Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Odkrycie archeologiczne na budowie Wisłokostrady

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Podczas prac przy budowie Wisłokostrady, archeolodzy natrafili m.in. na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Znaleziono również przedmioty z innych epok.

Budowa Wisłokostrady, czyli drogi która połączy al. Rejtana z ul. gen. Maczka, to największa obecnie inwestycja drogowa w Rzeszowie. Jej częścią będzie wiadukt nad torami kolejowymi, nowy most Załęski oraz przeprawa nad rzeką Młynówką. Nowa trasa połączy południe Rzeszowa z północą, odciąży z ruch centrum miasta i drogę. Roboty rozpoczęły się we wrześniu 2023 r. - Prace idą zgodnie z planem. Droga za 169 mln złotych w końcu powstaje i wszystko wskazuje na to, że kierowcy skorzystają z niej w terminie. Wykonawca ma na jej wykonanie 32 miesiące od wbicia łopaty, czyli od września 2023 roku – informuje prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.

Odkrycie archeologiczne na budowie Wisłokostrady

Podczas prac archeologicznych prowadzonych na budowie Wisłokostrady, badacze natrafili  m.in. ślad osadniczy kultury przeworskiej z epoki żelaza. Jak przekazuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, obecne znalezisko na terenie budowy nie wpłynie na przebieg zadania.
Reklama
- W wykopie zadokumentowana około 100 obiektów archeologicznych, pochodzących z różnych horyzontów czasowych i kulturowych, zarówno pradziejowych jak i nowożytnych. W obiektach archeologicznych znajduję się liczny ruchomy materiał zabytkowy, głównie w postaci fragmentów naczyń ceramicznych. Zadokumentowane obiekty archeologiczne to; duże jamy, dołki posłupowe oraz obiekty których funkcję wstępnie określono jako paleniska - wymienia Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Dodaje, że badania są prowadzone na obszarze o powierzchni 14 arów.

Inwestycję za ponad 169 mln zł realizuje konsorcjum firm - ANTEX II Sp. z o.o. i Wysowa Mosty Sp. z o.o. Pierwsi kierowcy powinni skorzystać z Wisłokostrady w 2026 roku.

 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Akademia 50+. Rekrutacja na kolejny rok akademicki

RZESZÓW. To już trzynasta edycja Akademii 50+ działającej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W nowym roku akademickim na słuchaczy czeka wiele ciekawych propozycji.

Rzeszów

Seniorzy otrzymali kolejne "opaski życia"

RZESZÓW. Kolejnych 158 seniorów otrzymało „opaski życia”. Urządzenia przekazano w ramach programu ,,Korpus Wsparcia Seniorów’’ który realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Rzeszów

"This is Slovakia" - wystawa z okazji 30-lecia powstania Republiki Słowackiej

RZESZÓW. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie otwarto wystawę „Did you know? This is Slovakia”. Ekspozycja została przygotowana z okazji 30-lecia powstania Republiki Słowackiej.

Rzeszów

Rusza rozbudowa ul. Wołyńskiej na osiedlu Kotuli

​RZESZÓW. Inwestycję zrealizuje firma Strabag, która jest już na placu budowy.

Rzeszów

Dzień bez samochodu. Bezpłatna komunikacja miejska

RZESZÓW. W Rzeszowie jak i w wielu innych polskich i europejskich miastach trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jest to kampania Komisji Europejskiej podnosząca świadomość na temat zrównoważonej mobilności miejskiej.

Rzeszów

Nowy mural upamiętniający Tadeusza Nalepę [ZDJĘCIA]

RZESZOW. Malowidło powstało na ścianie o powierzchni 210 m2, na budynku przy ulicy Hetmańskiej 43. To właśnie w tym bloku Tadeusz Nalepa mieszkał w latach 1945 – 1955.

Rzeszów

Nowy parking przy lotnisku w Jasionce już otwarty

RZESZÓW/JASIONKA. Parking przy porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka zyskał dodatkowe 458 miejsc. Tym samym pojemność dotychczasowego zwiększyła się o ponad 50 procent.

Rzeszów

Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Na Placu Farnym zamknięto część parkingu

RZESZÓW. Parklet zamiast samochodów, strefy dla dzieci zamiast parkingów, poezja na przystankach MPK i bezpłatna komunikacja miejska – to część atrakcji, jakie przygotowano w Rzeszowie ramach akcji.

Reklama