Rzeszów - Wtorek, 19.11.2024
Reklama

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej nominowani do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
Zespół badawczy z Politechniki Rzeszowskiej uzyskał nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021 w kategorii "innowacyjne technologie i badania przyszłości" za realizację projektu pt. "Opracowanie nawozu organiczno-mineralnego na bazie osadów ściekowych z dodatkiem mikroskładników mineralnych". Projekt uzyskał grant Podkarpackiego Centrum Innowacji Sp. z o.o. i dotyczy badań nad wykorzystaniem materiałów mineralnych w procesach przeróbki i unieszkodliwiania osadów ściekowych.

Kierownikiem zespołu jest dr inż. Adam Masłoń, prof. PRz z Katedry Inżynierii i Chemii Środowiska Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, a jego członkami są dr inż. Joanna Czarnota, dr inż. Agnieszka Pękala, mgr inż. Małgorzata Miąsik i mgr inż. Ewa Bujak z tej samej katedry oraz dr inż. Karolina Leś i dr inż. Marcin Chutkowski z Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej Wydziału Chemicznego. Naukowcy opracowali technologię produkcji granulatu nawozowego, która może zostać wdrożona w oczyszczalniach ścieków komunalnych, a gotowy produkt można wprowadzić na rynek. Prace badawcze nad opracowaniem technologii wytwarzania produktów o właściwościach nawozowych na bazie osadów ściekowych wspomaganych substancjami pylistymi wynikały z konieczności poszukiwania nowych metod przetwarzania osadów ściekowych.

W Katedrze Inżynierii i Chemii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej prowadzone są badania naukowe i przemysłowe dotyczące przydatności mineralnych substancji pylistych w technologii ścieków i utylizacji osadów ściekowych. Ich efektem są trzy prace doktorskie, dwa patenty oraz trzy wzory użytkowe. Autorzy technologii przetestowali kilkadziesiąt mineralnych substancji sproszkowanych zarówno naturalnych, jak i odpadowych w celu wytypowania takich, które posiadają mikro- i makroelementy niezbędne do wzrostu roślin.
Reklama
Do wytworzenia nawozu zastosowano pylisty diatomit, czyli zmieloną skałę krzemionkową wydobywaną w Jaworniku Ruskim przez firmę Górtech Sp. z o.o., który wykazuje pewne właściwości nawozowe, np. zawiera potas. Opracowana procedura wytwarzania granulatu nawozowego polega na kilkuetapowej obróbce osadu ściekowego z pylistym diatomitem. W zależności od rodzaju osadu ściekowego i jego właściwości fizykochemicznych, tj. składu wyjściowego i ilości aplikowanego materiału pylistego, możliwe jest wytworzenie nawozu organiczno-mineralnego lub środka poprawiającego właściwości gleby. Otrzymywany w ten sposób granulat jest bezpieczny dla użytkownika.
Dr inż. Adam Masłoń, prof. PRz podkreśla, że dzięki dwuetapowej obróbce termicznej granulat posiada w swoim składzie związki organiczne łatwo przyswajalne dla roślin i mikroorganizmów występujących w nawożonej glebie. Skład chemiczny jest więc konkurencyjny wobec innych produktów nawozowych otrzymywanych z osadów ściekowych w procesach kompostowania lub wapnowania. Badania nad optymalizacją dawki i warunków procesowych umożliwiły opracowanie parametrów technologicznych dla uzyskania jednorodnego granulatu nawozowego, którego aplikacja za pomocą standardowego sprzętu rolniczego, np. rozsiewacza nawozu lub posypywarki, będzie łatwa, efektywna i opłacalna.

Założenia technologiczne dla granulatu nawozowego były konsultowane z ośrodkami rolniczymi, a pozytywne opinie m.in. Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale czy Lasów Państwowych wskazują na możliwość jego stosowania w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie. Opracowana technologia produkcji granulatu nawozowego chroniona jest prawem autorskim w postaci zgłoszenia patentowego Nr P.435403 z 21 września 2020 r. "Sposób wytwarzania nawozu organiczno-mineralnego oraz nawóz organiczno-mineralny".

 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jest umowa na rozbudowę rzeszowskiego łącznika autostrady A4

RZESZOW. Władze Powiatu Rzeszowskiego podpisały z firmą STRABAG umowę na I etap rozbudowy rzeszowskiego łącznika autostrady A4. Prace rozpoczną się już tej wiosny. Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2023 roku.

Rzeszów

VI Podkarpackie Targi Edukacyjnie ponownie w Rzeszowie

RZESZÓW. Hasło tegorocznej edycji Podkarpackich Targów Edukacyjnych brzmi „Ósmoklasisto, przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro!”.

Rzeszów

ZTM likwiduje część przystanków "na żądanie"

RZESZÓW. Od soboty (19.03) Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przywrócił kilkanaście przystanków stałych na terenie miasta.

Rzeszów

Loty z Jasionki odbywają się zgodnie z rozkładem

RZESZÓW. Zarząd Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka poinformował, że wszystkie zaplanowane rejsy pasażerskie z podrzeszowskiego lotniska odbywają się bez zakłóceń.

Rzeszów

We WSIiZ uchodźcy z Ukrainy mogą od dziś założyć konto bankowe

RZESZÓW. Od czwartku (17.03) obywatele Ukrainy mogą założyć konto bankowe w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rzeszów

Będzie rondo na osiedlu Słocina

RZESZÓW. Na skrzyżowaniu ulic: Witolda, Paderewskiego i Powstańców Śląskich powstanie rondo, które poprawi komunikację na osiedlu Słocina. Wkrótce ruszy przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.

Rzeszów

Kolejny ogród kieszonkowy w Rzeszowie powstanie na osiedlu Pobitno

RZESZÓW. Przy ul. Kurpiowskiej powstanie prawie 30-arowy ogród kieszonkowy. Ma być gotowy latem br.

Rzeszów

Zaginione nastolatki odnalezione w Warszawie

RZESZÓW. Policjanci odnaleźli zaginione 16-latki, które w ubiegły czwartek opuściły palcówkę opiekuńczo-wychowawczą w Rzeszowie.

Reklama