Rzeszów - Środa, 01.01.2025
Reklama

Najlepsi młodzi lekkoatleci przyjadą do Rzeszowa

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W przyszły weekend w Uniwersyteckim Centrum Lekkoatletycznym odbędą się Halowe Mistrzostwa Polski juniorów do lat 18 i 20. Ze względu na sytuację epidemiczną, nie wiadomo czy zawody odbędą się przy udziale publiczności.

Szczegóły imprezy przedstawiono podczas środowej konferencji z udziałem organizatorów, przedstawicieli miasta, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Jak przekonuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa zawody takiej rangi to dla miasta prawdziwe sportowe święto.

- Z przyjemnością ogłaszamy, że w dniach 11-13 luty odbędą się tu mistrzostwa polski w lekkiej atletyce. Królowej dyscyplin sportowych, jak już wiemy po minionym sezonie, dostarczycielce największej ilości medali dla Polski chociażby na olimpiadzie i wielu mistrzowskich imprezach światowych. Jako miasto wkraczamy z nowym obiektem na tę mapę i podejmujemy wielkie wyzwanie, zapraszając jednocześnie mieszkańców Rzeszowa do wspólnego kibicowania i śledzenia wyników – mówi Konrad Fijołek.

Zbigniew Polakowski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki podkreśla, że hala w Rzeszowie to dopiero trzeci obiekt w Polsce, który pozwala na rozgrywanie zawodów takiej rangi. - Dziękuję miastu za możliwość organizacji mistrzostw polski juniorów w Rzeszowie. Hal lekkoatletycznych w Polsce jest bardzo mało, zdecydowanie za mało. Ta w Rzeszowie jest trzecią, na której takie mistrzostwa mogą się odbywać. Posiada odpowiednie parametru torów, dzięki temu obok Torunia i Spały Rzeszów będzie teraz jednym z najważniejszych miast na mapie lekkoatletycznej Polski. Mam nadzieję, że obiekt przyczyni się do tego, że jeszcze więcej takich talentów jak Wojtunik, Miąso czy Wdowik pojawi się w Rzeszowie – mówi Zbigniew Polakowski.

W zawodach w Rzeszowie weźmie udział krajowa śmietanka młodych lekkoatletów. To m.in. Kornelia Lesiewicz, członkini sztafety 4x400 m na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Będą zawodnicy, którzy już teraz biją rekordy Polski, jak Kacper Lewalski, Martyna Seń, czy Magdalena Niemczyk, która w sobotę w biegu na 200 metrów otarła się o rekord Polski juniorek. Do jego pobicia zabrakło tylko 0,06 sekundy, a jej wynik jest aktualnie najlepszym w tabelach juniorskich w Europie.

- Mamy wielu zawodników lokalnych, którzy powalczą o medale. Myślę chociażby o chodziarzach, którzy zazwyczaj z zawodów takiej rangi przywożą 3-5 medali. Jest Agata Puzio startująca na dystansie 400 metrów, która w lecie zdobyła srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych we Włocławku. Liczę także na świetny występ Alicji Wysockiej w skoku wzwyż. Myślę, że około 10 medali jako Podkarpacie będziemy w stanie wywalczyć – mówi Michał Titinger, prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. I podkreśla, że organizacyjnie zawody są dopięte na ostatni guzik.
- Dziękuję za pomoc miastu i uniwersytetowi i PZLA. Dzięki ich zaangażowaniu, także finansowemu jesteśmy wstanie zaprosić na zawody najlepszych zawodników i zapewnić rywalizację na najwyższym poziomie. Od wielu tygodni co tydzień organizujemy tu wspólnie z uniwersytetem zawody i mitingi, które są dla nas przetarciem przed mistrzostwami Polski – mówi Michał Titinger.
Reklama
 
- Cieszę się, że lekkoatletyka da przykład i zainspiruje naszą rzeszowską młodzież do tego, żebyśmy trochę odeszli od komputerów, wyszli na zewnątrz i zaczęli uprawiać sport. Nie tylko zawodowo, po prostu zaczniemy więcej biegać, wychodzić na świeże powietrze. Wierzę, że mimo ferii zainteresowanie zawodami ze strony młodzieży i jej wychowawców będzie duże – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

-  Władze i cała społeczność Uniwersytetu Rzeszowskiego cieszą się, że sport, a szczególnie lekkoatletyka jest widoczna dzięki współpracy w tej materii. My również wierzymy, że efekty tego będą widoczne w wynikach sportowych oraz we wzroście zainteresowania sportem wśród najmłodszych – dodaje dr Maciej Śliż z Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Ze względu na trudną sytuacje epidemiczną na ten moment nie wiadomo, czy i ilu widzów będzie mogło śledzić zmagania sportowców z widowni. Organizatorzy nie wykluczają, że hala zostanie zamknięta dla widzów. Niezależnie od decyzji, transmisję na żywo będzie można oglądać w internecie. Zaplanowano profesjonalną relację realizowana przy użyciu siedmiu kamer.

- Udostępnimy ją między innymi na profilach facebookowych miasta – zapowiada prezydent Konrad Fijołek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Lotnisko w Jasionce ponownie przyjmie czartery z chasydzkimi pielgrzymami

RZESZÓW. Zgodnie z żydowskim kalendarzem w tym roku okazja do celebrowania rocznicy śmierci cadyka nadarza się dwukrotnie: 26 lutego oraz 28 marca.

Rzeszów

9 marca wielkie sprzątanie nad Wisłokiem. Po akcji odbędzie się piknik

RZESZÓW. Akcje organizuje Fundacja Rzeszowska oraz Stacja Rzeszów DZIKI.

Rzeszów

Skoczkowie do wody ze Stali Rzeszów wywalczyli 22 medale

RZESZÓW. Zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn reprezentanci Stali Rzeszów zdominowali zawody w Poznaniu.

Rzeszów

Zatrzymano mężczyznę, grożącego śmiercią prezydentom miast, w tym Tadeuszowi Ferencowi

RZESZÓW. 5 Marca zatrzymany 28-latek został przesłuchany w prokuraturze i usłyszał zarzuty.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej otwarto nowy żłobek i przedszkole

RZESZÓW. W budynku J Politechniki Rzeszowskiej uroczyście otwarto nowy żłobek i przedszkole. 

Rzeszów

W filiach RDK odbędą się bezpłatne maratony fitness

RZESZÓW. Organizowany z okazji Dnia Kobiet Maraton Fitness jest czterogodzinnym ciągiem treningów.

Rzeszów

Od 5 marca jeden z przystanków na ul. Marszałkowskiej będzie przeniesiony

RZESZÓW. W związku z przebudową zatoki autobusowej, jeden z przystanków znajdujących się na ulicy Marszałkowskiej zostanie przeniesiony.

Reklama