Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Nowa siedziba Sądu Okręgowego przy ul. Borowej?

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Ministerstwo Sprawiedliwości w porozumieniu z władzami miasta chcą zmienić lokalizację przyszłej inwestycji, związanej z budową nowej siedziby Sądu Okręgowego. Radni miasta sceptycznie podeszli do tego tematu.

O tym, że w ratuszu już od wielu lat mówi się o przejęciu zamku i „przerobienia” go na placówkę kulturalną nie trzeba przypominać ze szczególnym pietyzmem. Sprawa ponownie nabrała rozpędu podczas ubiegłorocznych wyborów, kiedy to Tadeusz Ferenc otwarcie udzielił poparcia Marcinowi Warchołowi i do dnia dzisiejszego wszystko opiera się jedynie na podpisanym we wrześniu liście intencyjnym.

Przypomnijmy, że ww. list intencyjny mówi o przejęciu przez władze miasta Zamku Lubomirskich oraz o przekazaniu przez miasto działki pod budowę nowej siedziby dla Sądu Okręgowego. Wiemy, że w zamian za zamek, ratusz na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości ma w planach oddanie terenów przy ul. Dołowej o powierzchni około 1,1 ha. Samo przekazanie miałoby się odbyć po wybudowaniu nowego obiektu.

Aktualnie trwają pracę nad przygotowaniem odpowiedniego porozumieniu, w związku z czym po badaniach geologicznych terenu, wyszła propozycja, aby budowę Sądu Okręgowego z ul. Dołowej przenieść na ul. Borową, gdyż dla Ministerstwa Sprawiedliwości oznacza to mniejsze koszty. O całej sprawie była mowa podczas wtorkowej sesji Rady Miasta.

„W wyniku rozmów przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości wskazaliśmy lokalizację przy ul. Borowej. Koszty związane z budową na ul. Dołowej były znacznie wyższe” – tłumaczył Andrzej Gutkowski, zastępca prezydenta Rzeszowa. Dodajmy również, że lokalizacja przy ul. Borowej została zaakceptowana przez ministerstwo.
Reklama
Pomysł nie przypadł do gustu radnych. Jednym z argumentów „przeciw” podjęciu projektu uchwały były kwestie estetyczne, gdyż jak wiadomo w rejonie ul. Dołowej znajduje się Sąd Apelacyjny, co z jednej strony pokazywałoby spójną wizję przestrzenną miasta, a z drugiej ułatwiało by pracę m.in. interesantom i prawnikom. Głównym problemem z ul. Dołową jest grunt, którego przygotowanie pod inwestycje wiąże się z dodatkowymi kosztami.

„Czas uśmiechu pana Warchoła mnie nie przekonuje. Planując taką inwestycje wiedzieliśmy jaki tam jest grunt. Nie powinniśmy się martwić kosztami, jakie poniesie ministerstwo, a estetyką miasta” – tłumaczyła radna Jolanta Kaźmierczak z Platformy Obywatelskiej.

Zwolennikami pozostawienie inwestycji na ul. Dołowej był m.in. radny Prawa i Sprawiedliwości Robert Kultys oraz Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Kolejno radny Mateusz Szpyrka zwrócił się z wnioskiem o skierowanie tematu pod obrady komisji gospodarki komunalnej. 17 radnych poparło pomysł, przez co temat został niejako zawieszony.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolejne uprawnienia doktorskie dla Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Uprawnienia do nadawania stopnia doktora dotyczą kierunku nauk rolniczych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia.

Rzeszów

11 lutego rozpoczynają się ferie szkolne. Odwołane zostają kursy autobusów oznaczone literą „s”

RZESZÓW. Utrudnienia dotyczą linii 0A, 0B, 12, 18, 19, 21(cała linia), 34 oraz 46.

Rzeszów

W poniedziałek zostanie uruchomiony punkt kontroli autokarów

RZESZÓW. Punkty kontroli będą działać w okresie ferii zimowych.

Rzeszów

Utrudnienia w ruchu na al. Wyzwolenia. Tym razem potrwają od 8 do 16 lutego

RZESZÓW. Trwają pracę związane z remontem wiaduktu kolejowego, biegnącego nad al. Wyzwolenia.

Rzeszów

W mieście zamontują ok. 100 studzienek pływających

RZESZÓW. „Na terenie całego miasta wymienionych zostanie ok. 100 studzienek” – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta.

Rzeszów

Od kwietnia nowe zasady segregacji śmieci. Do marca cena za odpady bez zmian

RZESZÓW. Ratusz uważa, że oferta jaką złożyło MPGK wciąż jest za wysoka.

Rzeszów

Uhonorowano pięciu Podkarpackich sportowców

RZESZÓW. Każda z nagród wynosi 2 tysiące złotych brutto.

Rzeszów

Alarm bombowy w budynkach Urzędu Miasta i ponownie w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. Alarm dotyczy budynków Urzędu Miasta, mowa o Wydziale Geodezji oraz Biurze Gospodarki Mieniem Miasta Rzeszowa.

Reklama