Rzeszów - Wtorek, 19.11.2024
Reklama

Na Politechnice Rzeszowskiej zamontowano bramki do zdalnego pomiaru temperatury

Dodano:

fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Na Politechnice Rzeszowskiej w ramach współpracy z przemysłem w zakresie prowadzenia badań obejmujących rozwiązania przeznaczone do walki z epidemią Covid-19 w budynku rektoratu i biblioteki umieszczono bramki do zdalnego pomiaru temperatury, co zwiększa bezpieczeństwo pracowników i studentów uczelni.

Politechnika Rzeszowska od początku epidemii wirusa SARS-CoV-2 prowadzi wiele działań zmierzających do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracowników i studentów. Pracownicy naukowi Politechniki Rzeszowskiej realizują projekty badawcze zarówno na uczelni, jak i przy współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W ramach współpracy środowiska akademickiego z przemysłem w dobie koronawirusa naukowcy zaangażowali się w opracowanie systemów umożliwiających zdalną realizację oraz kontrolę i nadzór nad procesami technologicznymi. Tego typu rozwiązaniami są systemy zdalnego prototypowania oraz produkcji, sterowania urządzeniami wspomagającymi oddychanie czy też zdalny monitoring poziomu temperatury osób wchodzących do budynków. Zagadnieniami tymi zajmują się m.in. zespoły kierowane przez prof. dr. hab. inż. Jarosława Sępa, prof. dr. hab. inż. Grzegorza Budzika i dr. inż. Andrzeja Paszkiewicz, prof. PRz.

Bramki do zdalnego pomiaru temperatury to jeden z elementów ochrony stosowanej na Politechnice Rzeszowskiej, używany z uwagi na wysoki poziom zagrożenia wynikający z bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. System zaprezentowany przez firmę InfoSoftware Polska nie tylko umożliwia kontrolę temperatury ciała, lecz także pozwoli na prowadzenie dalszych badań w zakresie efektywnej i bezpiecznej komunikacji, zdalnego monitoringu i sterowania zasobami w heterogenicznym rozproszonym środowisku.

"Ten trudny dla wszystkich czas związany z epidemią pozwala uwidocznić, jak ważna jest współpraca środowiska akademickiego ze wszystkimi instytucjami otoczenia społeczno-gospodarczego. Jedynie dzięki zaangażowaniu wielu instytucji, w tym w dużym stopniu instytucji naukowo-badawczych, istnieje realna możliwość poradzenia sobie z tą kryzysową sytuacją. Działania podejmowane przez pracowników Politechniki Rzeszowskiej zawsze wynikają z odpowiedzialności za bezpieczeństwo i rozwój społeczny" - tłumaczy prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem PRz.
Reklama
Piotr Sowa, prezes InfoSoftware Polska dodaje, że "system iS Gate przeznaczony jest do użycia w każdym typie placówki: w budynkach administracji publicznej, szkołach, biurach czy budynkach o przeznaczeniu handlowym. iS Gate ma za zadanie chronić daną instytucję, jej pracowników oraz wszystkie osoby ją odwiedzające, a także ich rodziny. Obecnie system ten zainstalowany został już w wielu instytucjach i firmach, takich jak np. Polska Grupa Górnicza S.A., Urząd Miasta w Krośnie czy też Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie".

Według dr. inż. Andrzeja Paszkiewicza z Zakładu Systemów Złożonych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej "pandemia spowodowała szybki rozwój technologiczny w zakresie zdalnej realizacji wielu procesów, takich jak np. edukacja, procesy administracyjne, ale również procesy projektowo-wytwórcze oraz zdalne sterowanie i ich monitoring. Biorąc pod uwagę spowolnienie gospodarcze wynikające z powszechnie obowiązujących ograniczeń i wzrostu poziomu zachorowań, dla przyszłości nas wszystkich bardzo ważne jest wprowadzenie na rynek jak najszerszej grupy rozwiązań wspomagających te procesy, a opartych na systemach teleinformatycznych. Dlatego też liczne zespoły naukowe, w tym nasze realizują zaawansowane badania w tym zakresie".

 
Źródło: informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Buspas na al. Sikorskiego będzie zlikwidowany

RZESZÓW. Już wkrótce zlikwidowany zostanie buspas na al. Sikorskiego, prowadzący od al. Powstańców Warszawy w kierunku Tyczyna.

Rzeszów

MZBM Rzeszów włącza się w akcję "Wspólnie przeciwko oszustom"

RZESZÓW. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych przyłączył się do akcji zorganizowanej przez Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa i Komendę Miejską Policji w Rzeszowie.

Rzeszów

Ekologiczne wiaty rowerowe stanęły przy jednej z rzeszowskich szkół

RZESZÓW. Obok szkoły podstawowej nr 18 przy ul. Błogosławionej Karoliny w Rzeszowie, powstały dwie nowoczesne, ekologiczne wiaty rowerowe. Wyposażono je w 48 miejsc na rowery oraz dodatkową powierzchnię na hulajnogi.

Rzeszów

Pod Rzeszowem powstaje duży ośrodek sportowy

RZESZÓW. W Świlczy powstaje Centrum Sportowe „Wzorcownia Ruchu”. Obiekt buduje firma Moris Polska. Ośrodek stanie na działce o powierzchni 1,73 ha. 

Rzeszów

Ważny etap budowy zbiornika na wodę pitną na os. Pobitno

RZESZÓW. Na os. Pobitno trwa budowa ogromnego zbiornika na wodę pitną. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sprawdza obecnie szczelność komór zbiornika. Próba szczelności pierwszej z nich zakończyła się pozytywnie.

Rzeszów

Droga rowerowa połączy Rzeszów z Łańcutem

RZESZÓW. Rzeszów we współpracy z sąsiednimi gminami planuje wybudować drogę rowerową, która połączy miasto z Łańcutem. Inwestycję zrealizują wspólnie oba miasta, a także gminy Krasne i Łańcut.

Rzeszów

Ul. Jazowa będzie oświetlona

RZESZÓW. Około 30 latarni oświetli kilometrowy odcinek ulicy Jazowej na osiedlu Drabinianka.

Rzeszów

"Rzeszowskie Piwnice" - mapping 3D na budynku ratusza

RZESZÓW. W środę (29.12) na rzeszowskim Rynku odbędzie się Video Mapping 3D będący przedsmakiem zwiedzania Rzeszowskich Piwnic, które od 3 stycznia zostaną udostępnione mieszkańcom i turystom.

Reklama