Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Nowość w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Będą "przystanki na żądanie"

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Od 1 marca 2022 r. 230 przystanków autobusowych w Rzeszowie zyska status „na żądanie”. Miesiąc później do listy tego typu miejsc dojdzie kolejne 235 przystanków.

Podczas środowej konferencji prasowej, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przedstawił nowe rozwiązanie, jakie zostanie wprowadzone już wkrótce w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Od 1 marca 2022 r. 230 przystanków w Rzeszowie stanie się „przystankami na żądanie”. Będą to zespoły przystankowe „tam i z powrotem”, zlokalizowane z reguły naprzeciwko siebie. Kolejne 235 przystanków zyska taki status z dniem 2 kwietnia br.

Status przystanków „na żądanie” otrzymają także przystanki zlokalizowane poza terenem miasta. Będzie to 6 przystanków na terenie gminy Lubenia, 55 przystanków w Świlczy, 42 przystanki w gminie Trzebownisko, 32 przystanki w Tyczynie, 74 przystanki w Boguchwale oraz 7 przystanków w gminie Głogów Małopolski.

Jak tłumaczy ZTM, decyzja o wprowadzeniu takich zmian podyktowana jest „niewielkim wykorzystaniem przesz pasażerów części przystanków”.

Status „na żądanie” otrzymają przystanki o niskim poziomie wykorzystania, te oddalone od centrum miasta, przystanki na terenach przemysłowych o bardzo zróżnicowanym wykorzystaniu dobowym (duże w godzinach szczytu, poza szczytem prawie zerowe) oraz przystanki na słabo- i niezurbanizowanych odcinkach dróg.
Reklama
Zatrzymanie i wymiana pasażerska na przystankach „na żądanie” będzie odbywała się po wcześniejszym zasygnalizowaniu przesz pasażera takiej potrzeby. Osoba chcąca wsiąść do autobusu powinna stać w bezpiecznym i widocznym dla kierowcy miejscu oraz odpowiednio wcześniej dać kierowcy znak, wyraźnie i zdecydowanie podnosząc rękę. Z kolei pasażer, który chce wysiąść na przystanku „na żądanie” powinien, najlepiej zaraz po odjeździe z poprzedniego przystanku, wcisnąć przycisk indywidualnego otwierania drzwi lub „stop”. Osoby niepełnosprawne ruchowo, niewidome i niedowidzące oczekiwać powinny na przystanku w bezpiecznym i widocznym miejscu. Kierowca autobusu, widząc taką osobę, będzie musiał się zatrzymać.

Wszystkie przystanki „na żądanie” zostaną odpowiednio oznaczone specjalnymi tabliczkami.  Informacja o takich przystankach znajdzie się również na elektronicznych tablicach, w zapowiedzi głosowej w autobusach oraz na rozkładach jazdy publikowanych na stronie internetowej ztm.rzeszow.pl
 
Poniżej pełny wykaz przystanków „na żądanie” na terenie Rzeszowa.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa sesja Rady Miasta. Czy radni przyznają prezydentowi absolutorium?

RZESZÓW. Porządek obrad zapowiada długą debatę radnych. Wśród tematów: absolutorium, dopłaty dla mieszkańców oraz projekt uchwały zwiększający ceny biletów komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Rzeszowska policja publikuje wizerunek złodzieja roweru

RZESZÓW. Kradzieży roweru marki kross dokonano 8 kwietnia. 

Rzeszów

Jutro zapadnie decyzja odnośnie absolutorium dla prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca

RZESZÓW. Już jutro podczas sesji Rady Miasta przez radnymi głosowanie w sprawie przyznania absolutorium dla prezydenta Rzeszowa. 

Rzeszów

Kursy autobusów miejskich w Boże Ciało

RZESZÓW. Będą dodatkowe kursy na lotnisko.

Rzeszów

Miasto dopłaci do zbiorników na deszczówkę? Zdecydują radni

RZESZÓW. Ratusz chce uruchomić program dopłat do instalacji przydomowych zbiorników na wodę deszczową.

Rzeszów

Rzemiosło IT 2019 już za nami: 320 uczestników i 12 prelegentów

25 maja w malowniczym Bristol Tradition & Luxury Hotel położonym w centrum starówki rzeszowskiej odbyła się konferencja Rzemiosło IT, jedyne tego typu programistyczne wydarzenie w Polsce wschodniej poświęcone tematyce „ Software Craftsmanship”.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc finalistą europejskiego konkursu innowacji

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został finalistą europejskiego Konkursu Innowacje w Polityce.

Rzeszów

Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna w Rzeszowie świętowała 60-lecie

RZESZÓW. Początkowo była to poradnia psychologiczna, która obejmowała swoim działaniem szkoły średnie ogólnokształcące i zawodowe.

Reklama