Rzeszów - Piątek, 17.01.2025
Reklama

Nowości w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz”

Dodano: /

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” przygotowało sporo nowości na kolejny rok pełen nauki, odkrywania i twórczej zabawy. Oferta kierowana jest zarówno do młodszych jak i starszych odwiedzających.

Jednym z głównych punktów programu na najbliższy rok są nowe warsztaty, które zostały opracowane z myślą o rozwijaniu pasji i umiejętności w różnych dziedzinach nauki. Odświeżona oferta PCN „Łukasiewczia” dotyczy zajęć z biologii, chemii, fizyki oraz fablab. Zmianie uległy również godziny w których warsztaty będą się odbywać.

Ośrodek zaprasza również do zwiedzania Strefy Ekspozycji Wewnętrznej, w której na trzech piętrach czeka aż 200 interaktywnych eksponatów wraz z symulatorem lotu.

Poniżej lista nowości w pracowniach Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”:

Biologia i Ekologia:

1. Entomologiczne eksploracje - podczas warsztatów skupisz się na jednych z najbardziej fascynujących, a zarazem kontrowersyjnych owadów – karaczanach. Te niezwykłe stworzenia, często niedoceniane, odgrywają istotną rolę w ekosystemach i mają wiele do zaoferowania nauce.

2. Świat w detalu - zanurz się w techniki preparatyki, naucz się przygotowywać próbki i jak poprawnie pracować z mikroskopem. Przekonaj się, jak mikroskop może zmienić Twoje postrzeganie rzeczywistości i odkryj aspekty świata, które na co dzień umykają naszej uwadze!

3. H2O wystarczy kropla - podczas tych warsztatów zanurzysz się w fascynujący podwodny świat. Za pomocą mikroskopów, zajrzysz w głąb kropli wody, aby odkryć mikroorganizmy takie jak bakterie, glony, pierwotniaki i inne mikroskopijne stworzenia.

4. Fungarium - wciągnij się w świat, gdzie grzyby odsłonią swoje sekrety i pokażą, jak wpływają na nasze codzienne życie. Pracując z drożdżami i pleśniami, zagłębisz się w fascynujący mikroświat tych organizmów.

5. Olimpiada Biologiczna - celem zajęć jest poznanie zasad pracy w laboratorium w tym prawidłowego posługiwania się szkłem i sprzętem laboratoryjnym, przeprowadzania wybranych analiz biologicznych i wykonywanie podstawowych doświadczeń z zakresu wytycznych Komitetu Głównego Olimpiady Biologicznej dotyczących III stopnia (centralnego) części praktycznej Olimpiady Biologicznej.

Chemia:

1. Power of Iron - na zajęciach przyjrzycie się źródłom, właściwościom i związkom żelaza. Przeprowadzicie mnóstwo kolorowych reakcji, zapoznacie się z procesami korozji, zobaczycie jak "krwawią" chemicy , a także zbadacie tajemniczą substancję o nazwie FERROFLUID.

2. Od mera do Flubbera - podczas zajęć stworzycie i poznacie bliżej wasze ulubione „glutki”. Są to jedne z wielu przedstawicieli związków wielkocząsteczkowych, czyli polimerów. Przyjrzycie się ich właściwościom i rozszyfrujecie budującą je strukturę.

Fizyka:

Reklama

1. Zielona strona mocy - zajęcia te poświęcone są ogólnym zagadnieniom odnawialnych źródeł energii . Zostaniecie podzieleni na dwie grupy badawcze, których głównym celem będzie znalezienie różnic pomiędzy energetyką słoneczną a wiatrową przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanych układów doświadczalnych.

2. Gwiazda paradoksów - podczas warsztatów skupicie się głównie na energii słonecznej. Poznając dokładniej naturę Słońca oraz jego wpływ na Ziemię, poszukacie odpowiednich parametrów ustawienia paneli fotowoltaicznych względem źródła światła oraz sprawdzicie, jak wiele mocy jesteście w stanie za ich pomocą wygenerować.

