Rzeszów - Poniedziałek, 28.04.2025
Reklama

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali program do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Okresowe badania logopedyczne wśród osób z chorobą Parkinsona, ocena stopnia zaawansowania choroby, zaplanowanie przebiegu terapii i leczenia farmakologicznego. To tylko niektóre możliwości wykorzystania programu komputerowego do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona, opracowanego przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej. 
 
Choroba Parkinsona jest drugą pod względem częstości występowania chorobą neurodegeneracyjną, w przebiegu której następuje uszkodzenie i zanik różnych neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym. Jednym z następstw tej choroby jest stopniowa utrata zdolności komunikacji z otoczeniem za pomocą mowy. Z pomocą przychodzi program komputerowy opracowany przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej. - Nasze rozwiązanie umożliwia przede wszystkim przeprowadzenie obiektywnej oceny zaburzeń mowy na podstawie analizy sygnału mowy z uwzględnieniem jego złożonej struktury czasowo-częstotliwościowej, tj. w dziedzinie czasu, częstotliwości oraz czas-częstotliwość. Różne parametry wyznaczone przez program można wykorzystać w diagnostyce medycznej do obiektywnej oceny procesu fonacji, artykulacji i prozodii oraz do wykrycia drżenia głosu charakterystycznego w chorobie Parkinsona - tłumaczy dr inż. Barbara Wilk, lider zespołu projektowego.
 
Program komputerowy naukowców z Politechniki Rzeszowskiej ułatwi logopedzie wykonanie samego badania logopedycznego oraz umożliwi archiwizację wyników tego badania zarówno w postaci plików dźwiękowych reprezentujących sygnały mowy pacjenta oraz protokołów zawierających wyniki testów logopedycznych. Moduł programu komputerowego przeznaczony dla pacjenta do ćwiczeń logopedycznych powinien stymulować pacjenta do wykonywania regularnych ćwiczeń w warunkach domowych w celu spowolnia procesu degradacji jego mowy. Wśród grona użytkowników tego programu znajdą się logopedzi, pacjenci z chorobą Parkinsona, a nawet lekarze neurolodzy.
 
Badanie logopedyczne pacjenta w różnym stanie zaawansowania choroby Parkinsona wymaga odpowiedniej wiedzy i dużego doświadczenia od logopedy oraz zależy od jego zmysłu słuchu. Badanie takie ma charakter jakościowy. - Komputerowa analiza sygnału mowy zarejestrowanego podczas badania logopedycznego za pomocą mikrofonu umożliwia przeprowadzenie obiektywnej i ilościowej oceny procesu zarówno fonacji, jak i artykulacji u badanego mówcy. Raporty zawierające wyniki z okresowych badań pozwolą na określenie wpływu leczenia farmakologicznego i terapii mowy na progres choroby - mówi dr inż. Barbara Wilk.
 
Reklama
Program opracowany przez naukowców Politechniki Rzeszowskiej to efekt wieloletnich badań nad cyfrowym przetwarzaniem wybranych sygnałów biomedycznych. Bezpośrednią inspiracją do pracy nad projektem były opublikowane rezultaty badań naukowych, które wykazały, że pacjent z chorobą Parkinsona dzięki regularnym, codziennym, prostym ćwiczeniom logopedycznym, które wykonuje samodzielnie w warunkach domowych może znacznie spowolnić proces degradacji fonacji i artykulacji.
 
Projekt programu komputerowego do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona został zrealizowany dzięki dofinansowaniu w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Obecnie trwają prace nad komercjalizacją tego projektu, a według specjalistów ds. technologii PCI, program ma duży potencjał. - Cyfryzacja opieki zdrowotnej nad pacjentami cierpiącymi na choroby neurodegeneracyjne umożliwia dokładniejszą diagnostykę oraz precyzyjne śledzenie postępów choroby, a tym samym dobór skuteczniejszych metod terapeutycznych. Komercjalizacja tej technologii pozwoli poprawić jakość życia pacjentów i ich rodzin, usprawni działanie gabinetów logopedycznych i lekarzy specjalistów, a tym samym przyniesie realnej korzyści systemowi opieki zdrowotnej. W Podkarpackim Centrum Innowacji wspólnie ze zespołem naukowym przygotowujemy ścieżkę rozwojową dla tej technologii oraz poszukujemy partnerów posiadających potencjał do jej wdrożenia - mówi Radosław Krajewski, specjalista ds. rozwoju technologii PCI.
 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od 6 listopada zmiana organizacji ruchu w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Od najbliższego poniedziałku, 6 listopada zmieni się organizacja ruchu w ścisłym centrum miasta. Zamknięty zostanie przejazd przez skrzyżowanie ul. Grunwaldzkiej z ul. Matejki.

Rzeszów

Szpital MSWiA w Rzeszowie otrzyma nowy tomograf

RZESZÓW. Sprzęt pochodzi z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Rzeszów

Wszystkich Świętych 2023. Organizacja ruchu przy rzeszowskich cmentarzach

RZESZOW. Policjanci rozpoczęli działania w związku z obchodami „Wszystkich Świętych”. Na drogach Rzeszowa i regionu będzie znacznie więcej patroli. 1 listopada zmieni się również organizacja ruchu przy dwóch największych cmentarzach w Rzeszowie.

Rzeszów

Kwesta dla ubogich na rzeszowskich cmentarzach. Będzie ponad 1500 wolontariuszy

RZESZÓW. W środę i czwartek (1 i 2 listopada) wolontariusze Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, jak co roku pojawią się na cmentarzach Rzeszowa i okolic, aby kwestować na rzecz bezdomnych...

Rzeszów

Będzie cieplej i ładniej w przedszkolu przy ul. Hoffmanowej. Trwa remont

RZESZÓW. Trwa remont kolejnej placówki edukacyjnej w Rzeszowie. Budynek Przedszkola Publicznego nr 23 jest aktualnie docieplany, zyska również nową elewację.

Rzeszów

Trwa rozbudowa terenu rekreacyjnego przy szkole na os. Słocina

RZESZÓW. Trwa kolejny etap zagospodarowania terenu przy Szkole Podstawowej nr 5 na osiedlu Słocina. Inwestycja powstaje w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Rzeszów

Jakim miastem jest Rzeszów? Naukowcy i studenci z UR opublikowali wyniki badań

RZESZÓW. W badaniu przeprowadzonym w okresie od 15 maja do 6 lipca 2023 r. wzięło udział ponad 1200 ankietowanych. Oceniali oni m.in. stan i potencjał rozwojowy miasta oraz czynniki, które wpływają na jego...

Rzeszów

15. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy [PROGRAM]

RZESZÓW/JASIONKA. Znamy już pełny program jubileuszowej, 15. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Do rozpoczęcia festiwalu pozostało już tylko kilka dni.

Reklama