Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

Na lotnisku w Jasionce stanie urządzenie do wykrywania koronawirusa

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka jako pierwsze lotnisko regionalne przetestuje innowacyjną technologię wykrywania zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

12 maja 2021 r. podpisano list intencyjny pomiędzy firmą ML System, a lotniskiem w Jasionce dotyczący zainstalowania nowoczesnego urządzenia wykrywającego koronawirusa w wydychanym powietrzu. Urządzenie o nazwie Covid Detector  zostanie udostępnione pasażerom, niezwłocznie po uzyskaniu niezbędnych dokumentów dopuszczających do użytkowania.

Zaprojektowany i wyprodukowany przez ML System S.A. Covid Detector wykorzystuje spektroskopię rozproszeniową, umożliwiającą określenie charakterystycznego tylko dla wirusa SARS-CoV-2 widma oraz dokonanie w czasie rzeczywistym oceny próbki pobranej z powietrza wydychanego przez badaną osobę. Wynik testu jest prezentowany na ekranie urządzenia w ciągu kilku sekund.

- To doskonała wiadomość dla pasażerów, którzy bezpośrednio po przylocie do Rzeszowa będą mogli szybko i bezinwazyjnie poddać się testowi na obecność koronawirusa. Mamy szansę jako pierwszy port regionalny w Polsce zapewnić podróżnym tego rodzaju innowacyjną usługę. Zależy nam, aby stale podnosić jakość doświadczenia pasażera na naszym lotnisku. Wierzę, że Covid Detector pomoże zredukować stres związany z podróżą i przyczyni się do zwiększenia ruchu pasażerskiego - powiedział Adam Hamryszczak, prezes portu lotniczego Rzeszów-Jasionka.
Reklama
- Szybka diagnostyka w miejscach publicznych będzie miała kluczowe znaczenie w walce z koronawirusem i jego mutacjami, a w przyszłości z innymi patogenami - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System S.A..- Cyfrowa postać materiału genetycznego pobranego od tysięcy ludzi da niespotykane wcześniej możliwości badawczo-analityczne do wykrywania wielu chorób, nie tylko koronawirusa. Będzie to możliwe dzięki tworzeniu sieci zależności z wykorzystaniem m.in. zjawisk fizyki kwantowej i uczenia maszynowego - dodaje Dawid Cycoń.

Covid Detrector zlokalizowany będzie w tzw. strefie otwartej terminala pasażerskiego, dostępnej zarówno dla podróżnych, jak i pozostałych użytkowników lotniska.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej. Będą m.in. nowe taryfy biletowe

RZESZÓW. Będą zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej. ZTM wprowadzi bilety 90-dniowe i 180-dniowe dla osób posiadających uprawnienia do ulg oraz nową metodę rozliczania płatności za bilet kupowany w kasowniku.

Rzeszów

44-latek prowadził auto mając 4 promile. Został zatrzymany na ul. Granicznej

RZESZÓW. Ponad 4 promile miał 44-letni mężczyzna, który zdecydował się wsiąść za kierownicę, pomimo wypitego wcześniej alkoholu. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Ranking Business Insider. Rzeszów w czołówce miast, w których żyje się najlepiej

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia zanotowała wysoki awans w najnowszym rankingu najlepszych miast do życia w Polsce. Rzeszów zajął drugie miejsce, wyprzedzając takie miasta jak, min. Gdańsk, Łódź czy Katowice.

Rzeszów

Rozbudowa IX LO w Rzeszowie. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Blisko 28 mln zł będzie kosztować rozbudowa IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Elizy Orzeszkowej w Rzeszowie. Powstanie nowe skrzydło szkoły, w którym znajdą się hala sportowa oraz sale lekcyjne. Istniejący budynek...

Rzeszów

Dotacje na usunięcie azbestu w Rzeszowie. Rusza nowy nabór wniosków

RZESZÓW. Od 3 marca 2025 r. będzie można składać wnioski o uzyskanie dotacji na usunięcie azbestu z budynków oraz odbiór odpadów azbestowych zalegających na posesjach.

Rzeszów

1 marca rusza nowa linia MPK

RZESZÓW. 1 marca 2025 r. uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 60. Na razie na okres próbny.

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Reklama