Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Na dofinansowanie z programu "Maluch+" mogą liczyć również placówki niepubliczne

Dodano:

fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
RZESZÓW, POLSKA. O wprowadzeniu dodatkowych możliwości dofinansowania, realizowanych z  programu "Maluch +", mówiła wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz wspólnie z z-cą dyrektora Wydziału Polityki Społecznej PUW w Rzeszowie Jolantą Tomczyk-Filą.

Od początku funkcjonowania programu „Maluch +” w województwie podkarpackim powstało 3750 miejsc opieki a dofinansowanie do funkcjonowania otrzymało 12 106 miejsc. Na realizacje programu w 2020 roku w Polsce przeznaczono kwotę 400 mln zł. O dofinansowywanie, w formie dotacji celowej z budżetu państwa oraz o środki Funduszu Pracy, mogą ubiegać się  podmioty działające na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Program „Maluch+” w 2020 r. składa się z 3 modułów, w ramach których dofinansowywane będą działania na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów. Podmioty, które otrzymają dofinansowanie do tworzenia miejsc opieki dla dzieci do lat 3 z edycji 2020 (moduł 1 i 3), są zobowiązane do utrzymania miejsc opieki nad dziećmi przez okres 5 lat, tj. do 31 grudnia 2025 r.

Termin składania ofert upłynął 13 listopada 2019 r. W województwie podkarpackim na tworzenie nowych miejsc opieki w gminach (gdzie do tej pory nie było takich instytucji) wpłynęło 6 ofert dotyczących powstania 195 miejsc. Samorządy dysponujące wcześniej żłobkami i klubami dziecięcymi, w tym również powstałymi w ramach wcześniejszych edycji programu, przedłożyły 12 wniosków na utworzenie kolejnych 447 miejsc, a dodatkowo w module 2 programu 46 jednostek gminnych zawnioskowało o dopłatę do istniejących 2 190 miejsc opieki. Podmioty niepubliczne z kolei przedłożyły 17 wniosków, na utworzenie nowych 450 miejsc.
Reklama
06.12.2019 r. ogłoszono wprowadzenie modułu 4, adresowanego do podmiotów niepublicznych. O dofinansowywanie w ramach tego modułu, w formie dotacji celowej z budżetu państwa oraz o środki Funduszu Pracy, mogą ubiegać się osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty oraz pracodawcy).

W ramach modułu 4 dofinansowywane będzie zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki w niepublicznych żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Beneficjenci – prowadzący wskazane instytucje, otrzymają dofinansowanie na każde obsadzone miejsce, przy czym warunkiem przekazania środków jest obniżenie o adekwatną wielkość opłat rodziców.

Jest to o tyle istotne, że placówki publiczne i niepubliczne dzieli stosunkowo duża dysproporcja w opłatach czesnego, a dotacja z programu „Maluch+” może wpłynąć na zmniejszenie tej różnicy i ułatwić rodzicom dzieci, dla których zabrakło miejsc w placówkach gminnych, zorganizowanie opieki nad dzieckiem i powrót na rynek pracy. Termin składania ofert do modułu 4 wyznaczono do 10 stycznia 2020 r.

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Darmowa strefa płatnego parkowania w Rzeszowie do odwołania

RZESZÓW. Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie z dniem dzisiejszym przestaje funkcjonować.

Rzeszów

Pijani kierowcy na ulicach Rzeszowa. Jeden wydmuchał 2,5 promila, a drugi miał ponad 3 promile

RZESZÓW. Dwóch pijanych kierowców ujawnili rzeszowscy policjanci. Jeden z nich wpadł podczas kontroli, natomiast w drugim przypadku doszło do obywatelskiego ujęcia.

Rzeszów

Konsultacje w sprawie zmiany granic miasta Rzeszowa

RZESZÓW. 19 marca 2020 r. rozpoczynają się konsultacje z mieszkańcami Rzeszowa w sprawie zmiany granic miasta Rzeszowa. Konsultacje będą trwały do 22 marca 2020 r.

Rzeszów

Od 18 marca zmiany w rozkładzie kilku głównych linii komunikacji miejskiej. Linia 53 zawieszona

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zmianach w kursowaniu części linii autobusowych, jakie zaczną obowiązywać od 18 marca. 

Rzeszów

Rzeszowskie restauracje dowożą lekarzom "darmowe" jedzenie

RZESZÓW. Dzięki platformie organizującej zbiórki trzy organizacje postanowiły pomóc pracownikom służb medycznych w kraju, dostarczając im posiłki. W akcji udział biorą również restauracje i szpitale z Rzeszowa.

Rzeszów

ZTM wprowadza ograniczenia kontaktu

RZESZÓW. ZTM wprowadza zakaz bezpośredniego kontaktu z klientem. POP-y zamknięte.

Rzeszów

Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Obsługa klientów zamknięta do odwołania

RZESZÓW. Podobnie jak Urząd Miasta Rzeszowa oraz podległe mu jednostki, również Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie od 16 marca zamyka do odwołania obsługę klientów.

Rzeszów

Urząd Miasta Rzeszowa oraz podległe mu jednostki zaprzestają bezpośredniej obsługi mieszkańców

RZESZÓW. Od 16.03.2020 r. do odwołania Urząd Miasta Rzeszowa oraz Jednostki Organizacyjne Miasta Rzeszowa nie prowadzą obsługi polegającej na bezpośrednim kontakcie z klientem.

Reklama