Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali program do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Okresowe badania logopedyczne wśród osób z chorobą Parkinsona, ocena stopnia zaawansowania choroby, zaplanowanie przebiegu terapii i leczenia farmakologicznego. To tylko niektóre możliwości wykorzystania programu komputerowego do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona, opracowanego przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej. 
 
Choroba Parkinsona jest drugą pod względem częstości występowania chorobą neurodegeneracyjną, w przebiegu której następuje uszkodzenie i zanik różnych neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym. Jednym z następstw tej choroby jest stopniowa utrata zdolności komunikacji z otoczeniem za pomocą mowy. Z pomocą przychodzi program komputerowy opracowany przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej. - Nasze rozwiązanie umożliwia przede wszystkim przeprowadzenie obiektywnej oceny zaburzeń mowy na podstawie analizy sygnału mowy z uwzględnieniem jego złożonej struktury czasowo-częstotliwościowej, tj. w dziedzinie czasu, częstotliwości oraz czas-częstotliwość. Różne parametry wyznaczone przez program można wykorzystać w diagnostyce medycznej do obiektywnej oceny procesu fonacji, artykulacji i prozodii oraz do wykrycia drżenia głosu charakterystycznego w chorobie Parkinsona - tłumaczy dr inż. Barbara Wilk, lider zespołu projektowego.
 
Program komputerowy naukowców z Politechniki Rzeszowskiej ułatwi logopedzie wykonanie samego badania logopedycznego oraz umożliwi archiwizację wyników tego badania zarówno w postaci plików dźwiękowych reprezentujących sygnały mowy pacjenta oraz protokołów zawierających wyniki testów logopedycznych. Moduł programu komputerowego przeznaczony dla pacjenta do ćwiczeń logopedycznych powinien stymulować pacjenta do wykonywania regularnych ćwiczeń w warunkach domowych w celu spowolnia procesu degradacji jego mowy. Wśród grona użytkowników tego programu znajdą się logopedzi, pacjenci z chorobą Parkinsona, a nawet lekarze neurolodzy.
 
Badanie logopedyczne pacjenta w różnym stanie zaawansowania choroby Parkinsona wymaga odpowiedniej wiedzy i dużego doświadczenia od logopedy oraz zależy od jego zmysłu słuchu. Badanie takie ma charakter jakościowy. - Komputerowa analiza sygnału mowy zarejestrowanego podczas badania logopedycznego za pomocą mikrofonu umożliwia przeprowadzenie obiektywnej i ilościowej oceny procesu zarówno fonacji, jak i artykulacji u badanego mówcy. Raporty zawierające wyniki z okresowych badań pozwolą na określenie wpływu leczenia farmakologicznego i terapii mowy na progres choroby - mówi dr inż. Barbara Wilk.
 
Reklama
Program opracowany przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej to efekt wieloletnich badań nad cyfrowym przetwarzaniem wybranych sygnałów biomedycznych. Bezpośrednią inspiracją do pracy nad projektem były opublikowane rezultaty badań naukowych, które wykazały, że pacjent z chorobą Parkinsona dzięki regularnym, codziennym, prostym ćwiczeniom logopedycznym, które wykonuje samodzielnie w warunkach domowych może znacznie spowolnić proces degradacji fonacji i artykulacji.
 
Projekt programu komputerowego do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona został zrealizowany dzięki dofinansowaniu w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Obecnie trwają prace nad komercjalizacją tego projektu, a według specjalistów ds. technologii PCI, program ma duży potencjał. - Cyfryzacja opieki zdrowotnej nad pacjentami cierpiącymi na choroby neurodegeneracyjne umożliwia dokładniejszą diagnostykę oraz precyzyjne śledzenie postępów choroby, a tym samym dobór skuteczniejszych metod terapeutycznych. Komercjalizacja tej technologii pozwoli poprawić jakość życia pacjentów i ich rodzin, usprawni działanie gabinetów logopedycznych i lekarzy specjalistów, a tym samym przyniesie realnej korzyści systemowi opieki zdrowotnej. W Podkarpackim Centrum Innowacji wspólnie ze zespołem naukowym przygotowujemy ścieżkę rozwojową dla tej technologii oraz poszukujemy partnerów posiadających potencjał do jej wdrożenia - mówi Radosław Krajewski, specjalista ds. rozwoju technologii PCI.
 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pierwsze kilkaset metrów asfaltu na Wisłostradzie. Zobacz postęp prac [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na budowie Wisłokostrady rozpoczęło się układanie asfaltowej podbudowy na lewej jezdni. Postępują również roboty w innych miejscach tej potężnej inwestycji, w tym m.in. na nowym moście Załęskim, na moście na Młynówce...

Rzeszów

Duża zielona inwestycja na osiedlu Baranówka już gotowa [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zakończyła się budowa kolejnego ogrodu kieszonkowego w Rzeszowie. Nowe tereny rekreacyjne powstały przy ul. Tarnowskiej, na osiedlu Baranówka. Pojawiły się tu m.in. trampoliny, ławki, parklety, leżaki, podświetlane pergole z huśtawkami i...

Rzeszów

Kontrterroryści zjechali z dachu szpitala na linach i rozdawali dzieciom prezenty [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Nietypowi pomocnicy św. Mikołaja odwiedzili dzieci przebywające na oddziałach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie i rozdawali prezenty z pomocą policyjnego robota.

Rzeszów

Dwie seniorki straciły ogromne pieniądze. Oszukane metodą „na wypadek”

RZESZÓW. „Na wypadek”, „na wnuczka”, „na policjanta” to tylko niektóre z metod używanych przez oszustów do wyłudzenia pieniędzy. Ofiarami najczęściej padają ludzie starsi. W ubiegłym tygodniu w ten sposób oszukane zostały dwie...

Rzeszów

Zakończyła się przebudowa ul. Załęskiej. Inwestycja będzie kontynuowana

RZESZÓW. 8 mln zł kosztowała przebudowa fragmentu ulicy Załęskiej. Jezdnia została poszerzona i wzmocniona, wybudowany nowy chodnik, zamontowano latarnie.

Rzeszów

Nowy LIDL przy ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Znamy datę otwarcia

RZESZÓW. Prace na budowie nowego sklepu spod szyldu LIDL są już na finiszu. Jak już wcześniej zapowiadaliśmy, klienci będą mogli zrobić w nim zakupy jeszcze przed świętami.

Rzeszów

11 grudnia rusza nowa linia MPK w Rzeszowie. Połączy dwa dworce

RZESZÓW. Jak poinformował Zarząd Transportu Miejskiego, od środy 11 grudnia 2024 r. uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa. Autobus z nr 50 będzie kursował między dworcem głównym PKP, a dworcem lokalnym.

Rzeszów

W Rzeszowie rusza Świąteczne Miasteczko. Sprawdźcie program na cały weekend

RZESZÓW. W programie sporo atrakcji dla mieszkańców, w tym m.in. otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego, występy taneczne i wokalne oraz animacje dla dzieci. Jeszcze więcej atrakcji zaplanowano na sobotę i niedzielę.

Reklama