Rzeszów - Wtorek, 19.11.2024
Reklama

Na Politechnice Rzeszowskiej zamontowano bramki do zdalnego pomiaru temperatury

Dodano:

fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Na Politechnice Rzeszowskiej w ramach współpracy z przemysłem w zakresie prowadzenia badań obejmujących rozwiązania przeznaczone do walki z epidemią Covid-19 w budynku rektoratu i biblioteki umieszczono bramki do zdalnego pomiaru temperatury, co zwiększa bezpieczeństwo pracowników i studentów uczelni.

Politechnika Rzeszowska od początku epidemii wirusa SARS-CoV-2 prowadzi wiele działań zmierzających do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracowników i studentów. Pracownicy naukowi Politechniki Rzeszowskiej realizują projekty badawcze zarówno na uczelni, jak i przy współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W ramach współpracy środowiska akademickiego z przemysłem w dobie koronawirusa naukowcy zaangażowali się w opracowanie systemów umożliwiających zdalną realizację oraz kontrolę i nadzór nad procesami technologicznymi. Tego typu rozwiązaniami są systemy zdalnego prototypowania oraz produkcji, sterowania urządzeniami wspomagającymi oddychanie czy też zdalny monitoring poziomu temperatury osób wchodzących do budynków. Zagadnieniami tymi zajmują się m.in. zespoły kierowane przez prof. dr. hab. inż. Jarosława Sępa, prof. dr. hab. inż. Grzegorza Budzika i dr. inż. Andrzeja Paszkiewicz, prof. PRz.

Bramki do zdalnego pomiaru temperatury to jeden z elementów ochrony stosowanej na Politechnice Rzeszowskiej, używany z uwagi na wysoki poziom zagrożenia wynikający z bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. System zaprezentowany przez firmę InfoSoftware Polska nie tylko umożliwia kontrolę temperatury ciała, lecz także pozwoli na prowadzenie dalszych badań w zakresie efektywnej i bezpiecznej komunikacji, zdalnego monitoringu i sterowania zasobami w heterogenicznym rozproszonym środowisku.

"Ten trudny dla wszystkich czas związany z epidemią pozwala uwidocznić, jak ważna jest współpraca środowiska akademickiego ze wszystkimi instytucjami otoczenia społeczno-gospodarczego. Jedynie dzięki zaangażowaniu wielu instytucji, w tym w dużym stopniu instytucji naukowo-badawczych, istnieje realna możliwość poradzenia sobie z tą kryzysową sytuacją. Działania podejmowane przez pracowników Politechniki Rzeszowskiej zawsze wynikają z odpowiedzialności za bezpieczeństwo i rozwój społeczny" - tłumaczy prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem PRz.
Reklama
Piotr Sowa, prezes InfoSoftware Polska dodaje, że "system iS Gate przeznaczony jest do użycia w każdym typie placówki: w budynkach administracji publicznej, szkołach, biurach czy budynkach o przeznaczeniu handlowym. iS Gate ma za zadanie chronić daną instytucję, jej pracowników oraz wszystkie osoby ją odwiedzające, a także ich rodziny. Obecnie system ten zainstalowany został już w wielu instytucjach i firmach, takich jak np. Polska Grupa Górnicza S.A., Urząd Miasta w Krośnie czy też Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie".

Według dr. inż. Andrzeja Paszkiewicza z Zakładu Systemów Złożonych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej "pandemia spowodowała szybki rozwój technologiczny w zakresie zdalnej realizacji wielu procesów, takich jak np. edukacja, procesy administracyjne, ale również procesy projektowo-wytwórcze oraz zdalne sterowanie i ich monitoring. Biorąc pod uwagę spowolnienie gospodarcze wynikające z powszechnie obowiązujących ograniczeń i wzrostu poziomu zachorowań, dla przyszłości nas wszystkich bardzo ważne jest wprowadzenie na rynek jak najszerszej grupy rozwiązań wspomagających te procesy, a opartych na systemach teleinformatycznych. Dlatego też liczne zespoły naukowe, w tym nasze realizują zaawansowane badania w tym zakresie".

 
Źródło: informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rusza budowa Podkarpackiego Centrum Nauki

RZESZÓW. Dziś symbolicznie wbito łopatę pod budowę Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Inwestycja o wartości ponad 90 mln zł ma być gotowa w połowie 2022 roku.

Rzeszów

29. Rajd Rzeszowski. Utrudnienia w ruchu, zamknięte ulice, objazdy autobusów

RZESZÓW. W czwartek rusza MARMA 29. Rajd Rzeszowski. Zawody odbędą się na ulicach Rzeszowa i powiatów: rzeszowskiego, strzyżowskiego i ropczycko-sędziszowskiego. 

Rzeszów

Kto wybuduje żłobek i przedszkole na os. Budziwój?

RZESZÓW. Władze miasta ogłosiły drugi przetarg na budowę żłobka i przedszkola na os. Budziwój. Poprzedni przetarg okazał się nieuważny ze względu na błędy formalne i za wysokie oferty wykonawców.

Rzeszów

Kolejne inwestycje na "Dworzysku". Powstaną nowe miejsca pracy

RZESZÓW. Firma „Efekt Plus”, lider na rynku europejskim w produkcji folii stretch, zamierza uruchomić nową linię technologiczną, a co za tym idzie - nowe miejsca pracy.

Rzeszów

We wtorek otwarcie pasieki na dachu Galerii Rzeszów

RZESZÓW. To pierwsza pasieka w rzeszowskim śródmieściu, a zarazem pierwsza pasieka na dachu w naszym mieście.

Rzeszów

98 załóg zgłoszonych do Marma 29. Rajdu Rzeszowskiego

98 załóg - 82 z Polski, 13 ze Słowacji oraz po jednej z Finlandii, Czech i Węgier - znalazło się na opublikowanych w środę listach zgłoszeń do MARMA 29. Rajdu Rzeszowskiego, inauguracyjnej...

Rzeszów

Rozpoczyna się remont ul. Lisa Kuli

RZESZÓW. Wszystko wskazuje na to, że lada moment rozpocznie się remont, który wiąże się z wyłączeniem z użytku dwóch pasów ruchu.

Rzeszów

Derby Rzeszowa o I ligę!

RZESZÓW. Po wtorkowych finałach baraży o I ligę piłkarską wiemy, że Rzeszów będzie miał swojego reprezentanta na zapleczu Ekstraklasy. Otwartym pozostaje pytanie: czy będzie to Stal Rzeszów czy Resovia?

Reklama