Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Nowe przystanki Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

Dodano:

fot. Materiały prasowe PKP PLK
fot. Materiały prasowe PKP PLK
RZESZÓW. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oddały do użytku siedem nowych przystanków oraz dodatkowych peronów w aglomeracji rzeszowskiej.

W poniedziałek 12 czerwca 2023 r., na peronie nowego przystanku kolejowego Rzeszów Staromieście odbyła się konferencja prasowa poświęcona postępowi prac przy rozwoju Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Wzięli w niej udział m.in. Marszałek województwa Władysław Ortyl, wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

- Nowe perony i przystanki na obszarze aglomeracji rzeszowskiej to sposób na to, aby mieszkańcy regionu, dzięki lepszemu dostępowi do kolei, mogli bez stania w korkach właśnie koleją dojeżdżać codziennie do pracy lub szkoły – mówił marszałek Władysław Ortyl

- Dzięki inwestycjom prowadzonym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z wykorzystaniem środków unijnych zwiększa się dostępność do kolei w województwie podkarpackim. Budowa nowych przystanków w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej ułatwi codzienne podróże do pracy i szkoły mieszkańcom Rzeszowa i okolic. Konsekwentnie budujemy kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną - powiedział Rafał Weber.

Już od niedzieli, 11 czerwca podróżni korzystają z 7 nowych przystanków, zwiększających dostępność komunikacyjną w przejazdach aglomeracyjnych:
  • Rzeszów Pobitno, to nowy przystanek, który został oddany do użytkowania na trasie w stronę Przeworska.
  • Rzeszów Staromieście, Głogów Małopolski Niwa i Kolbuszowa Górna – takie przystanki udostępniono na linii do Kolbuszowej. Na trasie przygotowano również dodatkowe perony przy stacji Kolbuszowa i na przystanku Zaczernie.
  • Rzeszów Centrum, Rzeszów Politechnika, Boguchwała Dolna – te obiekty są oddane podróżnym na linii w stronę Strzyżowa.

Nowe obiekty przystosowane są do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przygotowano wygrodzone dojścia i chodniki oraz system ścieżek dotykowych dla osób niewidomych i słabo widzących. Odpowiednia wysokość peronów ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Komfort zapewniają także wiaty, ławki i jasne oświetlenie oraz tablice informacyjne i czytelne oznakowanie.
Gotowe są również dwie mijanki na linii z Rzeszowa do Kolbuszowej, które zapewniają sprawny ruch kolejowy na jednotorowej trasie. Pozwalają na mijanie się pociągów, dzięki temu jest lepsza przepustowość linii. Przewoźnicy zyskali warunki do uruchamiania dodatkowych połączeń.
Reklama

PLK SA kontynuują inwestycje dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, które ułatwią komunikację z Rzeszowem i z lotniskiem. Kolejne, przystanki – spośród 14, zaplanowanych dla PKA, będą sukcesywnie oddawane do eksploatacji pasażerów w drugim półroczu br. Nowe obiekty zapewnią komfort i dostępność wszystkim podróżnym.

Jesienią, stolica Podkarpacia – podobnie jak inne miasta europejskie zyska bezpośrednie, szybkie połączenie z lotniskiem. Dojazd koleją zajmie około 14 minut.

Inwestycja PLK SA to budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, realizowana w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej” za 334 510 916,93 zł netto. Przedsięwzięcie umożliwi zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na trasach: Rzeszów Główny – Strzyżów n/Wisłokiem; Rzeszów Główny – Dębica i Rzeszów Główny – Przeworsk; Rzeszów Główny – Kolbuszowa oraz Rzeszów Główny – Port Lotniczy Rzeszów Jasionka.

Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi nieco ponad 196 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest w III kwartale 2023 r.

 
Źródło: PKP PLK S.A.
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Lotnisko przyjazne rodzinie

Udogodnienia dla rodzin z dziećmi na lotnisku w Jasionce, m.in. pierwszeństwo w kolejce

RZESZÓW/JASIONKA. W ramach programu pn. „Lotnisko przyjazne rodzinie”, podrzeszowskie lotnisko wprowadziło szereg udogodnień dla rodzin z dziećmi. To m.in. multimedialny plac zabaw, specjalne miejsca parkingowe czy obowiązujące w tym sezonie pierwszeństwo w...

Rzeszów

Bernardyni chcą przekazać słynny pomnik rodzinom Żołnierzy Niezłomnych. Ratusz reaguje

RZESZÓW. Miasto złożyło wniosek w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków o wpisanie Pomnika Czynu Rewolucyjnego do rejestru zabytków. To reakcja na decyzję Zakonu Bernardynów o przekazanie pomnika Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia”.

Rzeszów

E. Leclerc Rzeszów wprowadza system parkingowy

RZESZÓW. Hipermarket E. Leclerc Rzeszów przy al. Rejtana 69, to kolejne miejsce w Rzeszowie, w którym będzie obowiązywał system parkingowy. Pierwsze trzy godziny będą bezpłatne.

Rzeszów

Dodatkowe autobusy nocne na KultURalia

RZESZÓW. W dniach 7 i 8 czerwca w Rzeszowie odbędzie się wielkie święto studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W związku z wydarzeniem, ZTM uruchomi dodatkowe kursy...

Rzeszów

Rozbudowa Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie. Prace ruszają w tym miesiącu

RZESZÓW. Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się prace przy rozbudowie Zespołu Szkół Elektronicznych przy ul. Hetmańskiej. Miasto podpisano umowę z wykonawcą - firmą Polbud z Rzeszowa. Koszt inwestycji to blisko 9,5 mln...

Puchar Europy w Triathlonie Rzeszów 2024

W weekend święto triathlonu w Rzeszowie. Część ulic zamknięta

RZESZÓW. Do stolicy Podkarpacia przyjadą zawodnicy z 26 krajów, aby rywalizować w Pucharze Europy w Triathlonie. Triathloniści będą mieli do pokonania 750 metrów pływania, 20 kilometrów na rowerze i 5 kilometrów na...

Zielony fundusz dla Rzeszowa

Dwie nowe zielone atrakcje w Rzeszowie. Powstanie ogród motyli i łąka krokusowa

RZESZÓW. Ogród motyli na rzeszowskich Bulwarach i łąka krokusowa przy Placu Cichociemnych – to dwie nowe zielone atrakcje w Rzeszowie, które sfinansowane zostaną z „Zielonego Funduszu dla Rzeszowa”.

Reklama