Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Negatywna opinia wojewody ws. przyłączenia do Rzeszowa ośmiu sołectw

Dodano:

fot. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
fot. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
RZESZÓW. Wojewoda podkarpacki na konferencji prasowej poinformowała o opinii wydanej względem poszerzenia granic Rzeszowa.

Wojewoda podkarpacki podpisała opinie do wniosku Rady Miasta Rzeszowa dotyczącego przyłączenia do obszaru miasta ośmiu sołectw lub ich części z czterech gmin powiatu rzeszowskiego:
 
  • z gminy Krasne – obszaru sołectwa Malawa,
  • z gminy Boguchwała – części obszaru sołectwa Racławówka,
  • z gminy Głogów Małopolski – obszaru sołectwa Pogwizdów Nowy,
  • z gminy Trzebownisko – obszaru sołectw: Zaczernie, Nowa Wieś, Jasionka, Tajęcina oraz części obszaru sołectwa Trzebownisko; 

Proponowana zmiana granic Rzeszowa dotycząca przyłączenia do obszaru miasta ośmiu sołectw lub ich części z czterech ww. gmin powiatu rzeszowskiego została zaopiniowana w całości negatywnie.

Łączny obszar proponowany do włączenia do Rzeszowa wynosi 5,5 tys. ha. W opinii wojewody czytamy, że m.in. w przypadku gminy Trzebownisko, Krasne oraz sołectwa Malawa zmiana granic skutkować będzie zmniejszenie bezpieczeństwa finansowego gminy i utrudni realizacje jej zadań publicznych.
Reklama
 „Włączenie do miasta Rzeszów ośmiu sołectw lub ich części ograniczy dostęp rolnikom(z włączonych sołectw) do niektórych form pomocy w ramach funduszy unijnych” – czytamy w opinii wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

Ww. opinie wraz ze złożonymi wnioskami zostały przekazane do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rada Ministrów w terminie do końca lipca br. podejmie ostateczne decyzje w przedmiotowym zakresie.

„Władze Rzeszowa niezmiennie wskazują, że przyłączenie obszarów ww. sołectw do miasta Rzeszowa stanowi konsekwencje realizowanych dążeń do rozwoju terytorialnego miasta, a te z kolei wynikają z przyjętych przez władze Rzeszowa strategii i programów. O ile więc ww. działania można uznać za planowane(…), o tyle wątpliwości budzi zauważalna przypadkowość w kolejno składanych propozycjach zmian terytorialnych” – dodaje wojewoda.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

MOPS w Rzeszowie pomoże osobom objętym kwarantanną

RZESZÓW. Uruchomiono dwa numeru do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie, pod które mogą dzwonić osoby potencjalnie zarażone koronawirusem.

Rzeszów

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie nie zamknie kościołów i nie odwoła mszy

RZESZÓW. Znamy stanowisko ws. szerzącej się pandemii koronawirusa Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. 

Rzeszów

Nowa organizacja dojść na perony stacji Rzeszów Główny. Demontują konstrukcje kładki nad torami

RZESZÓW. Od 11 marca na stacji Rzeszów Główny wprowadzono nową organizację dojść do peronów. Podróżni skorzystają z dodatkowego tymczasowego przejścia zamiast kładki.

Rzeszów

Miasto zamyka Punkty Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych

RZESZÓW. Punkty Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa mieszczące się w galeriach handlowych oraz Punkt Informacyjny UM Rzeszowa w hipermarkecie bi 1 od 12 marca 2020 r. są nieczynne do odwołania.

Rzeszów

Specjalny telefoniczny dyżur ekspercki rzeszowskiego oddziału ZUS

Telefoniczny dyżur ekspercki odbędzie się w czwartek 12.03.2020. Eksperci będą odpowiadać na pytania w godz. 11:00 – 13:00 pod numerem telefonu 17 858 61 85.

Rzeszów

Komunikat ZTM: Od 13 marca zmiany w komunikacji miejskiej w Rzeszowie

RZESZÓW. ZTM poinformowało o zawieszeniu kursów oznaczonych literką „s”.

Rzeszów

Gmach Sądu Okręgowego powstanie na os. Drabinianka

RZESZÓW. Radni przyjęli projekt uchwały mówiący o przyszłej lokalizacji Sądu Okręgowego. Za lokalizacją przy ul. Zielonej i ul. Granicznej było 24 radnych.

Rzeszów

Niecodzienne rozstrzygnięcie ws. zabezpieczenia terenów zielonych wzdłuż Wisłoka

RZESZÓW. Radni Rozwoju Rzeszowa nie wzięli udziału w głosowaniu nad przyjęciem planu zagospodarowania terenów wzdłuż Wisłoka. „Za” byli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej.

Reklama