Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Odkrycie archeologiczne na budowie Wisłokostrady

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Podczas prac przy budowie Wisłokostrady, archeolodzy natrafili m.in. na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Znaleziono również przedmioty z innych epok.

Budowa Wisłokostrady, czyli drogi która połączy al. Rejtana z ul. gen. Maczka, to największa obecnie inwestycja drogowa w Rzeszowie. Jej częścią będzie wiadukt nad torami kolejowymi, nowy most Załęski oraz przeprawa nad rzeką Młynówką. Nowa trasa połączy południe Rzeszowa z północą, odciąży z ruch centrum miasta i drogę. Roboty rozpoczęły się we wrześniu 2023 r. - Prace idą zgodnie z planem. Droga za 169 mln złotych w końcu powstaje i wszystko wskazuje na to, że kierowcy skorzystają z niej w terminie. Wykonawca ma na jej wykonanie 32 miesiące od wbicia łopaty, czyli od września 2023 roku – informuje prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.

Odkrycie archeologiczne na budowie Wisłokostrady

Podczas prac archeologicznych prowadzonych na budowie Wisłokostrady, badacze natrafili  m.in. ślad osadniczy kultury przeworskiej z epoki żelaza. Jak przekazuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, obecne znalezisko na terenie budowy nie wpłynie na przebieg zadania.
Reklama
- W wykopie zadokumentowana około 100 obiektów archeologicznych, pochodzących z różnych horyzontów czasowych i kulturowych, zarówno pradziejowych jak i nowożytnych. W obiektach archeologicznych znajduję się liczny ruchomy materiał zabytkowy, głównie w postaci fragmentów naczyń ceramicznych. Zadokumentowane obiekty archeologiczne to; duże jamy, dołki posłupowe oraz obiekty których funkcję wstępnie określono jako paleniska - wymienia Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Dodaje, że badania są prowadzone na obszarze o powierzchni 14 arów.

Inwestycję za ponad 169 mln zł realizuje konsorcjum firm - ANTEX II Sp. z o.o. i Wysowa Mosty Sp. z o.o. Pierwsi kierowcy powinni skorzystać z Wisłokostrady w 2026 roku.

 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rozbudowa placu zabaw na osiedlu Baranówka

RZESZÓW. Wśród nowym elementów zabawowych pojawi się m.in. fabryka piasku – jedyna tego typu atrakcja dla dzieci w Rzeszowie.

Rzeszów

Nowości w rzeszowskiej Plazie

​RZESZÓW. Nowoczesny salon optyczny i nowa pracownia florystyczna to nowi najemcy w CH Plaza. Centrum przedłużyło również umowę z drogerią Sephora na kolejne trzy lata.

Rzeszów

Targi Pracy i Targi Edukacyjne w hali Podpromie

RZESZÓW. Ponad 50 pracodawców na Targach Pracy i uczelnie z całej Polski na Targach Edukacyjnych. Oba wydarzenia odbędą się 1-2 marca w Hali Podpromie w Rzeszowie.

Rzeszów

Nad Wisłokiem powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa

RZESZÓW. Miasto planuje rozbudować sieć ścieżek rowerowych i terenów spacerowych nad rzeszowskim Wisłokiem. Nowy szlak powstanie na lewym brzegu rzeki.

Rzeszów

Nowy gmach Sądu Okręgowego ma powstać przy ul. Dołowej. Zamek na cele kultury

RZESZÓW. W ciągu trzech lat przy ul. Dołowej ma powstać nowy gmach Sądu Okręgowego. Obecna siedziba sądu, czyli Zamek Lubomirskich, zostanie przeznaczona na cele kultury.

Rzeszów

Rewitalizacja parku przy ul. Wieniawskiego na finiszu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Prace przy odnowie parku na rzeszowskim osiedlu Zalesie dobiegają końca. - Inwestycja jest już praktycznie na finiszu, w marcu odbędzie się odbiór prac – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Ruszają spotkania Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami rzeszowskich osiedli

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek rozpoczyna cykl spotkań obywatelskich pod hasłem „RzeszówToMY”. Pierwsze odbędzie się z mieszkańcami osiedli: Miłocin, Miłocin Św. Huberta i Pogwizdów Nowy. 

Rzeszów

Trwa rozbudowa skrzyżowania ulic Lwowskiej i Mieszka I w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Inwestycja o wartości ponad 5,5 mln zł ma być gotowa w sierpniu br. Zobaczcie zdjęcia z budowy.

Reklama