Rzeszów - Niedziela, 20.04.2025
Reklama

Nowoczesny, monitorowany ciepłociąg na ul. Przemysłowej w Rzeszowie już prawie gotowy

Dodano: /

fot. MPEC Rzeszów
fot. MPEC Rzeszów

RZESZÓW. Rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej kończy prace przy wymianie sieci ciepłowniczej na ul. Przemysłowej. Nowoczesny, monitorowany ciepłociąg zastąpi przestarzałą instalację.

Do niedawna jeszcze charakterystyczny dla krajobrazu ulicy Przemysłowej był napowietrzny ciepłociąg. Nie dodawał ulicy uroku, poza tym był przestarzały i narażony na awarie.

Jak mówi Juliusz Mikłasz, kierownik wydziału eksploatacji południe rzeszowskiego MPEC, stara sieć była wykonana w tradycyjnej technologii ( izolowana masą gipsowo-cementową) przez co była narażona na oddziaływanie czynników atmosferycznych. To z kolei mogło powodować uszkodzenia, a co za tym idzie zwiększanie strat ciepła.

Reklama

- Obecnie stary ciepłociąg wymieniamy na rurociągi preizolowane z pogrubioną izolacją ze specjalnej pianki poliuretanowej i pokrytą specjalistycznym płaszczem izolacyjnym – wyjaśnia Juliusz Mikłasz i podkreśla, że nowy ciepłociąg, który jest umieszczany pod ziemią jest wyposażony w system monitoringu czyli specjalną instalację alarmową. - Dzięki niej ułatwione będzie wykrywanie i lokalizowanie ewentualnych nieszczelności. Wymiana sieci na znacznie nowocześniejszą przyczyni się poprawy efektywności dostaw ciepła, ograniczeniu strat, ale także poprawy estetyki bo z krajobrazu znikną napowietrzne rury ciepłownicze – tłumaczy.

Warto wspomnieć, że inwestycja realizowana przez rzeszowską spółkę MPEC, jest wykonywana z pełnym poszanowaniem otoczenia. Rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie drzewa (ok 30 sztuk) solidnie zabezpieczono, całkowicie uniknięto wycinki.

Blisko 400-metrowa nowa instalacja ciepłownicza powstaje wraz z niezbędnymi odwodnieniami i jest łączona z istniejącymi przyłączami. Sieć zaopatruje w ciepło osiedle Architektów, odbiorców przy ulicy Przemysłowej oraz nowobudowane osiedle mieszkaniowe przy ulicy 9 Dywizji Piechoty oraz nowobudowane pawilony przy ulicy Przemysłowej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej. Będą m.in. nowe taryfy biletowe

RZESZÓW. Będą zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej. ZTM wprowadzi bilety 90-dniowe i 180-dniowe dla osób posiadających uprawnienia do ulg oraz nową metodę rozliczania płatności za bilet kupowany w kasowniku.

Rzeszów

44-latek prowadził auto mając 4 promile. Został zatrzymany na ul. Granicznej

RZESZÓW. Ponad 4 promile miał 44-letni mężczyzna, który zdecydował się wsiąść za kierownicę, pomimo wypitego wcześniej alkoholu. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Ranking Business Insider. Rzeszów w czołówce miast, w których żyje się najlepiej

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia zanotowała wysoki awans w najnowszym rankingu najlepszych miast do życia w Polsce. Rzeszów zajął drugie miejsce, wyprzedzając takie miasta jak, min. Gdańsk, Łódź czy Katowice.

Rzeszów

Rozbudowa IX LO w Rzeszowie. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Blisko 28 mln zł będzie kosztować rozbudowa IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Elizy Orzeszkowej w Rzeszowie. Powstanie nowe skrzydło szkoły, w którym znajdą się hala sportowa oraz sale lekcyjne. Istniejący budynek...

Rzeszów

Dotacje na usunięcie azbestu w Rzeszowie. Rusza nowy nabór wniosków

RZESZÓW. Od 3 marca 2025 r. będzie można składać wnioski o uzyskanie dotacji na usunięcie azbestu z budynków oraz odbiór odpadów azbestowych zalegających na posesjach.

Rzeszów

1 marca rusza nowa linia MPK

RZESZÓW. 1 marca 2025 r. uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 60. Na razie na okres próbny.

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Reklama