Rzeszów - Środa, 02.10.2024
Reklama

Nowy rektor Politechniki Rzeszowskiej oficjalnie przejął władzę rektorską

Dodano:

fot. Beata Motyka/ materiały prasowe Politechniki Rzeszowskiej
fot. Beata Motyka/ materiały prasowe Politechniki Rzeszowskiej
RZESZÓW. Nowy rektor zamierza z Politechniki stworzyć uczelnię, która będzie motorem napędowym nie tylko w regionie podkarpacia.

31 sierpnia 2020 r. ustępujący rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, przekazał władzę rektorską nowemu rektorowi dr. hab. inż. Piotrowi Koszelnikowi, prof. PRz. W uroczystości uczestniczyli kanclerz i kwestor uczelni.

Sprawy, którymi w najbliższym czasie zajmie się nowy rektor to, m.in. zapewnienie bezpieczeństwa studentów i pracowników w czasie pandemii, wdrażanie reformy nauki i szkolnictwa wyższego oraz analiza i ocena przygotowania do ewaluacji, która czeka wszystkie uczelnie w kraju. Nowy rektor zamierza z Politechniki stworzyć uczelnię, która będzie motorem napędowym nie tylko w regionie podkarpacia.

1 września Dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz powołał nowych prorektorów oraz dziekanów i prodziekanów siedmiu wydziałów Politechniki Rzeszowskiej, którzy swoje obowiązki będą pełnić do 31 sierpnia 2024 r.

Funkcje prorektorów sprawować będą:

dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz – prorektor ds. nauki
prof. dr hab. Grzegorz Ostasz – prorektor ds. studenckich
prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp – prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem
dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz – prorektor ds. kształcenia

Wydziałami uczelni kierować będą dziekani:

dr hab. inż. Lech Lichołai, prof. PRz - Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury
dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz - Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa
prof. dr hab. inż. Dorota Antos - Wydział Chemiczny
dr hab. inż. Roman Zajdel, prof. PRz - Wydział Elektrotechniki i Informatyki
dr hab. Czesław Jasiukiewicz, prof. PRz - Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej
Reklama
dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz - Wydział Mechaniczno-Technologiczny
dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz - Wydział Zarządzania

Nowy rektor Politechniki Rzeszowskiej dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz w 2003 r. obronił rozprawę doktorską na Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej Politechniki Lubelskiej. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska uzyskał decyzją Rady Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, po odbytym kolokwium habilitacyjnym w dniu 17 listopada 2009 r. W Politechnice Rzeszowskiej pełnił wiele funkcji. Od 2012 do 2019 roku (przez dwie kadencje) był dziekanem Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, był i jest członkiem Senatu i komisji senackich, wydziałowych, rekrutacyjnych itp.

Zainteresowania naukowe nowego rektora dotyczą zagadnień ochrony środowiska wodnego przed zanieczyszczeniami antropogenicznymi w tym zanieczyszczeniami nowej generacji (emerging pollutants). Jego praca doktorska oraz habilitacyjna dotyczyły problematyki ochrony przed eutrofizacją wód zbiorników zaporowych, w tym zbiornika Solina.

Dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz wypromował 134 magistrów i inżynierów. Przez 13 lat był opiekunem studenckiego koła naukowego. Ta działalność w ramach m.in. obozów naukowych nad Soliną czy w TPN zaowocowała licznymi publikacjami ze studentami, ale największym sukcesem w tym zakresie jest fakt, że kilku członków wspomnianego koła jest obecnie pracownikami Politechniki Rzeszowskiej.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na ul. Sikorskiego pędził ponad 180 km/h

RZESZÓW. 20-latek kierujący seatem przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 100 km/h. Młody kierowca miał na koncie ponad 20 pkt karnych. Mężczyzna stracił prawo jazdy.  

Rzeszów

Zmiany w rozkładzie jazdy czterech linii komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od najbliższego poniedziałku autobusy linii 0A, 0B, 18 i 19 będą kursowały wg rozkładu jazdy obowiązującego dla dnia roboczego pozaszkolnego.

Rzeszów

W Rzeszowie uruchomiono jedyny w Polsce system "zielonej fali" dla pojazdów uprzywilejowanych

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia jest pierwszym polskim miastem, które wdrożyło technologię priorytetu dla pojazdów uprzywilejowanych.

Rzeszów

W Rzeszowie zebrano już ponad 1,5 tony nakrętek. W grudniu zbiórka dla 6-letniej Zosi

RZESZÓW. W grudniu br. nakrętki wrzucane do metalowych pojemników w kształcie serc, przeznaczone zostaną na pomoc dla 6-letniej Zosi.

Rzeszów

Podpisano umowę na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

PODKARPACIE. Budowa PKA zapewni sprawniejsze podróże wokół stolicy Podkarpacia oraz wygodne połączenie z komunikacją lotniczą. 

Rzeszów

Policjanci i pracownicy sanepidu przeprowadzili kontrole w jednej z rzeszowskich galerii

RZESZÓW. 56 sklepów w jednej z galerii handlowych skontrolowali policjanci wspólnie z inspektorami sanepidu. Nie stwierdzono żadnych uchybień.

Rzeszów

Świąteczny rozkład jazdy komunikacji miejskiej

RZESZÓW. W okresie około świątecznym nastąpią ograniczenia w funkcjonowaniu rzeszowskiej komunikacji miejskiej. W pierwszy i drugi dzień świąt pojedzie tylko pięć linii.

Rzeszów

Uruchomiono schody ruchome na stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. Od 1 grudnia podróżni mogą korzystać już z ruchomych schodów na stacji Rzeszów Główny. To kolejne po windach ułatwienie jakie wprowadzono dla pasażerów w ostatnich tygodniach.

Reklama