Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Nowy gmach Sądu Okręgowego ma powstać przy ul. Dołowej. Zamek na cele kultury

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. W ciągu trzech lat przy ul. Dołowej ma powstać nowy gmach Sądu Okręgowego, a właściwie "Centrum Sprawiedliwości" w Rzeszowie jak nazwał inwestycję Preydent Rzeszowa, Konrad Fijołek. Obecna siedziba sądu, czyli Zamek Lubomirskich, zostanie przeznaczona na cele kultury.

We wtorek w rzeszowskim ratuszu podpisano porozumienie, na mocy którego miasto Rzeszów przekazało Ministerstwu Sprawiedliwości teren przy ul. Dołowej w sąsiedztwie Sądu Rejonowego. Ma tam powstać nowoczesny gmach Sądu Okręgowego. Inwestycja w tym rejonie wypełni zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który Rada Miasta Rzeszowa uchwaliła jeszcze w 2002 roku.

- Zarówno dla Rzeszowa, jak i wymiaru sprawiedliwości to wielka chwila. W tym rejonie powstanie atrakcyjny obszar centro twórczy. Aby zrealizować budowę w tym miejscu, musieliśmy przeprowadzić mnóstwo badań gruntu, które potwierdziły, że pod powierzchnią nie ma żadnych niebezpiecznych substancji, ani odpadów. Dopiero po ich zakończeniu możliwe było przekazanie terenu ministerstwu - mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Nowy gmach Sądu Okręgowego ma być jednym z najnowocześniejszych budynków wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Zostanie wyposażony m.in. w nowoczesną infrastrukturę informatyczną. Będzie to jedna z największych inwestycji realizowanych w Rzeszowie w najbliższych latach. Jej koszt szacowany jest na ponad 200 mln zł.
Reklama
Jak zapowiedział Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, inwestycja ma być zrealizowana w ciągu trzech lat. Przetarg na projekt ma być ogłoszony w ciągu dwóch miesięcy.

Na terenie obok wybudowanego wcześniej Sądu Rejonowego pozostanie do zagospodarowania kolejna działka, która jest własnością prywatnego inwestora. Miejscowy plan dopuszcza na niej zabudowę biurowo-usługową.

- I ta część miałaby zostać takim centrum obsługi dla tego rejonu. W pobliżu około 2 hektary terenu ma także Spółdzielnia Mieszkaniowa Nowe Miasto, z którą rozmawiamy już o możliwościach wykorzystania tych działek. Zależy mi na tym, aby powstała tu także przestrzeń, która da oddech mieszkańcom Rzeszowa oraz funkcjonalny układ komunikacyjny - parkingi i drogi, które pozwolą wygodnie dojechać do sądów i załatwić w nich sprawy – mówi Konrad Fijołek.

Zamek Lubomirskich, obecna siedziba Sądu Okręgowego, ma być otwarty dla mieszkańców. Jak zapowiedział Marcin Warchoł, ma to nastąpić "jeszcze przed oficjaknym przejściem na rzecz miasta". 

O tym, co powinno się w nim znaleźć, zdecydują rzeszowianie oraz działające przy prezydencie instytucje oraz rady społeczne.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ścieżka rowerowa przy ul. Lubelskiej zabrana bezprawnie? Znamy stanowisko Urzędu Marszałkowskiego

RZESZÓW. Urząd Marszałkowski utrzymuje, że działał zgodnie z udzielonym pozwoleniem.

Rzeszów

Jest Koncepcja Programowa S19 na odcinku Rzeszów-Babica. Powstanie pierwszy tunel na Podkarpaciu

RZESZÓW. Przetarg w formule „projektuj-buduj” ma ruszyć w III kwartale br.

Rzeszów

Tereny przy ul. Żywicznej i Borowej pod zabudowę. Radni PiS chcieli zbudować tam aquapark

RZESZÓW. Projekt uchwały dotyczył sprzedaży siedmiu działek w rejonie ul. Borowej i Żywicznej o łącznej powierzchni 3,4 ha.

Rzeszów

O przeznaczeniu niewypłaconych pensji nauczycieli zadecydują dyrektorzy rzeszowskich szkół

RZESZÓW. Czynny udział w strajku nauczycieli bierze 45 z 88 rzeszowskich szkół. 

Rzeszów

Od 29 do 30 kwietnia objazdy dwóch linii komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Utrudnienia potrwają od godz. 20.00 do 04.00.

Rzeszów

Mateusz Masłowski i Dawid Dryja opuszczają szeregi Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Dawid Dryja z Asseco Resovią związany był od 2011 roku. Masłowski z Resovią związany był od początku swojej przygody z siatkówką.

Rzeszów

Co dalej z przyszłym deptakiem przy ul. Mickiewicza? Remont ul. Grunwaldzkiej jeszcze w tym roku

RZESZÓW. Sprawę komplikuje konserwator zabytków, co z kolei do przebudowy przybliża ul. Grunwaldzką.

Reklama