósmoklasisto, przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro!”.

Rzeszów

ZTM likwiduje część przystanków "na żądanie"

RZESZÓW. Od soboty (19.03) Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przywrócił kilkanaście przystanków stałych na terenie miasta.

Reklama