Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Naukowcy zapytają mieszkańców, jak żyje im się w Rzeszowie

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW Rusza wspólny projekt Urząd Miasta Rzeszowa i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego celem będzie poznanie opinii mieszkańców na temat jakości życia w Rzeszowie. Wyniki badań mają pomóc jeszcze mocniej dopasować działania miasta do potrzeb i oczekiwań rzeszowian.

Porozumienie między miastem i uczelnią zostało podpisane w piątek. Projekt „Obserwatorium Miasta - platforma współpracy środowiska akademickiego z otoczeniem” będzie realizowany przez zespół naukowców z Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa”, finansowanego z środków Ministra Edukacji i Nauki. Jednym z jego głównych elementów będą badania socjologiczne, skoncentrowane na poznaniu opinii mieszkańców na temat wybranych aspektów jakości życia w mieście.

- Badania realizowane będą wśród kilku grup respondentów: rodziców uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczniów szkół ponadpodstawowych i seniorów. W sześciu miastach – Rzeszowie i Krośnie w województwie podkarpackim, Lublinie i Białej Podlaskiej – w województwie lubelskim oraz Białymstoku i Suwałkach – w województwie podlaskim. W każdym z sześciu miast badaniem objęci zostaną również studenci, uczelni mających w nich swoje siedziby. Kluczową wartością projektu jest możliwość wdrożenia wyników badań naukowych w formie instrumentów stymulujących kształtowanie postaw wobec miasta jego mieszkańców – wyjaśnia dr Hubert Kotarski, prodziekan Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Reklama
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podkreśla, że badania znakomicie wpisują się w filozofię nowoczesnego zarządzania miastem, którą realizuje w Rzeszowie. – Polega ona na włączeniu w tworzenie miasta osób, które mamy tutaj na miejscu. Wiodące ośrodki na całym świecie korzystają z wiedzy lokalnych naukowców, starają się jak najszerzej włączać mieszkańców w planowanie i podejmowanie decyzji. Poprzez badania mieszkańcy będą mogli wyrazić swoją opinię na temat jakości życia w Rzeszowie, a my przekonamy się, w których aspektach możemy zrobić jeszcze więcej, aby mieszkańcom żyło się lepiej – przekonuje prezydent Konrad Fijołek.

Prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego zapewnia, że badania będą miastu przydatne. - Podpisanie tego porozumienia to kontynuacja wieloletniej współpracy uniwersytetu z miastem, efekty naszych działań naukowych pojawiają się jako źródło wiedzy dla prezydenta i służb miejskich. Dla nas to bardzo ważne, bo pokazuje oddziaływanie uczelni na otoczenie. Mogę zagwarantować, że te badania zostaną wykonane na bardzo wysokim poziomie – mówi profesor Czopek.

Na bazie uzyskanych wyników badań planowany jest również cykl warsztatów – seminariów, których celem będzie stworzenie eksperckiego „Modelu postaw mieszkańców wobec miasta”. Projekt jest kontynuacją badań pod nazwą „Rzeszowska Diagnoza Społeczna”, które przeprowadzono do tej pory w 2015, 2017 i 2019 roku.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Współpraca miasta i NGO na rzecz seniorów

Rzeszów zachęca seniorów do aktywności. „Nie siedźcie w domu”

RZESZÓW. Ponad 73 tys. zł przeznaczy miasto na działania aktywizujące seniorów. Będą to m.in. pikniki, wykłady, prelekcje, zajęcia ruchowe, spotkania okolicznościowe i ze specjalistami, warsztaty i imprezy plenerowe organizowane przez organizacje pozarządowe.

Nowy teren rekreacyjny

Na os. Biała powstanie ogród kieszonkowy z boiskiem i tyrolką

RZESZÓW. Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Biała zyskają nowy teren rekreacyjny. W rejonie istniejącego placu zabaw, powstanie ogród kieszonkowy.

Rzeszów

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policjanci ustalili jej tożsamość

RZESZÓW. Rzeszowskim policjantom udało się w końcu ustalić tożsamość kobiety, której zwłoki znaleziono w przy ul. Lubelskiej. Okazało się, że to 48-letnia obywatelka Ukrainy.

Rzeszów

Remonty remiz i nowy samochód dla OSP Rzeszów Zalesie

OSP Rzeszów Zalesie będzie miało nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Zakup pojazdu będzie sfinansowany ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Rzeszowa.

Rzeszów

W Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Instytut Psychologii

RZESZÓW. W środę, 22 maja odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Psychologii w Uniwersytecie Rzeszowskim. Na kierunku Psychologia kształci się obecnie 76 studentów.

Rzeszów

Stały punkt kontroli autokarów przy hali Podpromie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 27 maja 2024 r. w Rzeszowie rusza policyjny punkt kontroli autokarów. Funkcjonariusze będą kontrolować autokary i pojazdy przewożące dzieci i młodzież na wycieczki.

NOWA SPORTOWA ATRAKCJA

Jest umowa na budowę Fun Parku na os Baranówka

RZESZÓW. Inwestycja powstanie w ramach ostatniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jej koszt to nieco ponad 388 tys. zł.

PRZEKAZANO PLAC BUDOWY

Strabag rozpoczyna rozbudowę ulicy Wyspiańskiego

RZESZÓW. Już wkrótce ruszy budowa przedłużenia ul. Wyspiańskiego do projektowanej drogi KDZ na osiedlu Kotuli. Wykonawcy inwestycji, firmie Strabag, przekazano już plac budowy.

Reklama