Rzeszów - Czwartek, 14.11.2024
Reklama

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej nominowani do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
Zespół badawczy z Politechniki Rzeszowskiej uzyskał nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021 w kategorii "innowacyjne technologie i badania przyszłości" za realizację projektu pt. "Opracowanie nawozu organiczno-mineralnego na bazie osadów ściekowych z dodatkiem mikroskładników mineralnych". Projekt uzyskał grant Podkarpackiego Centrum Innowacji Sp. z o.o. i dotyczy badań nad wykorzystaniem materiałów mineralnych w procesach przeróbki i unieszkodliwiania osadów ściekowych.

Kierownikiem zespołu jest dr inż. Adam Masłoń, prof. PRz z Katedry Inżynierii i Chemii Środowiska Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, a jego członkami są dr inż. Joanna Czarnota, dr inż. Agnieszka Pękala, mgr inż. Małgorzata Miąsik i mgr inż. Ewa Bujak z tej samej katedry oraz dr inż. Karolina Leś i dr inż. Marcin Chutkowski z Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej Wydziału Chemicznego. Naukowcy opracowali technologię produkcji granulatu nawozowego, która może zostać wdrożona w oczyszczalniach ścieków komunalnych, a gotowy produkt można wprowadzić na rynek. Prace badawcze nad opracowaniem technologii wytwarzania produktów o właściwościach nawozowych na bazie osadów ściekowych wspomaganych substancjami pylistymi wynikały z konieczności poszukiwania nowych metod przetwarzania osadów ściekowych.

W Katedrze Inżynierii i Chemii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej prowadzone są badania naukowe i przemysłowe dotyczące przydatności mineralnych substancji pylistych w technologii ścieków i utylizacji osadów ściekowych. Ich efektem są trzy prace doktorskie, dwa patenty oraz trzy wzory użytkowe. Autorzy technologii przetestowali kilkadziesiąt mineralnych substancji sproszkowanych zarówno naturalnych, jak i odpadowych w celu wytypowania takich, które posiadają mikro- i makroelementy niezbędne do wzrostu roślin.
Reklama
Do wytworzenia nawozu zastosowano pylisty diatomit, czyli zmieloną skałę krzemionkową wydobywaną w Jaworniku Ruskim przez firmę Górtech Sp. z o.o., który wykazuje pewne właściwości nawozowe, np. zawiera potas. Opracowana procedura wytwarzania granulatu nawozowego polega na kilkuetapowej obróbce osadu ściekowego z pylistym diatomitem. W zależności od rodzaju osadu ściekowego i jego właściwości fizykochemicznych, tj. składu wyjściowego i ilości aplikowanego materiału pylistego, możliwe jest wytworzenie nawozu organiczno-mineralnego lub środka poprawiającego właściwości gleby. Otrzymywany w ten sposób granulat jest bezpieczny dla użytkownika.
Dr inż. Adam Masłoń, prof. PRz podkreśla, że dzięki dwuetapowej obróbce termicznej granulat posiada w swoim składzie związki organiczne łatwo przyswajalne dla roślin i mikroorganizmów występujących w nawożonej glebie. Skład chemiczny jest więc konkurencyjny wobec innych produktów nawozowych otrzymywanych z osadów ściekowych w procesach kompostowania lub wapnowania. Badania nad optymalizacją dawki i warunków procesowych umożliwiły opracowanie parametrów technologicznych dla uzyskania jednorodnego granulatu nawozowego, którego aplikacja za pomocą standardowego sprzętu rolniczego, np. rozsiewacza nawozu lub posypywarki, będzie łatwa, efektywna i opłacalna.

Założenia technologiczne dla granulatu nawozowego były konsultowane z ośrodkami rolniczymi, a pozytywne opinie m.in. Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale czy Lasów Państwowych wskazują na możliwość jego stosowania w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie. Opracowana technologia produkcji granulatu nawozowego chroniona jest prawem autorskim w postaci zgłoszenia patentowego Nr P.435403 z 21 września 2020 r. "Sposób wytwarzania nawozu organiczno-mineralnego oraz nawóz organiczno-mineralny".

 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Happening ekologiczny w Parki Jedności Polonii z Macierzą

RZESZÓW. "Nowe życie odpadów" - pod takim hasłem już w najbliższą sobotę odbędzie się Happening Ekologiczny w Parku Jedności Polonii z Macierzą.

Rzeszów

Łoś na ulicach Rzeszowa. Nietypowa interwencja policjantów

RZESZÓW. Zwierzę zostało zauważone dziś rano, przed godz. 5:00 na terenie komendy wojewódzkiej policji w Rzeszowie, przy ul. Dąbrowskiego

Rzeszów

Szeregówki na osiedlu Biała nie grożą zawaleniem. Są wyniki kontroli PINB

RZESZÓW. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Rzeszowa, poinformował o stanie technicznym budynków.

Rzeszów

Policyjny dron nad rzeszowskim rondem ujawnił 20 wykroczeń

RZESZÓW. Po raz kolejny funkcjonariusze z rzeszowskiej drogówki patrolowali rondo w rejonie hipermarketu E. Leclerc. W niespełna trzy godziny, oko policyjnej kamery, zarejestrowało 20 wykroczenia.

Rzeszów

84-letni mężczyzna zginął w pożarze traw

WÓLKA NIEDŻWIEDZKA. Pięć zastępów straży pożarnych gasiło pożar nieużytków w Wólce Niedźwiedzkiej. W pożarze zdarzeniu 84-letni mężczyzna.

Rzeszów

Znana marka otworzyła salon przedłużania włosów w Rzeszowie

RZESZÓW. Hollywood Hair, marka będąca liderem na polskim rynku przedłużania włosów i posiadająca własnej produkcji suplementy, kosmetyki i akcesoria do włosów, ich stylizacji i skóry głowy, otwiera w stolicy Podkarpacia swój trzynasty...

Rzeszów

Zbiórka dla rodzin poszkodowanych w pożarze domków na osiedlu Biała

RZESZÓW. Caritas Diecezji Rzeszowskiej prowadzi zbiórkę na rzecz mieszkańców domków na osiedlu Biała, którzy w sobotnim pożarze stracili dorobek życia.

Rzeszów

Dachowanie renault clio w Kamieniu. Kierowca uciekał przed policją

RZESZÓW. 40-letni mężczyzna kierujący samochodem marki renault clio, w trakcie ucieczki przed policjantami, stracił panowanie nad pojazdem i dachował. 40-latek trafił do szpitala. Z popełnione wykroczenia, uzbierał łącznie 239 punktów karnych.

Reklama