Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali program do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Okresowe badania logopedyczne wśród osób z chorobą Parkinsona, ocena stopnia zaawansowania choroby, zaplanowanie przebiegu terapii i leczenia farmakologicznego. To tylko niektóre możliwości wykorzystania programu komputerowego do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona, opracowanego przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej. 
 
Choroba Parkinsona jest drugą pod względem częstości występowania chorobą neurodegeneracyjną, w przebiegu której następuje uszkodzenie i zanik różnych neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym. Jednym z następstw tej choroby jest stopniowa utrata zdolności komunikacji z otoczeniem za pomocą mowy. Z pomocą przychodzi program komputerowy opracowany przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej. - Nasze rozwiązanie umożliwia przede wszystkim przeprowadzenie obiektywnej oceny zaburzeń mowy na podstawie analizy sygnału mowy z uwzględnieniem jego złożonej struktury czasowo-częstotliwościowej, tj. w dziedzinie czasu, częstotliwości oraz czas-częstotliwość. Różne parametry wyznaczone przez program można wykorzystać w diagnostyce medycznej do obiektywnej oceny procesu fonacji, artykulacji i prozodii oraz do wykrycia drżenia głosu charakterystycznego w chorobie Parkinsona - tłumaczy dr inż. Barbara Wilk, lider zespołu projektowego.
 
Program komputerowy naukowców z Politechniki Rzeszowskiej ułatwi logopedzie wykonanie samego badania logopedycznego oraz umożliwi archiwizację wyników tego badania zarówno w postaci plików dźwiękowych reprezentujących sygnały mowy pacjenta oraz protokołów zawierających wyniki testów logopedycznych. Moduł programu komputerowego przeznaczony dla pacjenta do ćwiczeń logopedycznych powinien stymulować pacjenta do wykonywania regularnych ćwiczeń w warunkach domowych w celu spowolnia procesu degradacji jego mowy. Wśród grona użytkowników tego programu znajdą się logopedzi, pacjenci z chorobą Parkinsona, a nawet lekarze neurolodzy.
 
Badanie logopedyczne pacjenta w różnym stanie zaawansowania choroby Parkinsona wymaga odpowiedniej wiedzy i dużego doświadczenia od logopedy oraz zależy od jego zmysłu słuchu. Badanie takie ma charakter jakościowy. - Komputerowa analiza sygnału mowy zarejestrowanego podczas badania logopedycznego za pomocą mikrofonu umożliwia przeprowadzenie obiektywnej i ilościowej oceny procesu zarówno fonacji, jak i artykulacji u badanego mówcy. Raporty zawierające wyniki z okresowych badań pozwolą na określenie wpływu leczenia farmakologicznego i terapii mowy na progres choroby - mówi dr inż. Barbara Wilk.
 
Reklama
Program opracowany przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej to efekt wieloletnich badań nad cyfrowym przetwarzaniem wybranych sygnałów biomedycznych. Bezpośrednią inspiracją do pracy nad projektem były opublikowane rezultaty badań naukowych, które wykazały, że pacjent z chorobą Parkinsona dzięki regularnym, codziennym, prostym ćwiczeniom logopedycznym, które wykonuje samodzielnie w warunkach domowych może znacznie spowolnić proces degradacji fonacji i artykulacji.
 
Projekt programu komputerowego do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona został zrealizowany dzięki dofinansowaniu w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Obecnie trwają prace nad komercjalizacją tego projektu, a według specjalistów ds. technologii PCI, program ma duży potencjał. - Cyfryzacja opieki zdrowotnej nad pacjentami cierpiącymi na choroby neurodegeneracyjne umożliwia dokładniejszą diagnostykę oraz precyzyjne śledzenie postępów choroby, a tym samym dobór skuteczniejszych metod terapeutycznych. Komercjalizacja tej technologii pozwoli poprawić jakość życia pacjentów i ich rodzin, usprawni działanie gabinetów logopedycznych i lekarzy specjalistów, a tym samym przyniesie realnej korzyści systemowi opieki zdrowotnej. W Podkarpackim Centrum Innowacji wspólnie ze zespołem naukowym przygotowujemy ścieżkę rozwojową dla tej technologii oraz poszukujemy partnerów posiadających potencjał do jej wdrożenia - mówi Radosław Krajewski, specjalista ds. rozwoju technologii PCI.
 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Maroko, Egipt, Grecja… Gdzie jeszcze polecimy z Jasionki w lecie 2025 r.? Znamy plany czarterowe lotniska

RZESZÓW/JASIONKA. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka przedstawił plany lotów czarterowych na przyszły sezon letni. W ofercie dwie nowości: Marokański Agadir i grecka Chania. Łącznie do wyboru będzie 16 kierunków, do 8 krajów.

Rzeszów

Mieszkanka Rzeszowa oszukana na blisko 100 tys. zł

RZESZÓW. Oszczędności w wysokości prawie 100 tys. zł straciła 53-letnia mieszkanka Rzeszowa. Kobieta została oszukana metodą „na pracownika banku”.

Rzeszów

Piknik Rodzinny dla Serca na rzeszowskich Bulwarach

RZESZÓW. Konsultacje medyczne, bezpłatne badania i atrakcje dla całych rodzin – tak w skrócie zapowiada się kolejna edycja Pikniku Rodzinnego dla Serca organizowanego w ramach Dnia Serca w Rzeszowie.

Rzeszów

Rozpoczęło się głosowanie na projekty w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2025

RZESZÓW. 24 września 2024 r. rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do realizacji w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 r. Głosowanie potrwa do 13 października.

Rzeszów

Od 1 października zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od najbliższego wtorku nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów czterech linii MPK. Ponadto drobnej zmianie ulegną również granice stref A i B.

Rzeszów

Utrudnienia na parkingu przy hali Podpromie w związku z meczem Resovii z Lechem Poznań

RZESZÓW. 200 miejsc postojowych na parkingu przy hali Podpromie, wyznaczono dla kibiców Lecha Poznań, którzy przyjadą prywatnymi samochodami na jutrzejszy mecz z Resovią.

Rzeszów

Festiwal biegowy w Rzeszowie. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W najbliższą niedzielę biegacze opanują miasto. Po raz 9. w Rzeszowie odbędzie się Festiwal Biegowy Pratt&Whitney. Na trasie biegu wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Zmianie ulegną kursy niektórych autobusów komunikacji miejskiej.

Rzeszów

W szkole przy al. Rejtana będzie nowa winda

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku wymieniona zostanie winda i podnośnik w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 przy al. Rejtana. Koszt inwestycji to 368 tys. zł.

Reklama