Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Nowa ulica i nowy park w Rzeszowie

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Na osiedlu Mieszka I będzie ulica Wrzesława Romańczuka. Z kolei teren zielony w centrum Rzeszowa zyska nazwę „Park im. Prof. Józefa Szajny”.

Ul. Wrzesława Romańczuka

Podczas wtorkowej sesji, rzeszowscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą nadania imienia Wrzesława Romańczuka odcinkowi ulicy na osiedlu Mieszka I. Chodzi o drogę biegnącą od ul. Jana Niemierskiego w kierunku północnym, a następnie zachodnim do al. Armii Krajowej.

Z wnioskiem w tej sprawie zwróciła się Rada Osiedla Mieszka I. W styczniu pozytywnie zaopiniowała go Komisja Porządku Publicznego i Współpracy z Samorządami Osiedlowymi Rady Miasta Rzeszowa.

„Wrzesław Romańczuk - znakomity lekarz, naukowiec, wspaniały społecznik. Człowiek wielkiej wiedzy a nade wszystko wielkiego serca, który swoją lekarską profesję zawsze traktował jako możliwość niesienia pomocy najmłodszym pacjentom w specjalistycznych poradniach i szpitalach. Lokalizacja nowej nazwy ulicy nieopodal szpitala wpisuje się doskonale w zasługi doktora Wrzesława Romańczuka.” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Reklama
Park im. prof. Józefa Szajny

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zwrócił się z wnioskiem o przygotowanie projektu uchwały dotyczącej nadania nazwy „Park im. prof. Józefa Szajny” terenowi położonemu na osiedlu Śródmieście, u zbiegu ul. Adama Naruszewicza, ul. Henryka Kreczmera oraz ul. Adama Mickiewicza. Teren ten jest własnością miasta. Wniosek został poparty przez Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Rzeszowie oraz dr Mieczysława Janowskiego, który był prezydentem Rzeszowa w latach w latach 1991 – 1999.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa, uchwała została przyjęta.

Józef Szajna urodził się 13 marca 1922 roku w Rzeszowie. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów – to malarz , grafik, rzeźbiarz, scenograf, dramatopisarz, reżyser, twórcza autorskich przedstawień, pedagog, profesor. Zmarł w Warszawie 24 czerwca 2008 r.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tragiczny wypadek na A4 koło Rzeszowa. Nie żyją dwie osoby, kilkanaście rannych

RZESZÓW. Bus przewożący osoby z niepełnosprawnością dachował po zderzeniu z samochodem osobowym. W wypadku zginęły dwie osoby, siedem trafiło do szpitali. Utrudnienia na autostradzie mogą potrwać kilka godzin.

Rzeszów

Poranne wypadki z udziałem pieszych w Rzeszowie

RZESZÓW. Dwie kobiety zostały poszkodowane w dwóch wypadkach, do których doszło dziś rano na ulicach Rzeszowa. Na ul. Rejtana kierujący fiatem potrącił 59-letnią kobietę, a na ul. Hanasiewicza kierująca chevroletem potrąciła 48-latkę....

Rzeszów

Akademia 50+. Rekrutacja na kolejny rok akademicki

RZESZÓW. To już trzynasta edycja Akademii 50+ działającej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W nowym roku akademickim na słuchaczy czeka wiele ciekawych propozycji.

Rzeszów

Seniorzy otrzymali kolejne "opaski życia"

RZESZÓW. Kolejnych 158 seniorów otrzymało „opaski życia”. Urządzenia przekazano w ramach programu ,,Korpus Wsparcia Seniorów’’ który realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Rzeszów

"This is Slovakia" - wystawa z okazji 30-lecia powstania Republiki Słowackiej

RZESZÓW. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie otwarto wystawę „Did you know? This is Slovakia”. Ekspozycja została przygotowana z okazji 30-lecia powstania Republiki Słowackiej.

Rzeszów

Rusza rozbudowa ul. Wołyńskiej na osiedlu Kotuli

​RZESZÓW. Inwestycję zrealizuje firma Strabag, która jest już na placu budowy.

Rzeszów

Dzień bez samochodu. Bezpłatna komunikacja miejska

RZESZÓW. W Rzeszowie jak i w wielu innych polskich i europejskich miastach trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jest to kampania Komisji Europejskiej podnosząca świadomość na temat zrównoważonej mobilności miejskiej.

Rzeszów

Nowy mural upamiętniający Tadeusza Nalepę [ZDJĘCIA]

RZESZOW. Malowidło powstało na ścianie o powierzchni 210 m2, na budynku przy ulicy Hetmańskiej 43. To właśnie w tym bloku Tadeusz Nalepa mieszkał w latach 1945 – 1955.

Reklama