Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Na Nowym Mieście powstaną dwa budynki wielorodzinne? Deweloper wnioskuje o wydanie „wuzetki”

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Inwestor ponownie wystąpił z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy na Nowym Mieście. Wg. wstępnych założeń mają tam powstać dwa budynki mieszkalne wielorodzinne. W Ratuszu słyszymy, że do żadnej zabudowy nie dojdzie.
 
Do Ratusza wpłynęło pismo w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji pn. „budowa dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi, miejscami postojowymi, układem komunikacji wewnętrznej oraz niezbędnymi urządzeniami budowlanymi”. Budynki miałby powstać na terenie pomiędzy kościołem Rzymskokatolickim Pw. Opatrzności Bożej i ul. Popiełuszki.
 
W piśmie mowa o ośmiu działkach o numerze 1097/3, 1097/4, 1097/5, 1072/273, 1072/274, 1072/238, 1674/31 oraz 1674/49, których dokładne położenie można bez problemu sprawdzić za pośrednictwem geoportalu miasta Rzeszowa.
 
Do dwóch razy sztuka?
 
Zaznaczmy, że prezydent Rzeszowa już raz (1 sierpnia 2017 roku) ustalił warunki zabudowy na przedmiotowe zamierzenie inwestycyjne. Wtedy przed zabudową terenu, mieszkańców Nowego Miasta, uchroniło odwołanie od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego wniesione przez Spółdzielnie Mieszkaniową „Nowe Miasto” do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.
 
SKO, decyzją z dnia 14 października 2017 roku, uchyliło zaskarżoną decyzje prezydenta. Kolejno Spółdzielnia zaskarżyła decyzję SKO i 7 maja 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wcześniejsze postanowienia, włącznie z decyzją prezydenta Rzeszowa, przekazując jednocześnie sprawę do ponownego rozpatrzenia.
 
24 kwietnia inwestor wystosował wniosek o zawieszenie postępowania administracyjnego, które postanowieniem z dnia 2 maja 2019 roku prezydent zaakceptował. Sprawa jednak na tym się nie kończy i firma pismem z dnia 12 czerwca 2019 roku zwróciła się do Ratusza o podjęcie zawieszonego postępowania, w związku z czym temat zabudowy Nowego Miasta wraca do punktu wyjścia.


 
Zabudowa wciąż możliwa?
 
O całej sprawie dowiedzieliśmy się na grupie facebookowej: Rada Miasta Rzeszowa (tam również znajduje się treść pisma, a ww. informacje pochodzą właśnie z niego), gdzie jeden z mieszkańców osiedla poinformował, że Rada Osiedla otrzymała pismo, datowane na dzień 26 czerwca br., w którym inwestor ma nadzieje na ponowne podjęcie postępowania administracyjnego.
 
Reklama
„Jedna osoba z Rady Osiedla dostała do wglądu takie pismo. Temat tych bloków przewija się już kawał czasu. Firma Besta, która wykupiła teren za wszelką cenę chce tam postawić bloki. Mnie tylko ciekawi jedna rzecz, było spotkanie z prezydentem przed wyborami, walczyliśmy z drogą i prezydent powiedział, że do czasu kiedy on będzie prezydentem, to nie dopuści do tego, żeby wybudować tą drogę. Warunkiem postawienia tych bloków było wybudowanie tej słynnej drogi. Zastanawia mnie teraz jedna rzecz: jak oni chcą wydawać warunki zabudowy skoro wg. [prezydenta – przyp. red.] drogi ma nie być? – wyjaśnia Kamil, jeden z mieszkańców osiedla.
 
Wniosek o wydanie wuzetki na inwestycje został skierowany przez firmę Besta Przedsiębiorstwo Budowlane, która jest właścicielem ww. działek. O szczegóły zabudowy pytaliśmy pełnomocnika firmy, jednak bezskutecznie, gdyż ten odesłał nas do Ratusza. Z rozmowy dowiedzieliśmy jedynie, że „materiały są złożone w Urzędzie Miasta”, natomiast budynki będą „nie większe niż te, które tam są”.
 
Co na to prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc?
 
Tadeusz Ferenc po rozmowie telefonicznej z Ewą Kopycińską (z-cą Dyrektora Wydziału Architektury), zaznaczył, że utrzymuje narrację prowadzoną przed wyborami  i póki on zasiada na stanowisku prezydenta miasta, do każdej zabudowy nie dojdzie.
 
„[Besta – przyp. red.] złożyła pismo o podjęcie postępowania i nie będziemy na razie wydawać warunków zabudowy” – informuje Ewa Kopycińska.
 
„Póki jestem prezydentem decyzja nie będzie wydana, tak jak obiecałem mieszkańcom” – wyjaśnia Tadeusz Ferenc.



Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowska fontanna wymaga pilnego remontu. Zamkną ją na kilka dni

RZESZÓW. Przez trzy dni rzeszowska fontanna multimedialna będzie nieczynna. Powodem jest konieczność przeprowadzenia pilnego remontu atrakcji.

Rzeszów

Ustalono tożsamość mężczyzny, który utonął w Żwirowni

RZESZÓW. Policjanci ustalili tożsamość mężczyzny, którego ciało wyłowiono ze zbiornika wodnego przy ul. Kwiatkowskiego. To 35-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów

Zabytkowy Jelcz wraca na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Po krótkiej przerwie, która miała miejsce w ubiegły weekend, wracają wakacyjne przejażdżki zabytkowym Jelczem z przewodnikiem po Rzeszowie.

Rzeszów

Miejskie kąpielisko przy ul. Kwiatkowskiego ponownie otwarte

RZESZÓW. Woda jest już przydatna do kąpieli.

Rzeszów

Zwłoki mężczyzny na Żwirowni. Policja prosi o pomoc w identyfikacji

RZESZÓW. Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie zwrócili się z prośbą o pomoc w identyfikacji zwłok mężczyzny, które zostały wyłowione ze zbiornika wodnego przy ul. Kwiatkowskiego.

Rzeszów

Wypadek na al. Wyzwolenia. Samochód potrącił dwoje dzieci

RZESZÓW. Na przejściu dla pieszych na al. Wyzwolenia, kierująca bmw potraciła dwoje dzieci w wieku 11 i 7 lat. W wyniku doznanych obrażeń dziewczynka i chłopiec trafili do szpitala.

Rzeszów

Kolejny etap prac na budowie połączenia ulic Krzyżanowskiego i Wieniawskiego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa budowa jednej z najważniejszych inwestycji drogowych realizowanych obecnie w Rzeszowie. Chodzi o drogę, która połączy ulice Krzyżanowskiego i Wieniawskiego. Dzięki niej, mieszkańcy Słociny i Zalesia zyskają lepsze skomunikowanie z centrum...

Rzeszów

Park na osiedlu Słocina zostanie odnowiony

RZESZÓW. Blisko 2,5 mln zł będzie kosztować rewitalizacja zabytkowego parku otaczającego dwór Chłapowskich na osiedlu Słocina. Powstaną m.in. nowe aleje i nowy plac zabaw, zamontowane zostanie oświetlenie. Inwestycja ma być gotowa wiosną...

Reklama