3. Łowcy wiatru - tutaj przyjrzycie się energetyce wiatrowej i zbadacie zależność energii wiatru i energii elektrycznej. Ponadto odkryjecie, jaką rolę w powstawaniu wiatru odgrywa ciśnienie atmosferyczne oraz zaobserwujecie proces zmian, jaki towarzyszył człowiekowi szukającemu praktycznego zastosowania energii wiatru na przestrzeni wieków.

Fablab (warsztaty specjalne):

1. To the Moon and back - w trakcie zajęć będziecie mogli własnoręcznie wykonać i zabrać do domu lampę imitującą powierzchnię księżyca, która doda klimatu każdemu wnętrzu.

2. Oświeć mnie - na warsztatach użytkownicy będą mogli zaprojektować i wykonać swój własny projekt, uzbroić go w LED, włącznik, koszyk z bateriami.

3. Ażurowe dekoracje - każdy uczestnik może stworzyć własną dekorację ścienną o wielkości maksymalnej 90x60 cm wykonaną z materiału HDF i pomalowaną na dowolny kolor.

4. Prawie latające konstrukcje - to temat dla modelarzy lub majsterkowiczów, którzy lubią tematykę lotnictwa. Podczas warsztatów można zbudować własną konstrukcję inspirowaną historycznymi modelami samolotów czy sterowców. Wycięte ze sklejki elementy będziemy sklejać, oklejać papierem lub folią i malować.

5. Biżuteria handmade - stwórz prawdziwie autorskie kreacje koszystając z narzędzi i półproduktów dostępnych w naszej pracowni. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!

A co przyniesie najbliższy weekend?

Biologia i Ekologia: Entomologiczne eksploracje
- Chemia: Kwasy kontra zasady
- Fizyka: Zderzenie z fizyką
- Fablab: Kreatywny zawrót głowy

Szczegółowe informacje na temat zajęć oraz możliwość zakupu biletów dostępne są na stronie www.pcn.org.pl



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tragiczny wypadek w powiecie rzeszowskim. Zginął 64-letni pieszy

RZESZÓW. 64-letni mężczyzna - mieszkaniec powiatu rzeszowskiego - został śmiertelnie potrącony przez kierującego hondą. Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności wypadku.

Rzeszów

Studentka architektury Politechniki Rzeszowskiej nagrodzona za projekt "Centrum zdrowia psychicznego i medytacji"

RZESZÓW.  Inż. arch. Kamila Gołąbek została laureatką konkursu "Dyplom z Archicadem".

Rzeszów

Najpierw wielkie sprzątanie brzegu Wisłoka, potem festiwal reggae

RZESZÓW. Już w sobotę 4 września 2021 roku na rzeszowskich Bulwarach odbędzie się 6. edycja festiwalu „Reggae nad Wisłokiem”. Dzień wcześniej organizatorzy wraz z partnerami wydarzenia, będą sprzątać brzeg rzeszowskiego zalewu.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto nowy żłobek i przedszkole [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Ponad 350 maluchów rozpoczęło dziś zajęcia w nowym żłobku i przedszkolu, które powstały przy ul. Iwonickiej w Rzeszowie. Obydwie inwestycje kosztowały łącznie ponad 17 mln zł.

Rzeszów

Wjechała hulajnogą w wózek inwalidzki

RZESZÓW. Do nietypowego wypadku doszło wczoraj na ulicy Cieplińskiego w Rzeszowie. 20-latka poruszająca się hulajnogą elektryczną, wjechała w wózek inwalidzki, na którym siedział 18-latek. Obydwoje uczestnicy zdarzenia trafili pod opiekę medyczną.

Rzeszów

14-latek porażony prądem. Wspiął się na słup wysokiego napięcia

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło wczoraj wieczorem w Racławówce. 14-latek wszedł na słup energetyczny i został porażony prądem. Chłopak z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala.

Rzeszów

99 projektów zgłoszono do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok

RZESZÓW. Głosowanie rozpocznie się 10 września i potrwa do 8 października 2021 r. 

Rzeszów

Rolnicy zakończyli protest. Nie ma już utrudnień w ruchu

RZESZÓW. Zakończył się 24-godzinny protest rolników w Rzeszowie. Jak informuje rzeszowska Policja „Mimo utrudnień w ruchu, protest przebiegał spokojnie”.

Reklama