Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Nowość w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Będą "przystanki na żądanie"

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Od 1 marca 2022 r. 230 przystanków autobusowych w Rzeszowie zyska status „na żądanie”. Miesiąc później do listy tego typu miejsc dojdzie kolejne 235 przystanków.

Podczas środowej konferencji prasowej, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przedstawił nowe rozwiązanie, jakie zostanie wprowadzone już wkrótce w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Od 1 marca 2022 r. 230 przystanków w Rzeszowie stanie się „przystankami na żądanie”. Będą to zespoły przystankowe „tam i z powrotem”, zlokalizowane z reguły naprzeciwko siebie. Kolejne 235 przystanków zyska taki status z dniem 2 kwietnia br.

Status przystanków „na żądanie” otrzymają także przystanki zlokalizowane poza terenem miasta. Będzie to 6 przystanków na terenie gminy Lubenia, 55 przystanków w Świlczy, 42 przystanki w gminie Trzebownisko, 32 przystanki w Tyczynie, 74 przystanki w Boguchwale oraz 7 przystanków w gminie Głogów Małopolski.

Jak tłumaczy ZTM, decyzja o wprowadzeniu takich zmian podyktowana jest „niewielkim wykorzystaniem przesz pasażerów części przystanków”.

Status „na żądanie” otrzymają przystanki o niskim poziomie wykorzystania, te oddalone od centrum miasta, przystanki na terenach przemysłowych o bardzo zróżnicowanym wykorzystaniu dobowym (duże w godzinach szczytu, poza szczytem prawie zerowe) oraz przystanki na słabo- i niezurbanizowanych odcinkach dróg.
Reklama
Zatrzymanie i wymiana pasażerska na przystankach „na żądanie” będzie odbywała się po wcześniejszym zasygnalizowaniu przesz pasażera takiej potrzeby. Osoba chcąca wsiąść do autobusu powinna stać w bezpiecznym i widocznym dla kierowcy miejscu oraz odpowiednio wcześniej dać kierowcy znak, wyraźnie i zdecydowanie podnosząc rękę. Z kolei pasażer, który chce wysiąść na przystanku „na żądanie” powinien, najlepiej zaraz po odjeździe z poprzedniego przystanku, wcisnąć przycisk indywidualnego otwierania drzwi lub „stop”. Osoby niepełnosprawne ruchowo, niewidome i niedowidzące oczekiwać powinny na przystanku w bezpiecznym i widocznym miejscu. Kierowca autobusu, widząc taką osobę, będzie musiał się zatrzymać.

Wszystkie przystanki „na żądanie” zostaną odpowiednio oznaczone specjalnymi tabliczkami.  Informacja o takich przystankach znajdzie się również na elektronicznych tablicach, w zapowiedzi głosowej w autobusach oraz na rozkładach jazdy publikowanych na stronie internetowej ztm.rzeszow.pl
 
Poniżej pełny wykaz przystanków „na żądanie” na terenie Rzeszowa.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Teren w rejonie ul. Lawendowej i ul. Daliowej uratowany przed zabudową

RZESZÓW. Zagospodarowanie przewiduje tereny zielone i tak też pozostanie.

Rzeszów

ZTM przywraca kursowanie autobusu linii nr 50 na Zalesiu

RZESZÓW. Od 2 września br. przywrócona zostaje linia nr 50 na os. Zalesie.

Rzeszów

Jest zgoda na zamianę działek z deweloperem. Andrzej Dec: „Znowu Hartbex dostanie znacznie więcej”

RZESZÓW. Łącznie miasto oddało 3,3 ha terenu, natomiast Hartbex przekazał 2,6 ha.

Rzeszów

Raport z przebudowy stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. O stanie prac informowano podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Rzeszów

100-lecia Aeroklubu Polskiego w Jasionce. ZTM uruchamia dodatkowe linii L1 i L2

RZESZÓW. Już w najbliższą sobotę na rzeszowskim lotniskiem odbędzie się 100-lecia Aeroklubu Polskiego.

Rzeszów

Kasy samoobsługowe w E.Leclerc

RZESZÓW. Kasy samoobsługowe są dostępne od połowy sierpnia. Płatności dokonuje się w nich kartą.

Reklama