Rzeszów - Piątek, 04.10.2024
Reklama

Obowiązkowe szczepienie jednym z kryteriów rekrutacji do żłobków i przedszkoli w Rzeszowie?

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Jedna z rzeszowskich radnych chce fakt zaszczepienia dziecka uczynić jako jedno z kluczowych kryteriów w rekrutacji do placówek miejskich. Ratusz nie dostrzega takiej potrzeby.

Od marca rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne do szkół podstawowych i przedszkoli, które prowadzi Gmina Miasto Rzeszów. Dodatkowo w stolicy województwa podkarpackiego funkcjonuje 9 żłobków miejskich, które codziennie mogą przyjąć 1289 maluchów.

Dotychczas przy rekrutacji do ww. placówek najwięcej punktów (20 pkt) przyznaje się rodzicom bądź prawnym opiekunom, którzy obydwoje jako miejsce zamieszkania wskazali Rzeszów. 15 punktów otrzymuje kandydat jeżeli jedynie jedno z rodziców wskazał stolice innowacji jako miejsce zamieszkania. Poza tym są inne kryteria, mówiące m.in. o tym czy rodzeństwo kandydata również uczęszcza do danego przedszkola lub żłobka.

Ogólnie mamy sześć głównych kryteriów naboru. O dodanie kolejnego wnioskowała radna Danuta Solarz: „W związku ze zmniejszająca się wyszczepialnością, od kilku lat część samorządów wprowadza jako jedno z kryteriów przyjmowania dzieci do samorządowych żłobków i przedszkoli, złożenie przez rodziców oświadczenia potwierdzającego, że dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym”  - czytamy w interpelacji.
Reklama
W dalszej części pisma radna zwraca się z zapytaniem do władz miasta Rzeszowa, czy w najbliższym czasie planowane jest uwzględnienia pierwszeństwa przy naborze dla zaszczepionych dzieci. Zgodnie z opublikowanym 28 stycznia 2020 r. raportem GUS-u – w 2018 r. w miejskich placówkach ochrony zdrowia karty uodpornienia posiadało 98,3% dzieci w trzecim roku życia.

Ratusz, powołując się na badania Głównego Urzędu Statystycznego, na dzień dzisiejszy takiej potrzeby nie dostrzega: „Ponieważ tendencję w tym obszarze na terenie Rzeszowa są korzystniejsze od krajowych, stawia to pod znakiem zapytania zasadność modyfikacji dotychczasowych reguł rekrutacji” – odpowiada zastępca prezydenta, Stanisław Sienko.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zderzenie dwóch autobusów na ul. Rejtana. 23 osoby poszkodowane

RZESZÓW. W rejonie wypadku występują poważne utrudnienia. 

Rzeszów

Wiosną rozpocznie się budowa ul. Parkowej na os. Miłocin

RZESZÓW. Ulica Parkowa na osiedlu Miłocin będzie przebudowana. Pierwszy etap prac obejmie odcinek o długości prawie 800 metrów. Wkrótce miasto ogłosi przetarg na wybór wykonawcy inwestycji.

Rzeszów

Zmiana godzin otwarcia punktu dla uchodźców z Ukrainy przy ul. Langiewicza 15

RZESZÓW. Od poniedziałku punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy mogą załatwić formalności, w tym m.in. uzyskać nr PESEL będzie czynny krócej.

Rzeszów

W Rzeszowie zakończyła się akcja „Autobus Ciepła”. Wydało ponad 7,5 tys. posiłków

RZESZÓW. - Wszystkim zaangażowanym w to piękne przedsięwzięcie gorąco dziękuję za zaangażowanie i pomoc – mówi Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Kradł rynny miedziane z budynku Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

RZESZÓW. Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 27-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, który kradł rynny z budynku Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Skradzione rynny sprzedawał na skupie złomu. 

Rzeszów

Odsłonięto tabliczkę z nazwą ulicy im. Wrzesława Romańczuka

RZESZÓW. Ulica znajduje się w rejonie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. przy ul. Lwowskiej i łączy ulice Niemierskiego i Armii Krajowej.

Rzeszów

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich

RZESZÓW. Poruszone podczas spotkań tematy będą dotyczyć m.in. wojny, dezinformacji, kryminalistyki i kryminologii, praw człowieka, ekonomii czy psychologii. 

Rzeszów

CM Medyk otworzyło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. Centrum Medyczne Medyk uruchomiło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy. Obiekt funkcjonuje na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

Reklama