Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Na Politechnice Rzeszowskiej pracują nad bezzałogowymi samolotami

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska/B. Motyka
fot. Politechnika Rzeszowska/B. Motyka
RZESZÓW. W dniach 8 - 20 lipca 2019 na terenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce finalizowany jest pierwszy etap integracji systemów automatycznego startu i lądowania – ATOL oraz systemu automatycznego kołowania – AUTOTAXI samolotów bezzałogowych typu MALE.

Prace prowadzone są na zlecenie Europejskiej Agencji Obrony w ramach projektu ERA (Enhanced RPAS Automation), którego celem jest wsparcie regulacji ruchu samolotów bezzałogowych w niesegregowanej europejskiej przestrzeni lotniczej.

Demonstratory wspomnianych systemów są instalowane na pokładach samolotów MP-02 Czajka, którymi dysponuje Politechnika Rzeszowska (operatorem jest Katedra Awioniki i Sterowania) i Instytut Lotnictwa. W części prac związanych z integracją systemów udział biorą przedstawiciele europejskich potentatów lotniczych m.in.: Safran, Leonardo Aircraft, Thales i Airbus.

W ramach projektu ERA, którego budżet wynosi 31 mln euro netto, wśród polskich partnerów naukowych i przemysłowych znalazły się: Politechnika Rzeszowska, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider polskiego konsorcjum), Instytut Lotnictwa Hertz Systems Ltd., EUROTECH , PIAP, Eskadra Grzegorz Trzeciak, WB Electronics S.A. oraz Asseco Poland S.A.
Reklama
„Realizowany projekt jest dla pracowników Politechniki Rzeszowskiej znakomitą okazją do współpracy z najlepszymi europejskimi firmami lotniczymi przy budowie systemów lotniczych, które mogą mieć rzeczywisty wpływ na europejskie lotnictwo” – wyjaśnia dr hab. inż. Tomasz Rogalski, prof. PRz, kierownik Katedry Awioniki i Sterowania.

W projekcie Politechnice Rzeszowskiej została przypisana rola lidera odpowiedzialnego za integrację dostarczonych przez partnerów systemów na pokładach samolotów-demonstratorów. Politechnika będzie też odpowiedzialna za demonstrację rezultatów projektu dla wysokich rangą przedstawicieli europejskich instytucji obronnych. Ostateczne demonstracje odbędą się w 2020 roku w Ośrodku Kształcenia Lotniczego PRz na lotnisku w Jasionce.
 

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowscy urzędnicy będą wykonywać swoją pracę zdalnie

RZESZÓW. Zmiany w ratuszu w związku z nowymi ograniczonymi jakie wprowadził rząd od  1 kwietnia 2020 r.

Rzeszów

Jak pojadą autobusy w Wielkanoc? Znamy rozkład jazdy

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego podał okołoświąteczny rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Skywayrun organizuje "wirtualny bieg" w Rzeszowie

RZESZÓW. Uczestnicy wirtualnego biegu będą mieli do pokonania dystans 5 km.

Rzeszów

Tarcza Antykryzysowa. Urząd Miasta Rzeszowa uruchamia nr telefonów dla przedsiębiorców

RZESZÓW. Zainteresowani mogą dowiedzieć się o szczegółach możliwości korzystania z ulg określonych w ustawie.

Rzeszów

Trwa zrzutka dla kardiologów ze szpitala "na górce"

RZESZÓW. W serwisie zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na zakup środków ochronnych dla kardiologów ze szpitala przy ul. Lwowskiej.

Rzeszów

ZTM otwiera na 3 dni Punkt Obsługi Podróżnego ul. Lisa Kuli

RZESZÓW. Na prośbę pasażerów, w dniach 1 - 3 kwietnia br. otwarty zostanie Punkt Obsługi Podróżnego mieszczący się przy ul. Lisa Kuli 2

Rzeszów

Kolejne dyżury eksperckie rzeszowskiego oddziału ZUS

RZESZÓW. Pracownicy rzeszowskiego oddziału ZUS po raz kolejny w tym tygodniu będą odpowiadać na pytania mieszkańców.

Rzeszów

Koronawirus. Rząd wprowadza jeszcze bardziej restrykcyjne ograniczenia

Ograniczona liczba osób w sklepie, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, zamknięte parki, bulwary i plaże – to część nowych, rządowych ograniczeń, które mają pomóc w walce z koronawirusem. Za złamanie zakazów grozi kara...

Reklama