Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Na Politechnice Rzeszowskiej pracują nad bezzałogowymi samolotami

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska/B. Motyka
fot. Politechnika Rzeszowska/B. Motyka
RZESZÓW. W dniach 8 - 20 lipca 2019 na terenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce finalizowany jest pierwszy etap integracji systemów automatycznego startu i lądowania – ATOL oraz systemu automatycznego kołowania – AUTOTAXI samolotów bezzałogowych typu MALE.

Prace prowadzone są na zlecenie Europejskiej Agencji Obrony w ramach projektu ERA (Enhanced RPAS Automation), którego celem jest wsparcie regulacji ruchu samolotów bezzałogowych w niesegregowanej europejskiej przestrzeni lotniczej.

Demonstratory wspomnianych systemów są instalowane na pokładach samolotów MP-02 Czajka, którymi dysponuje Politechnika Rzeszowska (operatorem jest Katedra Awioniki i Sterowania) i Instytut Lotnictwa. W części prac związanych z integracją systemów udział biorą przedstawiciele europejskich potentatów lotniczych m.in.: Safran, Leonardo Aircraft, Thales i Airbus.

W ramach projektu ERA, którego budżet wynosi 31 mln euro netto, wśród polskich partnerów naukowych i przemysłowych znalazły się: Politechnika Rzeszowska, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider polskiego konsorcjum), Instytut Lotnictwa Hertz Systems Ltd., EUROTECH , PIAP, Eskadra Grzegorz Trzeciak, WB Electronics S.A. oraz Asseco Poland S.A.
Reklama
„Realizowany projekt jest dla pracowników Politechniki Rzeszowskiej znakomitą okazją do współpracy z najlepszymi europejskimi firmami lotniczymi przy budowie systemów lotniczych, które mogą mieć rzeczywisty wpływ na europejskie lotnictwo” – wyjaśnia dr hab. inż. Tomasz Rogalski, prof. PRz, kierownik Katedry Awioniki i Sterowania.

W projekcie Politechnice Rzeszowskiej została przypisana rola lidera odpowiedzialnego za integrację dostarczonych przez partnerów systemów na pokładach samolotów-demonstratorów. Politechnika będzie też odpowiedzialna za demonstrację rezultatów projektu dla wysokich rangą przedstawicieli europejskich instytucji obronnych. Ostateczne demonstracje odbędą się w 2020 roku w Ośrodku Kształcenia Lotniczego PRz na lotnisku w Jasionce.
 

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

We wtorek dwa dyżury eksperckie rzeszowskiego oddziału ZUS

RZESZÓW. Pracownicy rzeszowskiego oddziału ZUS będą odpowiadać na pytania mieszkańców.

Rzeszów

Zmiany na jednej z linii MPK. Będą dodatkowe kursy

RZESZÓW. Zmiany dotyczą linii nr 16 i będą obowiązywały od 1 kwietnia. Jeden kurs zostanie przyspieszony i wprowadzone będą dwa nowe.

Rzeszów

Kilka przypadków naruszeń ograniczeń przez mieszkańców Rzeszowa i okolic

RZESZÓW. Policyjne patrole na ulicach, komunikaty z radiowozów, a w powietrzu policyjny dron. Tak było w weekend w Rzeszowie.

Rzeszów

Koronawirus. 4 nowe przypadki zakażenia na Podkarpaciu. Aktualna sytuacja [30.03.2020 r.]

PODKARPACIE. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono kolejne 4 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-COV-2. Łącznie na Podkarpaciu to już 80 osób.

Rzeszów

W Parku Papieskim stanie rzeźba

RZESZÓW. Ruszył przetarg na montaż pomnika Jana Pawła II w Parku Papieskim. Rzeźba ma być gotowa w dwa miesiące.

Rzeszów

Uważajmy na oszustów. Stosują m.in. metodę "na tarczę antykryzysową"

RZESZÓW, POLSKA. Ministerstwo finansów informuje o nowych sposobach oszustwa. Dotyczą one metody „na tarczę antykryzysową” oraz smsów dot. zadłużenia na mikrorachunku podatkowym.

Rzeszów

Radni "za" poszerzeniem Rzeszowa

RZESZÓW.  Na pierwszej „wirtualnej” sesji Rady Miasta, rajcy Rzeszowa opowiedzieli się za przyłączaniem podrzeszowskich sołectw. 

Rzeszów

Policjanci kontrolują miejsca wypoczynku mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. W związku z obowiązującymi od 25 marca ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się, rzeszowscy policjanci kontrolują przestrzeń publiczną miasta oraz nadają komunikaty z radiowozów o obowiązujących obostrzeniach. 

Reklama