Rzeszów - Środa, 06.11.2024
Reklama

Nowa siedziba Sądu Okręgowego przy ul. Borowej?

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Ministerstwo Sprawiedliwości w porozumieniu z władzami miasta chcą zmienić lokalizację przyszłej inwestycji, związanej z budową nowej siedziby Sądu Okręgowego. Radni miasta sceptycznie podeszli do tego tematu.

O tym, że w ratuszu już od wielu lat mówi się o przejęciu zamku i „przerobienia” go na placówkę kulturalną nie trzeba przypominać ze szczególnym pietyzmem. Sprawa ponownie nabrała rozpędu podczas ubiegłorocznych wyborów, kiedy to Tadeusz Ferenc otwarcie udzielił poparcia Marcinowi Warchołowi i do dnia dzisiejszego wszystko opiera się jedynie na podpisanym we wrześniu liście intencyjnym.

Przypomnijmy, że ww. list intencyjny mówi o przejęciu przez władze miasta Zamku Lubomirskich oraz o przekazaniu przez miasto działki pod budowę nowej siedziby dla Sądu Okręgowego. Wiemy, że w zamian za zamek, ratusz na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości ma w planach oddanie terenów przy ul. Dołowej o powierzchni około 1,1 ha. Samo przekazanie miałoby się odbyć po wybudowaniu nowego obiektu.

Aktualnie trwają pracę nad przygotowaniem odpowiedniego porozumieniu, w związku z czym po badaniach geologicznych terenu, wyszła propozycja, aby budowę Sądu Okręgowego z ul. Dołowej przenieść na ul. Borową, gdyż dla Ministerstwa Sprawiedliwości oznacza to mniejsze koszty. O całej sprawie była mowa podczas wtorkowej sesji Rady Miasta.

„W wyniku rozmów przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości wskazaliśmy lokalizację przy ul. Borowej. Koszty związane z budową na ul. Dołowej były znacznie wyższe” – tłumaczył Andrzej Gutkowski, zastępca prezydenta Rzeszowa. Dodajmy również, że lokalizacja przy ul. Borowej została zaakceptowana przez ministerstwo.
Reklama
Pomysł nie przypadł do gustu radnych. Jednym z argumentów „przeciw” podjęciu projektu uchwały były kwestie estetyczne, gdyż jak wiadomo w rejonie ul. Dołowej znajduje się Sąd Apelacyjny, co z jednej strony pokazywałoby spójną wizję przestrzenną miasta, a z drugiej ułatwiało by pracę m.in. interesantom i prawnikom. Głównym problemem z ul. Dołową jest grunt, którego przygotowanie pod inwestycje wiąże się z dodatkowymi kosztami.

„Czas uśmiechu pana Warchoła mnie nie przekonuje. Planując taką inwestycje wiedzieliśmy jaki tam jest grunt. Nie powinniśmy się martwić kosztami, jakie poniesie ministerstwo, a estetyką miasta” – tłumaczyła radna Jolanta Kaźmierczak z Platformy Obywatelskiej.

Zwolennikami pozostawienie inwestycji na ul. Dołowej był m.in. radny Prawa i Sprawiedliwości Robert Kultys oraz Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Kolejno radny Mateusz Szpyrka zwrócił się z wnioskiem o skierowanie tematu pod obrady komisji gospodarki komunalnej. 17 radnych poparło pomysł, przez co temat został niejako zawieszony.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ul. Zygmunta I Starego będzie rozbudowana

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku ma ruszyć rozbudowa ul. Zygmunta I Starego na osiedlu Wilkowyja. Powstaną chodniki, ścieżka rowerowa i oświetlenie.

Rzeszów

Prof. Marta Wierzbieniec przewodniczącą Rady ds. Instytucji Artystycznych

RZESZÓW/KRAJ. Profesor Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, została przewodniczącą Rady ds. Instytucji Artystycznych.

Rzeszów

Zbiórka dla zwierzaków ze schroniska Kundelek

RZESZÓW. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie – Filia nr 3 organizuje zbiórkę dla bezdomnych zwierzaków z rzeszowskiego Schroniska „Kundelek” z okazji Dnia Praw Zwierząt.

Rzeszów

LOT wznawia wakacyjne połączenia z Jasionki

RZESZÓW/JASIONKA. W te wakacje samolotami LOT-u polecimy do Gdańska, Szczecina i chorwackiego Zadaru. Połączenia będą obsługiwane maszynami Bombardier Q400, mogącymi zabrać na pokład 78 pasażerów.

Rzeszów

Powstała rzeszowska mapa murali i graffiti

RZESZÓW. W „Rzeszowskiej mapie murali i graffiti” znajdziecie 35 prac w różnych lokalizacjach na terenie miasta. Każda zawiera obszerny opis z audiodeskrypcją i fotografie.

Rzeszów

Przy Żwirowni powstanie osiedle z plażą, promenadą i mini portem. Ruszyła sprzedaż mieszkań

RZESZÓW. Plaża, molo, strefa spacerowa, wybieg dla psów i mini port – to tylko niektóre z atrakcji, z jakich będą mogli korzystać mieszkańcy osiedla „Panorama Kwiatkowskiego”. 112 mieszkań jest już w sprzedaży.

Rzeszów

Urząd Miasta Rzeszowa przedłuża ograniczenia w bezpośredniej obsłudze mieszkańców

RZESZÓW. Ze względu na sytuację epidemiczną ograniczenia związane z bezpośrednią obsługą mieszkańców w Urzędzie Miasta Rzeszowa i jednostkach organizacyjnych miasta zostają przedłużone do 30 kwietnia 2021 r.

Rzeszów

W czwartek radiowa debata kandydatów na prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. W czwartek, 22 kwietnia radio RMF FM organizuje debatę z udziałem kandydatów na prezydenta miasta Rzeszowa. Debata rozpocznie się o godz. 12:00.

Reklama