Wśród ważnych inwestycji zrealizowanych w ciągu ostatnich lat w porcie lotniczym Rzeszów-Jasinka wymieniono m.in. zakupy pojazdów i maszyn na potrzeby portu, rozbudowę stacji paliw lotniczych oraz budowę stacji magazynowania oraz tankowania pojazdów, zakup cystern lotniskowych, zakup maszyn do utrzymania nawierzchni drogowych i lotniskowych, modernizację systemu retencji wody przez budowę grawitacyjnego kolektora kanalizacji deszczowej, modyfikację systemu BHS, zakup tomografu oraz systemu sterowania taśmociągami, wymianę oświetlenia na LED-owe na drodze startowej, drogach kołowania, płytach postojowych, w terminalu oraz budynku administracji, budowę parkingu długoterminowego na 458 miejsc oraz zakup pojazdów i sprzętów do obsługi handlingowej, w szczególności służących do realizacji operacji cargo.
Podczas czwartkowej konferencji, przedstawiono również plany inwestycyjne lotniska na najbliższe lata. Jak zapowiedziała wiceprezes Małgorzata Jarosińska-Jedynak „będą to inwestycje widoczne dla pasażerów, które unowocześnią całą ścieżkę ruchu pasażerskiego na lotnisku, a jednocześnie usprawnią obieg ruchu towarowego”.
– Aktywnie poszukujemy możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, przygotowując dokumentację projektową jesteśmy gotowi do skutecznego aplikowania. Pierwszym, do którego Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka przystąpił jako jeden z nielicznych portów regionalnych w Polsce był, ogłoszony w tym roku, nabór do programu FEnIKS – poinformowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak. W ramach tego naboru lotnisko w Jasionce złożyło trzy projekty na łączną kwotę ponad 50 mln zł, z czego wnioskowane dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to nieco ponad 31 mln zł. Realizacja przedmiotowych projektów pozwoli na poprawę ochrony i bezpieczeństwa w obszarze obsługi ruchu pasażerskiego, zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego Portu Lotniczego, poprawę bezpieczeństwa w zakresie ruchu towarowego oraz osobowego.
Jeszcze w tym sezonie letnim ma zakończyć się modernizacja strefy komercyjnej i budowa sklepu wolnocłowego w formule walk-through. Wraz z planowaną przebudową Punktu Kontroli Bezpieczeństwa oraz już przeprowadzonymi pracami modernizacyjnymi w przyszłym roku ścieżka obsługi pasażera będzie nowoczesna, sprawna, bezpieczna i komfortowa.
Podczas konferencji potwierdzono także finalizację zakupu terminala cargo (WAIMEA), który pozwoli w przyszłości na obsługę frachtów komercyjnego cargo.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz