Rzeszów - Środa, 15.01.2025
Reklama

Na budynku Politechniki Rzeszowskiej powstał mural Ignacego Łukasiewicza

Dodano:

fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Na Politechnice Rzeszowskiej odsłonięto mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza, wynalazcę lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego w Europie.  W ten sposób uczelnia uhonorowała swojego patrona w ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza.

Oficjalne odsłonięcie malowidła nastąpiło 25 listopada 2022 r. Uroczystej prezentacji muralu dokonał rektor prof. Piotr Koszelnik. „Do tej kolekcji rzeszowskich murali dochodzi dziś kolejny poświęcony wybitnemu człowiekowi, który zapisał się na trwałe nie tylko w historii stolicy województwa podkarpackiego, regionu, ale też Polski. Uhonorowanie Ignacego Łukasiewicza, wspaniałego wynalazcy i patrona naszej uczelni wpisuje się w obchody Roku Ignacego Łukasiewicza oraz w ideę kultywowania wcielania w życie humanistycznych treści głoszonych i realizowanych przez tego wybitnego człowieka” – podkreślił rektor prof. Piotr Koszelnik.

Mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza zdobi wysoką na 12 metrów północno-wschodnią ścianę budynku J Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Podkarpackiej 1. Jego wymiary to około 170 m2. Na ścianie zamontowano 7 lamp LED. Jedna z nich została wykonana na specjalne zamówienie, umieszczono ją na promieniu światła lampy Ignacego. Oświetlenie włącza się za pomocą zamontowanego zegara astronomicznego.
Reklama
Na oknach zostały zamontowane siatki, które przepuszczają światło do wnętrza budynku, tworząc jednolitą powierzchnię muralu na zewnątrz budynku. Malowidło jest w całości pokryte lakierem poliuretanowym, czyli tzw. farbą antygraffiti.

Mural został sfinansowany z pieniędzy pozyskanych w ramach konkursu na projekt grantowy „Rozgrzewamy Polskie Serca” Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza.
 
Wykonawcą mural jest firma MIX-ART Mural z Krasnej k. Krosna. Projekt muralu został wyłoniony w konkursie, którego zwycięzcą został Przemysław Śliwka.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

mLegitymacja w rzeszowskich szkołach. Ile zgłoszono placówek?

RZESZÓW. 14 rzeszowskich szkół złożyło wniosek o wdrożenie usługi mLegitymacja w szkołach placówkach.

Rzeszów

Nowa inwestycja mieszkaniowa na os. Drabinianka

RZESZÓW. Szykuje się kolejna inwestycja na terenie Rzeszowa.

Rzeszów

Stał w korku, gdy jego żona zaczęła rodzić. Pomogli mu rzeszowscy policjanci

RZESZÓW. Wczoraj, przed godz. 8 w Trzebownisku, policjantów patrolujących trasę Zaczernie - Sokołów Małopolski zatrzymał mężczyzna.

Rzeszów

Trwa rekrutacja na studia podyplomowe Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Trwa rekrutacja na studia podyplomowe w Politechnice Rzeszowskiej.

Rzeszów

List intencyjny ws. nowej siedziby Sądu Okręgowego. Podpisano niezobowiązujący wyraz woli

RZESZÓW. W Ratuszu podpisano list intencyjny w sprawie przekazania działki pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowa.

Rzeszów

Elektryfikacja linii Ocice – Rzeszów. Będą szybsze połączenia do Warszawy

RZESZÓW. Dzięki inwestycji wartej 67 mln zł pasażerowie podróżujący pociągiem do Warszawy będą mogli liczyć na krótszy czas przejazdu.

Rzeszów

Nowa firma rozpoczyna działalność przy porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka

RZESZÓW. Dachser zajmuje się głównie obsługą przesyłek chemicznych, w tym materiałów niebezpiecznych, tzw. ADR.

Rzeszów

Rzeszów z najniższym wskaźnikiem umieralności. Choroby układu krążenia najczęstszą przyczyną śmierci

RZESZÓW. W Polsce wskaźnik umieralności wyniósł 1049 zgonów na 100 tysięcy ludności

Reklama