Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Odkrycie archeologiczne na budowie Wisłokostrady

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Podczas prac przy budowie Wisłokostrady, archeolodzy natrafili m.in. na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Znaleziono również przedmioty z innych epok.

Budowa Wisłokostrady, czyli drogi która połączy al. Rejtana z ul. gen. Maczka, to największa obecnie inwestycja drogowa w Rzeszowie. Jej częścią będzie wiadukt nad torami kolejowymi, nowy most Załęski oraz przeprawa nad rzeką Młynówką. Nowa trasa połączy południe Rzeszowa z północą, odciąży z ruch centrum miasta i drogę. Roboty rozpoczęły się we wrześniu 2023 r. - Prace idą zgodnie z planem. Droga za 169 mln złotych w końcu powstaje i wszystko wskazuje na to, że kierowcy skorzystają z niej w terminie. Wykonawca ma na jej wykonanie 32 miesiące od wbicia łopaty, czyli od września 2023 roku – informuje prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.

Odkrycie archeologiczne na budowie Wisłokostrady

Podczas prac archeologicznych prowadzonych na budowie Wisłokostrady, badacze natrafili  m.in. ślad osadniczy kultury przeworskiej z epoki żelaza. Jak przekazuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, obecne znalezisko na terenie budowy nie wpłynie na przebieg zadania.
Reklama
- W wykopie zadokumentowana około 100 obiektów archeologicznych, pochodzących z różnych horyzontów czasowych i kulturowych, zarówno pradziejowych jak i nowożytnych. W obiektach archeologicznych znajduję się liczny ruchomy materiał zabytkowy, głównie w postaci fragmentów naczyń ceramicznych. Zadokumentowane obiekty archeologiczne to; duże jamy, dołki posłupowe oraz obiekty których funkcję wstępnie określono jako paleniska - wymienia Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Dodaje, że badania są prowadzone na obszarze o powierzchni 14 arów.

Inwestycję za ponad 169 mln zł realizuje konsorcjum firm - ANTEX II Sp. z o.o. i Wysowa Mosty Sp. z o.o. Pierwsi kierowcy powinni skorzystać z Wisłokostrady w 2026 roku.

 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

We WSIiZ uchodźcy z Ukrainy mogą od dziś założyć konto bankowe

RZESZÓW. Od czwartku (17.03) obywatele Ukrainy mogą założyć konto bankowe w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rzeszów

Będzie rondo na osiedlu Słocina

RZESZÓW. Na skrzyżowaniu ulic: Witolda, Paderewskiego i Powstańców Śląskich powstanie rondo, które poprawi komunikację na osiedlu Słocina. Wkrótce ruszy przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.

Rzeszów

Kolejny ogród kieszonkowy w Rzeszowie powstanie na osiedlu Pobitno

RZESZÓW. Przy ul. Kurpiowskiej powstanie prawie 30-arowy ogród kieszonkowy. Ma być gotowy latem br.

Rzeszów

Zaginione nastolatki odnalezione w Warszawie

RZESZÓW. Policjanci odnaleźli zaginione 16-latki, które w ubiegły czwartek opuściły palcówkę opiekuńczo-wychowawczą w Rzeszowie.

Rzeszów

Punkt dla uchodźców przy ul. Langiewicza 15 będzie otwarty 7 dni w tygodniu

RZESZÓW. W środę, 16 marca przy ul. Langiewicza 15 uruchomiony został specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymują m.in. numery PESEL. Punkt będzie działał przez wszystkie dni tygodnia,...

Rzeszów

Świadczenia dla uchodźców z Ukrainy. Nabór wniosków od 16 marca

RZESZÓW. Od środy (16.03) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie będzie przyjmował wnioski od uchodźców z Ukrainy.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek na ul. Sikorskiego w Rzeszowie

RZESZÓW. Wczoraj na ul. Sikorskiego w Rzeszowie, 75-letni rowerzysta został potrącony przez samochód ciężarowy. Zginął na miejscu.

Rzeszów

Miasto otwiera specjalny punkt dla uchodźców z Ukrainy. Będą mogli otrzymać m.in. numer PESEL

RZESZÓW. Od 16 marca zacznie działać specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy będą mogli załatwić różnego rodzaju formalności, w tym m.in. otrzymać nr PESEL czy zameldować się.

Reklama