Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Na Politechnice Rzeszowskiej rozmawiano o terenach wypoczynkowych w Rzeszowie

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Jak powinny wyglądać nowoczesne tereny wypoczynkowe w Rzeszowie, jakie pomysły w innych miastach można zaadaptować w stolicy Podkarpacia, jakie są oczekiwania mieszkańców w tych obszarach – na te tematy dyskutowano podczas konferencji „Miasta Idei. Czas na odpoczynek i rekreację”, która odbyła się na Politechnice Rzeszowskiej.

W debacie wzięli udział eksperci, architekci, przedsiębiorcy i samorządowcy z Olsztyna, Krakowa, Starego Sącza oraz studenci, aktywiści i mieszkańcy Rzeszowa. Spotkanie otworzyli: Małgorzata Bujara, redaktor naczelna Gazety Wyborczej Rzeszów, prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

„Projekt „Miasta Idei” to znakomita okazja do podsumowania tego, co zostało zrobione, jak i do dzielenia się wiedzą. Inwestycje w odpoczynek i rekreację to przejaw nowoczesnego miasta” – mówił Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa. Marek Chrobak, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w Rzeszowie zaprezentował rozwiązania z Polski i świata w miejskiej architekturze służącej rekreacji.

Podczas konferencji odbyły się dwa panele. Pierwszy zatytułowany „Waterfront czyli jak oswoić rzekę”, poprzedzony był prezentacją Kingi Schossler, absolwentki architektury Politechniki Rzeszowskiej, która opowiedziała o koncepcji zagospodarowania terenów nad zalewem rzeszowskim. Jej praca magisterska pod kierunkiem dr Anny Sikory z Zakładu Urbanistyki i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, została uznana za najlepszą pracę magisterską na Podkarpaciu w 2018 r. w konkursie marszałka województwa.

Dr Anna Sikora tłumaczyła, że od studentów możemy się uczyć „świeżego spojrzenia i braku kompleksów”: „Studenci jeżdżą po całym świecie i obserwują. Główne kierunki ich wyjazdów to Hiszpania, Portugalia i Chiny. Tam właśnie są wielkie inwestycje dotyczące waterfrontów. Młodzi potrafią wyczuć niuanse, które nam mogą gdzieś uciec. Znają najnowsze trendy. Wiedzą również, że miasta powinny być dedykowane pieszym. Studenci  mają młodzieńczą naiwność, a my doświadczenie. To może dać świetne połączenie” – mówiła dr Sikora.
Reklama
Uczestnikami pierwszego panelu byli także: Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa; Halina Zaborowska-Boruch, wiceprezydent Olsztyna; Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, Renata Święcińska, architekt IARP, przewodnicząca Rady PKOIA RP, Sławomir Nosal, aktywista miejski, ruch Rzeszów Dziki oraz Konrad Fijołek, Rzeszów Smart City, pomysłodawca projektu SmartBulwary w RBO.

Drugą sesję „Ogród miejski, park kieszonkowy i przestrzeń wysokiej jakości” otworzyła prezentacja studentek architektury PRz, Marty Pustelny i Klaudii Bis, pt. „Farma dziecięca – nauka poprzez zabawę”. Studentki zaprojektowały ogródek jordanowski przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie. Po prezentacji zostały zaproszone przez Aleksandrę Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie do współpracy przy realizacji parku przy ul. Błogosławionej Karoliny, w którym miasto chciałoby wykorzystać elementy ich projektu.

Wśród uczestników panelu byli również Łukasz Pawlik, wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, dr Agata Gajdek z Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego,  Jerzy Dobrzański, Betonovo; dr inż. Sławomir Stec, Rzeszów SmartCity, Politechnika Rzeszowska oraz Daniel Kunysz ze Stowarzyszenia RoweryRzeszow.pl.

Projekt "Miasta Idei" to próba wypracowania najlepszych pomysłów i dobrych praktyk dla podkarpackich miast. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest „Gazeta Wyborcza”. Konferencje organizowane w tym cyklu mają być miejscem dialogu oraz wymiany opinii między władzami miast, ekspertami i mieszkańcami.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

MPWiK realizuje dużą inwestycję w północno-zachodniej części Rzeszowa

RZESZÓW. Chodzi o nową sieć kanalizacji sanitarnej.

Rzeszów

W weekend kiermasz "Solidarni z Ukrainą" w Millenium Hall

RZESZÓW. Już w najbliższy weekend przed kawiarnią Love Bar na parterze Millenium Hall w związku z świętami na Ukrainie odbędzie się kiermasz świąteczny, z którego dochód przeznaczony zostanie na fundację Come Back Alive.

Rzeszów

Dzień Otwarty Game Over Cycles. W programie m.in. jazdy testowe, wystawa starych aut i premiera GOC Wear

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, 23 kwietnia, w salonach firmy Game Over Cycles (GOC)  przy ul. Ludwika Chmury w Rzeszowie odbędzie się Dzień Otwarty.

Rzeszów

W sobotę sprint rowerowy w Rzeszowie. Zamkną fragment ul. Hetmańskiej

RZESZÓW. Ulica Hetmańska na odcinku od ul. Chodkiewicza do ul. Lenartowicza będzie całkowicie wyłączona z ruchu.

Rzeszów

Ulica Findysza będzie oświetlona

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku około 360-metrowy fragment ulicy Findysza na osiedlu Słocina zostanie oświetlony. Miasto poszukuje wykonawcy.

Rzeszów

Kolizja na skrzyżowaniu ulic Batalionów Chłopskich i Dąbrowskiego. Sprawca miał ponad 3 promile

RZESZÓW. Mężczyzna został zatrzymany przez pełniących służbę żołnierzy.

Rzeszów

Wybrano zarząd Społecznej Rady Kultury. Na czele Ilona Dusza - Kowalska

RZESZÓW. Społeczna Rada Kultury działająca przy prezydencie miasta Rzeszowa rozpoczyna działalność. Wybrano 9 osobowy zarząd, na którego czele stanęła Ilona Dusza - Kowalska.

Rzeszów

Ruszyła rekrutacja na studia w WSIiZ

RZESZÓW. W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, rozpoczęła się rekrutacja na studia I i II stopnia w roku akademickim 2022/23. Zgłoszenia potrwają do końca lipca.

Reklama