Rzeszów - Czwartek, 03.10.2024
Reklama

Obowiązkowe szczepienie jednym z kryteriów rekrutacji do żłobków i przedszkoli w Rzeszowie?

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Jedna z rzeszowskich radnych chce fakt zaszczepienia dziecka uczynić jako jedno z kluczowych kryteriów w rekrutacji do placówek miejskich. Ratusz nie dostrzega takiej potrzeby.

Od marca rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne do szkół podstawowych i przedszkoli, które prowadzi Gmina Miasto Rzeszów. Dodatkowo w stolicy województwa podkarpackiego funkcjonuje 9 żłobków miejskich, które codziennie mogą przyjąć 1289 maluchów.

Dotychczas przy rekrutacji do ww. placówek najwięcej punktów (20 pkt) przyznaje się rodzicom bądź prawnym opiekunom, którzy obydwoje jako miejsce zamieszkania wskazali Rzeszów. 15 punktów otrzymuje kandydat jeżeli jedynie jedno z rodziców wskazał stolice innowacji jako miejsce zamieszkania. Poza tym są inne kryteria, mówiące m.in. o tym czy rodzeństwo kandydata również uczęszcza do danego przedszkola lub żłobka.

Ogólnie mamy sześć głównych kryteriów naboru. O dodanie kolejnego wnioskowała radna Danuta Solarz: „W związku ze zmniejszająca się wyszczepialnością, od kilku lat część samorządów wprowadza jako jedno z kryteriów przyjmowania dzieci do samorządowych żłobków i przedszkoli, złożenie przez rodziców oświadczenia potwierdzającego, że dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym”  - czytamy w interpelacji.
Reklama
W dalszej części pisma radna zwraca się z zapytaniem do władz miasta Rzeszowa, czy w najbliższym czasie planowane jest uwzględnienia pierwszeństwa przy naborze dla zaszczepionych dzieci. Zgodnie z opublikowanym 28 stycznia 2020 r. raportem GUS-u – w 2018 r. w miejskich placówkach ochrony zdrowia karty uodpornienia posiadało 98,3% dzieci w trzecim roku życia.

Ratusz, powołując się na badania Głównego Urzędu Statystycznego, na dzień dzisiejszy takiej potrzeby nie dostrzega: „Ponieważ tendencję w tym obszarze na terenie Rzeszowa są korzystniejsze od krajowych, stawia to pod znakiem zapytania zasadność modyfikacji dotychczasowych reguł rekrutacji” – odpowiada zastępca prezydenta, Stanisław Sienko.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W poniedziałki ZUS otwarty krócej

​RZESZÓW. Od dziś w poniedziałki placówki ZUS będą otwarte do 17, o godzinę krócej niż do tej pory. Zmiana ma obowiązywać do końca marca. W pozostałe dni obsługa klientów będzie odbywać bez...

Rzeszów

W weekend kolejna akcja szczepień

RZESZÓW. W najbliższą sobotę i niedzielę na terenie Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się kolejna akcja szczepień przeciw COVID-19.

Rzeszów

#SadzimyRzeszów. W sobotę kolejny spacer z prezydentem Fijołkiem

RZESZÓW. Podczas niedawnego spaceru z prezydentem Fijołkiem, w ramach akcji #SadzimyRzeszów, mieszkańcy wskazali 25 miejsc, w których pojawią się drzewa. Kolejny spacer już w najbliższą sobotę.

Rzeszów

Miejsca pomocy dla osób potrzebujących i bezdomnych w Rzeszowie

RZESZÓW. Osoby potrzebujące z terenu Rzeszowa nie są pozostawione samym sobie. Miejskie placówki oferują w okresie jesienno-zimowym miejsca do spania, ciepłe posiłki, czyste ubrania, pomoc medyczną i poradnictwo socjalne.

Rzeszów

Budżet 2022 r. Szczegóły inwestycji oświatowych

RZESZOW. Istotną część projektu przyszłorocznego budżetu Rzeszowa stanowią inwestycje związane z edukacją. 

Rzeszów

Rzeszów ma rzecznika ds. osób niepełnosprawnych

RZESZÓW. Natalia Hul, rzecznik ds. osób niepełnosprawnych, rozpoczęła pracę w Urzędzie Miasta. To pierwsze tego typu stanowisko w stolicy Podkarpacia.

Rzeszów

Parki kieszonkowe, parklety i park linowy w budżecie Rzeszowa na 2022 rok

RZESZÓW. Inwestycje w tereny zielone, rekreację i sport to najważniejsza część przyszłorocznego budżetu Rzeszowa. W planach jest m.in. budowa kolejnych parków oraz wykup terenów Kopca Konfederatów Barskich na cele wypoczynkowe.

Rzeszów

Domki dla jeży w miejskich parkach. Na wniosek mieszkańców

RZESZÓW. W rzeszowskich parkach dobiega końca akcja rozstawiania domków dla jeży. W sumie będzie 100 takich drewnianych budek.

Reklama